Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Portofino, kuzeybatı İtalya’da Ligurya bölgesinde Genova ili içerisinde en küçük belediyedir. Rengarenk evlerin çevrelediği bir küçük limanı vardır. Bu küçük nüfuslu sahil beldesi Italya’nın ve Avrupa’nın en resimsel yerleşkelerinden biri olduğu genellikle kabul edilmektedir.

Portofino, her zaman İtalya’nın en rağbet gören, en sosyetik ve en pahalı tatil beldelerinden biri olmuş. 1959 yılında Vittorio Palentieri’nin ünlü “I found my love in Portofino” şarkısı ile adını tüm dünyaya duyurmuş. Şarkı o dönem öyle bir patlama yapmış ki, herkesin diline dolanıp bu şirin balıkçı köyünü de bir anda önemli bir turizm merkezine çevirmiş. Ancak bizde olduğu gibi, hemen yapılaşmaya başlayıp bozulmamış, o güzelliğinden ve huzurundan bir şey kaybetmemiş.

Kasaba sıkı koruma altında ve inşaat yasağı bulunuyor. Mevcut binalar da, estetiği muhafaza etmek adına sürekli renove ediliyor. Durum bu olunca kasabanın merkezinde sadece 3 adet otel bulunuyor. Onların da fiyatları oldukça yüksek. Dolayısıyla turistler buraya günübirlik gelmeyi tercih ediyorlar. Zaten kasaba o kadar küçük ki günübirlik gelip görmek de yeterli oluyor kesinlikle.

İtalyan Riviyera’sının en popüler tatil kasabalarından biri olan küçük Portofino 500’ün üzerinde nüfusa sahip. Ancak bu rakam, güneşin parladığı ve limanlardaki yatların gezinmek için demir aldığı yaz günlerinde değişmekte. Butikler, sanat galerileri, kafeler ve restoranlar küçük sokaklarda dizili. Dalış, yürüyüş ve plajda dinlenme, yerlilerin zaman geçirmek için yaptıkları popüler aktiviteler arasındadır ve St. Martin Kilisesi (Divo Martino) ve tepe kalesi olan Castello Brown gibi bazı tarihi mekanlar da bulunmaktadır.

Dosya:Portofino harbor right.jpg

Mutlaka görmelisiniz!

Castello Brown Kalesi: Castello Brown, köyün hemen yukarısında bir tepede bulunuyor. Botanic Garden’ın hemen yanındaki yoldan kaleye ulaşabişirsiniz. Sabah 10’dan akşam 7’ye kadar açık olan kale, kışın ise 5’e kadar ziyarete açık. Kalenin çok hoş bir bahçesi bulunuyor. Ayrıca bu bahçeden Portofino’ya kuşbakışı bakabilir, muhteşem deniz manzarasına karşı fotoğraf çekebilirsiniz. Kale 17.yy’da Cenevizliler tarafından savunma amaçlı yapılmış.

San Giorgio Kilisesi ve Feneri: Dünya Savaşı’ndan sonra inşa edilmiş olan bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz. Portofino limanına tepeden hakim olan bu kilise, döneminde denizcilerin uğrak yerlerinden biri olmuş.

Portofino’da deniz mahsüllerinin bolca olduğunu, eminiz ki tahmin ediyorsunuzdur. Genovese adı verilen yeşil renkteki İtalyan usülü sebze çorbasını mutlaka denemelisiniz. Ayrıca biraz pahalı olan Pizzeria El Portico’dan denemelisiniz. İsimden anlaşıldığı gibi bu yemek pizza değil. Deniz mahsüllerinden oluşan bir yemek, tadınca mutlaka bize hak vereceksiniz!

Yorumları GösterYorumları Gizle

3 Yorum

 • yazan Zehra Alıcı
  Posted 30 Mayıs 2015 18:30 0Likes

  yazılarınız çok bilgilendirici teşekkürler

 • yazan recep inan
  Posted 14 Ağustos 2016 13:08 0Likes

  Mrh.sitenız çok guzel kayıt olacağim

 • yazan recep inan
  Posted 14 Ağustos 2016 13:09 0Likes

  Tesekurler..

Yorum Yaz