Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Salı günü aralarında kardeşi Mark’ın da bulunduğu üç ekip arkadaşıyla birlikte uzaya yaptığı öncü akını tamamladıktan sonra “şimdiye kadar geçirdiği en iyi gün” olduğunu belirtti.

Milyarderin New Shepard roketi ve kapsülü, yalnızca 11 dakika süren bir yörünge altı uçuşundan sonra Teksas çölüne indi. Bu yolculuk ile Blue Origin uzay şirketi için uzaya uçan en yaşlı ve en genç insanlar da dahil olmak üzere birçok rekor kırılmış oldu.

1960’larda astronot olarak eğitim almış 82 yaşındaki bir kadın havacılık öncüsü olan Wally Funk, Bezos’un konuğu olarak uçarken, Hollanda’dan bir öğrenci ve özel bir soruşturma firmasının CEO’sunun oğlu olan 18 yaşındaki Oliver Daemen, Blue Origin’s’e ilk ödeme yapan müşterilerdendi.

Tahmini olarak 206 milyar dolar ile dünyanın en zengin insanı olan 57 yaşındaki Bezos, New Shepard’ın mürettebatsız 15 test uçuşunun ardından ilk mürettebatlı görevinin başarılı inişinden sonra şampanya patlattı ve sevincini haykırdı.

Bezos, kapsülden çıktıktan sonra “Şimdiye kadar geçirdiğim en iyi gündü” dedi ve “inanılmaz derecede iyi” hissettiğini ve görev arkadaşlarının “çok mutlu bir ekip” olduğunu ekledi.

Ancak iş insanı, Amazon’daki çalışma koşulları ve “agresif” vergi kaçınma konusundaki endişeler arasında servetini uzay turizmine harcadığı için de eleştiri aldı.

Son yıllarda, 2000 yılında kurduğu uzay şirketine konsantre olmak için bu ay Amazon CEO’luğundan ayrılan Bezos, Blue Origin’i finanse etmek için yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık Amazon hissesi sattı.

Salı günü uçuş sonrası düzenlediği basın toplantısında Bezos, girişimin iklim kriziyle mücadele etme ve New Shepard’ı Dünya’nın yararına uzayı kolonize etme yolunda bir basamak olarak kullanma konusundaki kararlılığını pekiştirdiğini söyledi.

Şubat ayında “doğal dünyayı koruma ve koruma” çabalarına 10 milyar dolar bağışladığını açıklayan Bezos, “Bunu yapmanın tüm amacı pratik yapmak” dedi.

Blue Origin’in endüstriyi gezegenden nihai olarak taşıma vizyonunun merkezinde yer alan, planlı yeniden kullanılabilir ağır yük fırlatma aracına atıfta bulunarak, “Bu turizm misyonunu her gerçekleştirdiğimizde, New Glenn’in ikinci aşamasının pratiğini gerçekleştiriyoruz diye ekledi.

Kendisi; “Çocuklarımızın ve onların çocuklarının geleceği inşa edebilmesi için uzaya giden bir yol inşa edeceğiz. Bu, Dünya’dan kaçmakla ilgili değil… Gezegenimiz, Güneş sistemindeki tek iyi gezegen ve onunla ilgilenmemiz gerekiyor. Uzaya gittiğinizde ve onun ne kadar kırılgan olduğunu gördüğünüzde, onunla daha da fazla ilgilenmek istiyorsunuz” dedi.

New Shepard koltuk müzayedesinden elde edilen geliri, gençleri uzay ve bilim alanında kariyer yapmaya teşvik etmek için Blue Origin’s Club for the Future’a bağışlayan Bezos, aynı zamanda alıcıların kendi seçtikleri hayır kurumlarına bağışlamaları için iki adet 100 milyon dolarlık “Cesaret ve Medeniyet” ödülünü de duyurdu.

Tekrar uzaya uçup uçmayacağı sorulduğunda ise Bezos netti.

“Kesinlikle evet” dedi ve “O şeye ne kadar hızlı yakıt ikmali yapabilirsin? Hadi gidelim” diyerek ekledi.

Firma, ticari yolcular için düzenli uzay turizmi uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyor.

1961’de uzaya çıkan ilk Amerikalı olan Alan Shepard’a bir övgü olarak adlandırılan New Shepard, bu yılki üç tarifeli uçuşun ilki olan Van Horn, Teksas’taki fırlatma rampasından Apollo 11’in aya inişinin 52. yıl dönümünde açık mavi bir gökyüzüne fırlatıldı.

Mürettebat kapsülü, yaklaşık üç dakikalık uçuşun ardından, uzayın uluslararası kabul görmüş sınırı olan 62 millik irtifa Kármán Hattı’na ulaşmadan kısa bir süre önce roket güçlendiricisinden başarıyla ayrıldı.

Mürettebat, uzay aracının, İngiliz milyarder Sir Richard Branson’ın Virgin Galactic’in VSS Unity ile dokuz gün önce gerçekleştirdiği benzer uçuşa göre 10 mil daha yüksek olan 66,5 mil uçuş yolunun zirvesine ulaştığında yaklaşık üç ila dört dakika yerçekimsiz yaşadı.

Blue Origin’in uçuşun canlı web yayınındaki kapsülden gelen ses, mürettebat üyeleri uzay aracı etrafta süzülürken heyecanla bağırmasıydı. Video daha sonra yayımlandı.

Kapsül, Dünya’nın atmosferine yeniden girdikten sonra, yeniden kullanılabilir güçlendiricinin yakındaki bir rampaya güçlü bir iniş yapmasından dakikalar sonra, paraşütler ile yumuşak bir iniş gerçekleştirdi.

Blue Origin, uzay turizmi uçuşları için satışları açtı ancak bir fiyat belirlemedi, Daemen’in ne kadar ödediğini de açıklamadı. İlk koltuk için Haziran ayında yapılan bir müzayedede kazanan teklif 28 milyon ABD Doları idi ve kazanan kişi Salı günkü uçuştan bir “program çakışması” nedeniyle çekildi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz