İzmir’de Yapılabilecek 10 Keyifli Aktivite!

Denize girmek, sörf yapmak dediğinizi duyar gibiyiz. Popüler tatil yörelerinden Çeşme ve Alaçatı’yı barındıran ülkemizin modern yüzüİzmir’de keyifle yapabileceğiniz 10 aktiviteyi keşfedin.

1. Lokmacı kuyruğuna girmek

İzmir’de her an, şehrin istisnasız her köşesinde lokma dökülen bir tezgaha rastlayabilirsiniz. Hemen sıraya girip çoğunlukla hayrına döküldüğü için ücretsiz olan bu lokmaların tadına bakın. İzmirli değilseniz, bu kadar lezzetlisini ömrünüze ilk defa yediğinizi söyleyeceğinizi garanti ederiz.

2. Çeşme’de deniz keyfi

Ülkemizin nadide tatil yörelerinden Çeşme’de Çiftlikköy, Ilıca ya da Ayayorgi sahillerindeki meşhur plajlarda, serin denizin ve her daim kıyı şeridini rahatlatan tatlı rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz. Geceleri oldukça kalabalık olan Çeşme’nin merkezinden limana doğru bir yürüyüş ya da Kale’de güzel bir yemek oldukça keyifli olacaktır.

3. Kordon’da gitar çalıp şarkı söyleyen gençlerin arasında katılmak

Bu mizansene Kordon’da çoklukla rastlayabilirsiniz. Eğer onlar gibi gençseniz aralarına katılmanızı garipsemeyebilirler ama yaşınızı başınızı almışsanız, kordon boyundaki kafelerden onların ezgilerini dinlemek ve gençliğinizi anmak da  yeterli olabilir.

4. Alaçatı’da rüzgar sörfü

Kıyıdan denize sürekli esen rüzgarıyla sörfçülerin uğrak yeri olan Babylon Alaçatı’da ders alabilirsiniz. Alaçatı köyiçi ise dolmuşla 5 dakika mesafede. Sıcakta biraz bekleyebilirsiniz ama görmeye değer. Alaçatı Pazarı’nı gezebilirsiniz. Üstelik, Alaçatı Sokakları’nda hoş bir mola vererek, oturmaktan keyif alacağınız çok güzel kafeler bulacaksınız. Lokmaya rastlarsanız da cabası!

5. İnciraltı’nda midye yemek!

İzmir’in neresinde olursa olsun midye dolması bir başka ama İnciraltı’nda yemesi daha bir güzel.

6. Konak’ta günbatımını izlemek…

İzmir’de en güzel günbatımı nerede izlenir derseniz, pek çok İzmirli’nin cevabı aynı olacaktır: Konak!

7. Foça’da tekne turu

Sakin bir tatil ve bakir doğa arayan deniz tatilcileri için eşsiz bir kasaba olan Foça’da pek çok koy bulunuyor. Eski Foça’da yer alan Foça Limanı’ndan kalkan günlük teknelerle koyları gezebilir, farklı ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Balık tutmak isteyenler için Balık Turları da düzenleniyor.

8. Kemeraltı Çarşısı’nda alışveriş

1700’lerden kalan kubbeli dükkanlarla modern mağazaların birarada yer aldığı çarşıda çinilerden kilim dükkanlarına, balıkçılardan kafelere üstü kapalı ve açık birçok dükkan göreceksiniz.

9. Kumru ziyafeti

Hemen hemen her köşede bulabileceğiniz enfes kumru sandviçini, fırınlardan sade alabileceğiniz gibi İzmir tulumu, yeşil birber ve domatesin eşlik ettiği İzmir Kumru denilen versiyonuna sokak satıcılarında bolca rastlayabilirsiniz.

10.  İzmir Doğal Yaşam Parkı’nı ziyaret etmek

Çiğli’nin Sasalı beldesinde yer alan doğal park, sadece içinde var olan hayvanlarla değil 3 bin ağaç ve yüzlerce bitki türüyle de keyifli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Gitmişken Türkiye’de doğan ilk fil sevimli ‘İzmir’i de ziyaret etmeyi unutmayın.

Kaynak: Skyscanner

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!