İkna Edici Mesaj Vermek, Seyahat Sitelerine Nasıl Yardımcı Olur?

Rekabet ve Piyasalar Kurumu, son zamanlarda yapılan bir araştırmada, çeşitli seyahat web sitelerinin “indirim ve teklifler hakkında yanıltıcı iddialarda bulunduğunu” ortaya koydu.

Ayrıca, bazı seyahat web sitelerinin müşterilere otel odası müsaitliğine ilişkin yanlış izlenimler sağladığını, bir rezervasyon yapmak söz konusu olduğunda ise hızlı kararlar vermek için müşterilere “baskı” yaptığını da ortaya koydu.

Bu baskılar, müşterilerin şüpheci ve bunalmış hissetmelerine yol açabilir, bu da sonuç olarak bir satın alma işlemi yaparken bir tatil rezervasyondan vazgeçmelerine ya da ertelemelerine yol açabilir. Web siteleri sahte bilgiler gösteriyorsa, müşteriler web sitesinin şeffaflığını sorgulayabilir ve bu da şirkete güvensizliğin artmasına neden olarak genel dönüşüm oranlarında düşüşe neden olabilir.

İkna edici bildirimler olsa bile, doğru olmayan bir şekilde kullanılması, bunlardan kaçınılması gerekmediği anlamına gelmez. Doğru bir şekilde kullanıldığında, seyahat web siteleri uygun ikna edici bildirim araçlarını kullanabilir, bu da güven kaybını önler ve dolayısıyla iş dönüşüm oranlarının sürekli olarak artmasına yardımcı olur.

Bu, birçok şirket için önemli bir etkiye sahip olabileceğinden, ikna edici bildirimlerin uygulanması seyahat markaları tarafından reddedilmemelidir.

Web sitelerinin güvenli ödeme işlemleri için kullandığı yöntemlere benzer şekilde güvenilir üçüncü taraf eklentileri tarafından yönlendirilen bildirimler, ziyaretçilerin güvenlerinin yeniden inşa edilmesine yardımcı olur.

İkna edici bildirimlerin gücü

Çoğunlukla tatilin insanlar için büyük bir harcama demek olması nedeniyle, müşteriler genellikle bir web sitesine veya şirkette büyük miktarda para ödemeden önce güvene ihtiyaç duyarlar.

Eğer, web siteleri ikna edici pazarlama teknikleri sağlarsa, örneğin; satın alıp almama konusunda karar verirken bir müşteriye bildirimlerin iletilmesine izin verirlerse, sayfanın geri kalanı yerine dikkatleri otomatik olarak bu bildirime çekilir.

İkna edici pazarlama teknikleri, satın almak için aciliyet duygusu yaratma ya da nadir bulunma gibi bir etki yaratmadan tutun da her şey olabilir, ziyaretçiler daha yüksek bir değere sahip olmaları veya tereddütlü müşteriler ise belirli bir zaman sınırlaması ile bir tatil satın alma konusunda teşvik edilir.

İncelemelerin ve derecelendirmelerin etkileri

Herhangi bir seyahat web sitesinde olduğu gibi, yıldızlı derecelendirme, ziyaretçilerin bir tatil satın alırken “en iyi” veya “en güvenilir” olduğunu düşündükleri seyahat web sitesine karar vermesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bir seyahat web sitesinin güvenilirliğini veya puanlamasını destekleyen çeşitli incelemeler olması, ziyaretçilerin güven duymasını sağlayacağından, web sitesinin ziyaretçiler için daha cazip görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, sıra nihai satın alma işlemini gerçekleştiren müşterilere geldiğinde “doğru kararı verme” duygusunu güçlendirmeye yardımcı olan olumlu görsel olarak da hareket eder.

Önde gelen yerlere yıldız derecelendirmelerini ve dürüst müşteri yorumlarını yerleştirmek, bazı web siteleri için ek bir onay ve web sitesinin kalitesini ve deneyimini vurgulayan herhangi bir ek ikna edici kopya, manipülasyonsuz bir şekilde daha iyi iş pratiğine yardımcı olabilir.

