İtalya’nın En Sosyetiği, Portofino Rehberi

Portofino, kuzeybatı İtalya’da Ligurya bölgesinde Genova ili içerisinde en küçük belediyedir. Rengarenk evlerin çevrelediği bir küçük limanı vardır. Bu küçük nüfuslu sahil beldesi Italya’nın ve Avrupa’nın en resimsel yerleşkelerinden biri olduğu genellikle kabul edilmektedir.

Portofino, her zaman İtalya’nın en rağbet gören, en sosyetik ve en pahalı tatil beldelerinden biri olmuş. 1959 yılında Vittorio Palentieri’nin ünlü “I found my love in Portofino” şarkısı ile adını tüm dünyaya duyurmuş. Şarkı o dönem öyle bir patlama yapmış ki, herkesin diline dolanıp bu şirin balıkçı köyünü de bir anda önemli bir turizm merkezine çevirmiş. Ancak bizde olduğu gibi, hemen yapılaşmaya başlayıp bozulmamış, o güzelliğinden ve huzurundan bir şey kaybetmemiş.

Kasaba sıkı koruma altında ve inşaat yasağı bulunuyor. Mevcut binalar da, estetiği muhafaza etmek adına sürekli renove ediliyor. Durum bu olunca kasabanın merkezinde sadece 3 adet otel bulunuyor. Onların da fiyatları oldukça yüksek. Dolayısıyla turistler buraya günübirlik gelmeyi tercih ediyorlar. Zaten kasaba o kadar küçük ki günübirlik gelip görmek de yeterli oluyor kesinlikle.

İtalyan Riviyera’sının en popüler tatil kasabalarından biri olan küçük Portofino 500’ün üzerinde nüfusa sahip. Ancak bu rakam, güneşin parladığı ve limanlardaki yatların gezinmek için demir aldığı yaz günlerinde değişmekte. Butikler, sanat galerileri, kafeler ve restoranlar küçük sokaklarda dizili. Dalış, yürüyüş ve plajda dinlenme, yerlilerin zaman geçirmek için yaptıkları popüler aktiviteler arasındadır ve St. Martin Kilisesi (Divo Martino) ve tepe kalesi olan Castello Brown gibi bazı tarihi mekanlar da bulunmaktadır.

Dosya:Portofino harbor right.jpg

Mutlaka görmelisiniz!

Castello Brown Kalesi: Castello Brown, köyün hemen yukarısında bir tepede bulunuyor. Botanic Garden’ın hemen yanındaki yoldan kaleye ulaşabişirsiniz. Sabah 10’dan akşam 7’ye kadar açık olan kale, kışın ise 5’e kadar ziyarete açık. Kalenin çok hoş bir bahçesi bulunuyor. Ayrıca bu bahçeden Portofino’ya kuşbakışı bakabilir, muhteşem deniz manzarasına karşı fotoğraf çekebilirsiniz. Kale 17.yy’da Cenevizliler tarafından savunma amaçlı yapılmış.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri: Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş olan bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz. Portofino limanına tepeden hakim olan bu kilise, döneminde denizcilerin uğrak yerlerinden biri olmuş.

Portofino’da deniz mahsüllerinin bolca olduğunu, eminiz ki tahmin ediyorsunuzdur. Genovese adı verilen yeşil renkteki İtalyan usülü sebze çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca biraz pahalı olan Pizzeria El Portico’dan denemelisiniz. İsimden anlaşıldığı gibi bu yemek pizza değil. Deniz mahsüllerinden oluşan bir yemek, tadınca mutlaka bize hak vereceksiniz!

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

3 Comments

  • yazılarınız çok bilgilendirici teşekkürler

  • Mrh.sitenız çok guzel kayıt olacağim

  • Tesekurler..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!