Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bu yıl £ 26.24  milyara ulaşan harcamaları ve yıllık %7.2’lik büyümesi ile, Avrupa bünyesinde bulunan İngiltere en büyük pazar hacmine sahiptir. e-Marketer‘ın yaptığı araştırmaya göre, İngiltere şu anda dünya çapındaki seyahat satışlarının %5.8’ini oluşturuyor.

Almanya’da dijital seyahat satışlarının %4.2’lik bir büyüme ile £ 20.7 milyar ulaşması beklenirken, Fransa’da %4.1’lik bir büyüme oranı ile bu satışların £ 15.4 milyara kadar ulaşması bekleniyor.

Havayolu, araba kiralama, gemi seyahati, otel, konaklama (Airbnb dahil) ve ulaşımın tamamını kapsayan bu satışlar, bu yıl yıllık %5.7’lik bir büyüme oranı ile tüm batı Avrupa bölgesi için £106 milyara ulaşacak.

Küresel bir perspektiften bakıldığında ise, sadece Kuzey Amerika’nın beklenen %5.1’lik bir artışı, bu yıl batı Avrupa’dan daha dayanıksız olacak ve her iki bölge dünya genelinde öngörülen %11.7’lik artışın çok altında kalacak.  Bu yavaşlama nedeniyle, batı Avrupa’nın dünya genelindeki dijital seyahat satışlarındaki payı 1.3 puan azalarak %23.1′ e gerileyecek.

Batı Avrupa’da, dijital seyahat harcama tercihlerinin daha çok gelişip evrileceği ve ” Airbnb gibi, dijital konaklama seçeneklerinin dönüştürücüyü çekmeye devam edeceği”, EMarketer’ın yaptığı araştırmada belirtilenler arasında.

e-Marketer’da çalışan tahmin analisti, Jaimie Chung, Airbnb’nin küçük tabanlı bir site olmasına rağmen, batı Avrupa’da çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü, bunun en önemli sebebinin ise seyahat eden kişilerin artan bağımsızlıklıkları ve bölgede yerli gibi yaşamak istedikleri olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, şirketin sahip olduğu bazı yasal zorlukların olduğunu, ABD’de olduğu gibi değil ancak büyük şehirlere doğru gelişen genişlemeler gördüklerini, kolay olan hedefler geçildikten sonra, bu büyümenin devam edip etmeyeceğini görmek zorunda olduklarını belirtti.

e-Marketer’in tahmin ve öngörüleri araştırma firmaları, hükümet şirketleri, medya ve kamu firmalarının nicel ve nitel analizlerinin yanı sıra yayıncılar, reklam alıcıları ve ajanslardaki üst düzey yöneticilerle yapılan röportajlara dayanmaktadır.

Veriler geçerlilik ve metodoloji temel alınarak ölçülür. Herbir  e-Marketer tahmini, tahminlerin hepsinden daha büyük matrisler içermekte olup, aynı varsayımlar ile birlikle genel bir çerçeve çizilerek çok çeşitli alanlardaki figürleri projelendirirken kullanılmaktadır. Mevcut verilerin düzenli olarak yeniden değerlendirilmesi, tahminlerin en son, en güncel iş gelişmelerini, teknoloji trendlerini ve ekonomik değişimlerini yansıttığı anlamına gelmektedir.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz