Jabiroo 2017 Seyahat Raporunu Açıkladı 0

Yeni dünyanın hızına yetişmek kolay değil. Alışkanlıklarımız, önceliklerimiz hızla değişirken, dünya trendleri sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindeyken elbette seyahat alışkanlıklarımız da değişiyor. Seyahat deneyimlerindeki tercihler, öncelikler ve beklentiler de her yıl kendi kurallarını yaratıyor.

Jabiroo 2017 yılında seyahat tasarımı almış veya seyahat tasarımı almak için seyahat tercihlerini paylaşmış binlerce kullanıcısının verdiği bilgilerden yola çıkarak hazırladığı istatistiklerle sektör araştırmalarına katkıda bulunmak istedi. 2017’de en çok nerelere seyahat ettik? Seyahatlerimizde kimler bize eşlik etti? Ne tarz otellerde konakladık? En çok hangi ülke mutfaklarına ilgi gösterdik? Genel tablo sektör trendleriyle uyumlu görünse de Jabiroo kullanıcılarının seyahatin konseptine dair tercihlerinde ilgi çekici bilgilerin yer aldığını bu çalışmada siz de görebilirsiniz.

Jabiroo ile seyahat edenler profili:

İstatistikler gösteriyor ki Seyahat Tasarımı satın alanların 68%’ini kadınlar; 32%’sini ise erkekler oluşturuyor. Jabiroo’nun son iki yılda da benzer bir oranının olması, kadın kullanıcıların seyahatin keyifli geçmesinde erkek kullanıcılardan daha hassas davrandığını bize düşündürüyor.

Jabiroo ile seyahat edenlerin 82%’ü ziyaret edecekleri ülkeye ilk gidişleri olduğunu belirtiyor. Bu da seyahat severlerin ilk kez gittikleri bir destinasyon için uzman tavsiyesine önem verdiklerine işaret ediyor. Seyahat tasarımı satın alanların 85%’inin İngilizce diline hâkim olduğunu belirtiyor.

Jabiroo ile Seyahat Edenlerin Tercihleri

Bütçe:

Jabiroo profilinde olan gezginler bütçelerine sadık kalmak istiyor ve belirli bir bütçeyi göz önüne alarak seyahatlerini tasarlıyorlar. Gezginlerin 65%’i ufak kaçamaklar olsa da bütçelerine sadık kalmak isterken 22%’lik bir kesim seyahat ederken bütçesini kuruş kuruş hesaplamadığını ve son derece esnek olduğunu belirtiyor. Az bir oran olsa da 13%’lük kesim ise belirlediği bütçeden asla şaşmak istemediği söylüyor.

Seyahat Amacı:

Bilgi formlarına verilen cevaplara göre Jabiroo ile seyahat edenlerin 63%’ü şehir ve kültür gezileri için seyahate gittiklerini dile getiriyor.  33%’lük bir kesim damak zevkine düşkün olduğunu ve gurme gezileri tercih ettiklerini belirtiyor. Profilin 25%’ini ise deniz-kum-güneş tatili arzulayanlar oluşturuyor.

Restoran Tercihleri:

Seyahat ederken yeme-içme tercihi konusunda da farklılıklar oluşuyor. Seyahat ettikleri destinasyonların kültürünü yakından tanımak adına lokal lezzetleri tercih edenler profilin 67%’si oluştururken; 29%’luk kesim İtalyan mutfağından vazgeçmiyor. Seyahat edenlerin 4%’ü ise ziyaret ettikleri yerin en iyi restoranlarında yemek yemeyi tercih ediyor.

Kaç günlük Jabiroo Seyahat Tasarımı tercih ediliyor?

Jabiroo ile seyahat edenlerin birçoğu kısa tatiller yaratarak yeni yerler görme eğiliminde. Seyahat severlerin 49%’u 3-4 Günlük Seyahat Tasarımı satın alırken 20%’si 5-6 Günlük Seyahat Tasarımı; 31%’i ise 7-8 Günlük Seyahat Tasarımı alarak seyahate çıkıyor.

Seyahat destinasyon tercihleri:

İstatistiklere göre Jabiroo ile seyahat edenler en çok ülke olarak İtalya’yı tercih ediyor. İtalya içerisinde en çok seyahat edilen rotalar ise Toskana Bölgesi ve Amalfi Bölgesi. İtalya’yı takip eden ve en çok seyahat edilen ikinci destinasyon ise Amerika Birleşik Devletleri. Ülkenin en çok seyahat edilen şehirleri New York, Los Angeles ve San Francisco. ABD’yi sırasıyla Londra şehri ile İngiltere; Singapur ve Viyana şehri ile Avusturya takip ediyor.

Lüks seyahat kategorisinde ise Türklerin tercih ettiği ilk 3 destinasyon ise sırasıyla Japonya, Maldivler ve Endonezya.

Seyahat tasarımı ne zaman alınıyor?

Her ne kadar “Türkler son dakikacıdır” gibi bir algı olsa da seyahat severlerin profili incelendiğinde seyahat edenlerin 29%’u seyahat tasarımını seyahat tarihinin 2 ay öncesinden satın alıyor. 25%’lik kesim 1-2 ay kala satın alımını yaparken diğer 23%’ü 2-4 hafta kala yapıyor. Seyahat tarihine 1-2 hafta kala tasarım satın alanlar profilin 10%’unu oluştururken 13%’lük kesim seyahatine 1 hafta kala satın alımını yapıyor.

Seyahatte gezme alışkanlığı nedir?

Jabiroo ile seyahat edenlerin 48%’i çıktıkları seyahatte tek bir şehri gezmek ve tanımak isterken 52%’i ise birden fazla şehir ve bölge gezmeyi tercih ediyor.

Seyahate kiminle gidiliyor?

Jabiroo Seyahat Tasarımı alanların 40%’ı eşi ile baş başa tatile çıkıyor. Profilin 24%’lük kesimi ise ailesiyle seyahate gideceğinizi belirtirken 19%’u ise arkadaş grubuyla seyahate gitmeyi tercih ediyor.

Ne tarz oteller tercih ediliyor?

Jabiroo ile seyahat eden gezginlerin 34%’ü küçük, samimi bir atmosferi olan otellerde konaklamayı tercih ediyor. Bunu, 31% ile iddiası olan, tasarım oteller takip ediyor. Seyahat severlerin ’ü ise lüks ve zincir otellerde konaklamaktan hoşlanıyor. 10%’luk kesim geleneksel ve aynı zamanda hizmetin kusursuz olduğu otellerde kalmayı tercih ederken 8%’lik bir kesim modern, farklı ve tasarımıyla öne çıkan otellerde kalmak istiyor.

Kaynak: Jabiroo

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe