İşte Dünyanın Yeni Seyahatçileri: Dijital Elitler

MMGY Global tarafından yapılan Digital Travelers adlı araştırmaya göre, dijital düşkünü seyahatçilerin sayısı önümüzdeki 2 yılda tam altı kat artacak. 

Amerika’da 1,258 kişiyle yapılan araştırmaya göre, aktif olarak akıllı telefon ve tablet (her ikisini birden) kullananların sayısı 2011 yılından bu yana çok hızı bir artış gösterdi. Dijital tutkunu bir kitleler, aynı zamanda yeni bir müşteri profili anlamına da geliyor. Bu iki aygıtı da kullanan ve araştırmacılar tarafından “Dijital Elitler” olarak tanımlanan bu kitle, seyahat veya tatil satın alma sürecinde, hem tabletleri hem de akıllı telefonları aktif olarak kullanıyor. Gelinen noktada, seyahat planlamalarında ve satın almalarında akıllı aygıtları kullananların oranı yüzde 600 civarında artmış durumda.

MMGY Global Başkan Yardımcısı Steve Cohen, seyahat sektörünün bu yeni seyahatçi tipiyle ilgili çok hassas bir çalışma yapması gerektiğini belirtiyor. Cohen, “Yaptığımız araştırma, Dijital Elitlerin sadece diğer seyahatçilerden daha fazla harcadığını ortaya koymadı, aynı zamanda gelecekte seyahate daha büyük paralar harcayacaklarını da ortaya çıkardı” değerlendirmesini yapıyor.

Yapılan araştırmada “Dijital Elitler” olarak adlandırılan seyahatçilerin özellikleri ve diğer seyahatçilerden farkları ile ilgili ise şu bilgiler veriliyor:

YENİ FİLİZLENEN BİR PAZAR

Dijital Elitler, yanlarında taşıdıkları akıllı telefonlar ve tabletlerle sürekli internete bağlı olan insanlardır. Aktif seyahatçiler arasında akıllı telefon kullanımı 2011 yılında yüzde 23 artarken, 2013 yılındaki artış oranı yüzde 62 oldu. Tablet kullanımı ise bundan hızlı bir artış gösterdi. 2011 yılında tablet kullananların yalnızca yüzde 7’si bu aygıtla internete bağlanırken, 2013’te bu oran yüzde 43’e çıktı.

AİLE DURUMLARI

Araştırmaya katılan Dijital Elitlerin yüzde 50’sinin çocuğu var. Akıllı telefon ve tablet kullanımının daha az olduğu seyahatçilerde (yazıda onlardan “diğerleri” olarak bahsedilecek) ise bu oran yüzde 37. Yüzde 51’i çocuklarıyla seyahat eden Dijital Elitler, aile yaşamına sıkı bir şekilde odaklanmışlardır. Mobil cihazları daha az kullanan diğer seyahatçilerin ise çocuklarıyla birlikte seyahat etme oranı yüzde 38. Aynı araştırmaya göre, dijital Elitlerin tatil tercihlerinde çocukların oranı, diğerlerine göre de daha yüksek.

DİJİTAL ELİTLER DAHA FAZLA EĞLENİYOR

Dijital Elitler tatildeyken eğlenceye daha fazla zaman ayırıyor. Ofis dışındaki zamanlarının yüzde 30’unu dinlenmek için rahatlatıcı aktiviteler yaparak geçiren bu tatilci kesiminin, tatildeyken rahatlatıcı aktivitelere katılma oranı yüzde 40’a çıkıyor. Alkol tüketimi (yüzde 53 – yüzde 43), sevişme oranı (yüzde 41 – yüzde 35) ve kitap okuma oranı (yüzde 38 – yüzde 34) artıyor, uyku süresi uzuyor (yüzde 38 – yüzde 32).

SEYAHAT HARCAMALARI VE SON DAKİKA TUTUMLARI

Geçtiğimiz yıl boyunca, Dijital Elitler, meslektaşlarından daha fazla eğlence seyahatine katıldı. Eğlence gezilerine çıkma oranı Dijital Elitlerde yüzde 4,1 iken, diğerlerinde bu oran yüzde 3,7. Dijital Elitlerin son dakika satın almada da diğer seyahatçilere karşı bir üstünlüğü söz konusu. Buna göre, Dijital Elitlerin son Dakika tatil satın alma oranı yüzde 31 iken, diğerlerinde bu oran yüzde 21 olarak ölçülmüş. Tatilde yapılan harcamalarda da iki grup arasında önemli bir fark var. Dijital Elitlerin tatilde kişi başına harcaması yaklaşık 5 bin dolar iken, diğer seyahatçilerde bu rakam 3 bin 812 dolar. Dijital Elitlerin önümüzdeki yıl kişi başına tatil harcamasının 5 bin 2010 dolara, diğerlerinin ise 3 bin 690 dolara yükseleceği belirtiliyor.

ULUSLAR ARASI İLGİ

Dijital Elitler diğer seyahatçilere kıyasla uluslar arası seyahatlere daha fazla ilgi gösteriyor. Bu kesimin içinde seyahat edenlerin oranı yüzde 53 iken, diğerlerinde bu oran yüzde 38. Seyahate çıkan Dijital Elitlerin her 10 seyahatinden 6’sı (yüzde 61) ise denizaşırı ülkelere yönelik olurken, diğerlerinde bu oran yüzde 55 olarak ortaya çıkıyor.Bu seyahatçi gurunda Kuzey Avrupa’yı seyahat edenlerin oranı yüzde 39, diğerlerinde yüzde 29 olurken, Karayip Adaları’na gidenlerin oranı sırasıyla yüzde 34 ve 29 olarak ortaya çıktı.

SOSYAL AĞLARLA OLAN İLİŞKİLERİ

Dijital Elitlerin online sosyal aktiviteleri ile diğerlerinin arasında çok ciddi bir far var. Dijital Elitlerin yüzde 81’i Facebook kullanırken, diğerlerinde bu oran yüzde 70. Yine Dijital Elitlerin içinde Linked In kullananların oranı yüzde 48 iken diğerlerinde yüzde 28. Twitter kullanım oranları Dijital Elitlerde yüzde 33 diğerlerinde yüzde 19 olarak ölçüldü. Bu seyahatçi grubunun Youtube, Google, Twice ve Pinterest gibi kanalları kullanma oranları da diğerlerinden daha yüksek.

ANAHTAR ÖZELLİKLER

Kullandıkları cihazların ötesinde, Dijital Elitler kişilik olarak da diğerlerinden oldukça farklılar. Yapılan araştırmaya göre, bu kesimin için kendini mutlu hisseden insanların oranı yüzde 82 iken, diğerlerinde bu oran yüzde 72. Dijital Elitlerde ve diğerlerinde; Kendilerini “eğlenceli” olarak tanımlayanların oranı sırasıyla yüzde 54 – 46, güvenli yüzde 52 – 47, sosyal yüzde 47 – 40, sağlıklı yüzde 50 – 32,

TATİL SATIN ALMA ALIŞKANLIKLARI

Konu seyahat satın almaya geldiğinde, en iyi fiyat için Dijital Elitlerin diğerlerinden daha çok online seyahat acentelerini tercih ettikleri görülüyor. Online acente aracılığıyla seyahat satın alma alışkanlığı Dijital Elitlerde yüzde 53 iken, diğerlerinde bu oran yüzde 45.

Kaynak: Turizm Güncel

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!