Bilgi eğimini ikna edici bir araç olarak kullanma

Herhangi bir üründe olduğu gibi, ziyaretçiler her zaman bir satın alma yaparken kendilerini güvende hissetmeyi severler. Nihayetinde, çoğu işletme için müşteri tarafından güvenilmek, satın alma olasılıklarını da yükseltir.

Bu etki, seyahat web sitelerinin, tatil ile ilgili bilgilerin bir kısmı kendileriyle alakalı olmasa bile, müşterilerin iyi bilgilendirilmiş bir karar almasını sağlamak için nasıl yardımcı olabileceğiyle ilgili olarak “Bilgi Eğilimi” olarak adlandırılır.

Bilgi eğiliminin uygulanması sayesinde, seyahat web siteleri, müşterinin bir tatil satın aldıktan sonra detaylı bilgi dolayısıyla güvenli ve mutlu hissedeceklerinden emin olabilir. Farklı açılardan sunulan gerçek görüntüler, hatta destinasyonun/ otelin bir videosu, müşterilerin daha bilinçli olmalarına yardımcı olabilir – böylelikle seyahat web sitelerinin inanılır ve güvenilir olduğundan da emin olmaları sağlanır.

Kesinlik ihtiyacı

Eğer ziyaretçiler satın alma sürecinde belirsizlik ile karşı karşıya kalırlarsa anında soğuyacaklardır. Net ve özlü bilgiler sunan ve teklifler veya kullanılabilirlik hakkında belirsiz bilgi veya metin kullanımından kaçınan web siteleri, herhangi bir ziyaretçiye güven verilmesine yardımcı olabilir.

Web sitelerinin herhangi bir karışıklık alanını tespit etmesini ve herhangi bir sorunu derhal gidermelerini sağlamak için, kullanıcı testleri için düzenli süreçler uygulamalıdırlar.

Bu, bir kişi bir tatil satın aldıktan sonra ortaya çıkacak olan anketlerle veya web sitesinde yer almayan şirketlerden, satış hunilerinden geçirme ve bir şeyin belirsiz veya ilgili olduğu noktaları tespit etmesini isteyerek yapılabilir.

Sosyal kanıt bildirimleri güvenilir bir web sitesi anlamına gelir

Sosyal kanıt, insanların kendi tercihlerinden emin olmadıkları zaman, uyum sağlamak için başka bir perspektiften bakarak diğerlerinin eylemlerini ve kararlarını kopyalama konusunda etkilenmesidir.

Sosyal medya ağları aracılığıyla, seyahat web siteleri müşterilerinin takiplerini veya kendileri ile ilgili sözlerini gösterebilir. Bu durum, daha fazla müşteriye web sitesine güvenebileceğini hissettirebileceğinden, dönüşüm oranlarının artmasına da yardımcı olabilir.

Sosyal medya takiplerini geliştirerek, seyahat web siteleri, müşterilerinin web sitesine ilişkin kararını daha iyi ve olumlu yönde etkilemek için değiştirilebilir.

İkna edici mesajlaş verme daha iyi bir işletme pratiği sağlar

Sahte bilgi, metin ve sayılar kullanmak bir pazarlama aracı değildir. Bu, seyahat web siteleri iş uygulamasının manipüle edici olmasına yol açabilir. Son zamanlardaki seyahat sitesi dolandırıcılığı nedeniyle, web sitelerinin çevrimiçi platformlarına doğru ve dürüst ikna edici teknikler uygulamaları artık zorunlu.

Görünüşte manipülatif uygulamaları benimsemek yerine, seyahat web siteleri, uygunluk ya da nadir bulunurluk hakkında bilgi içeren bildirimler sağlamaya çalışmalıdır. Ayrıca, satın almadan önce ziyaretçiler için ödeme / inceleme güvencesinin sağlanmasına da yardımcı olur.

Seyahat web siteleri, iş uygulamalarını değiştirmek için anahtar olmasından dolayı, müşterileri için satın alma sonrası memnuniyetini arttırmak amacıyla araçlar kullanabilir ve sonuçta daha iyi bir web sitesi ve şirket oluşturulabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!