İlk İngiliz Kolonisi St. John’s

St. John’s, Kanada’nın en doğudaki eyâleti olan Newfoundland ve Labrador’un başkenti ve en büyük kentidir. Kent, Kuzey Amerika’da İngilizler tarafından kurulan en eski kent olma ünvanını taşımaktadır. St John’s kent merkezinde 99.512, tüm yerleşim bölgesinde ise 170.000’inin üzerinde bir nüfusa sahiptir.

Görsel: St.Johns

Kent, Kuzey Amerika kıtasının en doğu ucunda kurulkmuştur. Kanada‘nın, Halifax’tan sonrta Atlantik bölgesindeki en büyük ikinci kentidir.

Kentin ekonomosi büyük oranda bölgesel ve eyâletsel bir merkez olmasına ve okyanusa dayanmaktadır. Atlas Okyanusu’ndan çıkarılan gaz ve petrol ve bunun yanında okyanus boyunca seyahat eden kruvazörlerin taşıdığı turistler, kent ekonomisi için okyanusun ne denli önem taşıdığını gözler önüne sermektedir. St.Johns’a gelen turistler özellikle kentin renk renk boyanmış evlerini görmekte, İngilizlerin Amerika kıtasındaki ilk yaşam yerlerini gezmektedir. Haliyle durum böyle olunca oldukça turistik bir şehir ortaya çıkmıştır.

Görsel: St.Johns

St. John’s özellikle Kuzey Amerika’nın en eğitimli şehridir. Kuzey Amerika’da tüm nüfusa oranla en yoğun mühendis ve bilim insanına sahip kentler arasında yer almasıyla dikkat çekmektedir.

Kentte, Memorial University of Newfoundland bulunmaktadır.

Ayrıca St.john’s ta  bekar kiz sayisi bekar erkek sayisina gore oldukça fazla oldugundan sebep Turkiye’den erkek ithal eden ender yerlerden biridir.

Görsel: St.Johns

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!