İtalya’ya Gideceklere Ufak İpuçları

Gondollar şehri Venedik,  sanatın başkenti Floransa, Roma gibi kentleriyle her yıl binlerce turisti ağırlayan moda ve lezzetin başkenti İtalya’ya gitmeyi düşünüyorsanız, online seyahat firması bavul.com’un İtalya tüyolarına göz atmalısınız.

Online seyahat asistanı bavul.com’un Türkiye Genel Müdürü Mazhar Özsoy, İtalya’ya gidecekler için önemli bilgi ve tavsiyeleri sıralayarak, seyahat için en uygun zamanın eylül ayı olduğuna dikkat çekti. 

İşte bavul.com’un İtalya’ya gidecekler için oluşturduğu önemli tüyolar;

İtalya seyahatinizi bahar ve sonbahar aylarına denk getirin

İtalya, yazları güneşli ve sıcak, kışın ise yağışlı ve soğuktur. Bu nedenle sıcak ya da yağışlı bir havaya maruz kalmadan keyifli bir şekilde bu ülkeyi keşfetmek istiyorsanız ilkbahar ve yaz sonunu tercih etmelisiniz. Ayrıca Ağustos ayında, halkın büyük bir bölümü tatiller ve bayramlar nedeniyle tatile gittiği için mağazaların büyük bir bölümü de kapalıdır. Bu nedenle seyahatinizi ağustos ayına denk getirmemenizi tavsiye ediyoruz. Mayıs ve Eylül ayları İtalya seyahati için en ideal aylar.

Siesta saatlerine dikkat !

İtalya’da sıcaklar nedeniyle çalışma saatleri siesta saatlerine göre düzenleniyor. 12.00-15.00 ya da 13.00-16.00 saatleri arasında siesta saati nedeniyle bütün dükkanlar kapanıyor. Eğer siesta saatinden önce dükkana girdiyseniz, siesta saati kasada değilseniz mutlaka dışarı davet edilirsiniz. İtalyanlar siesta saatlerine son derece önem verdikleri için binlerce euro’luk alışveriş yapacağınızı söyleseniz dahi asla kuralı bozmazlar. İtalyanların esnek olmadığı başka bir konu da mesai saatleri. Mesai sabah saat 08.00’de başlayıp siesta aralarına dikkat edilerek akşam 19.00’da bitiyor.

Stendhal Sendromuna yakalanmayın

İtalya’da başta Floransa, Roma olmak üzere, ülkenin bütün kentleri adeta birer sanat kenti. Dört bir yanı görkemli sanat galerileri, heykeller, binalar ile dolu bu kente gelenlerin Stendhal sendromuna yakalanma tehlikeleri var. Stendhal sendromu; 19. yüzyılda şehri ziyarete gelmiş olan Fransız yazar Stendhal tarafından ortaya atılmış bir kavram. Çok müze ve galeri gezmekten yorulmak ve bunalmak manasına gelen bu sendroma karşı şehrin farklı noktalarını gezmeniz gerekiyor.

Şık giyinin, kilise gezerken kapalı giysi tercih edin 

İtalyan kültüründe moda oldukça önemli bir yere sahiptir ve yerel halk son derece şık giyinmeye özen gösterir. Dolayısı ile şehirde şık bir restorana, gece kulübüne veya sanat gösterisine gidiyorsanız, şık giyinmeniz büyük önem taşıyor. Kiliseleri gezerken  de mümkün olduğunca kapalı giysiler tercih edilmeli.

Kapkaç ve yankesiciler

İtalya genel olarak oldukça güvenlikli bir ülkedir. Ancak her turistik bölge gibi burada da özellikle kalabalık turistik gezi duraklarında yankesicilik ve kapkaç olayları görülüyor. Turistik bölgeleri ziyaret ederken yanınızda değerli eşyalarınızı bulundurmamaya ve çantanızı dikkatli bir şekilde taşımaya özen gösterin.Telefon ve fotoğraf makinelerinize de dikkat edin.

Taksiler yoldan yolcu almaz! kahvaltı bildiğiniz gibi değil

İtalya’da taksilere yoldan binemezsiniz. Taksi durakları ya da bulunduğunuz yere taksi çağırmalısınız. İtalya’da mükellef bir kahvaltı da beklemeyin. Standart otellerde sabah kahvaltısında  sadece kahve ve kruvasan bulabilirsiniz. İtalyanlar trafik söz konusu olduğunda oldukça sinirli bir sürücü  profili çiziyor. Dolayısı ile şehirde araç kiralamak istiyorsanız trafik konusunda ekstra dikkatli olmanız ve sakin kalmanız gerekli.

Kadınlara iltifat edilmesi normaldir

İtalya genelinde kadınlara “bela” veya “bellisimo” şeklinde iltifat etmek yaygın bir davranıştır. Şayet bu iltifatlardan hoşlanmadıysanız; hiç muhatap olmadan sessizce o alandan uzaklaşmanız yeterli olacaktır.

Sakın Futbol muhabbetine girmeyin

İtalyanlar, fanatik birer futbol tutkunudur. Özellikle A.S. Roma ve S.S. Lazio takımlarının maçları esnasında şehirde bulunuyorsanız; yerel halktan hiç kimse ile futbol muhabbetine girmemenizi ve taraf tutmamanızı öneriyoruz.

Pizza ve Makarna

İtalya’da pizzanın bin bir çeşidini tadabilirsiniz. Her malzemeyi hamurla buluşturan İtalyanların pizzalarının damak zevkinize uygunluğunu test etmek için öncelikle dilimli olanları tercih edebilirsiniz. Makarnalar ise seçtiğiniz malzemelere göre anında birkaç dakikada pişiriliyor. Eğer sert bir makarna yemek istemiyorsanız,  biraz daha fazla pişirmelerini isteyebilirsiniz.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!