Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Güçlü ve saygıdeğer bir soy olan Viking kökenlerinin günümüze gelen ilham verici kaynakları bunun en güzel göstergelerindendir. Dünyanın pek çok yerinde insanlar Viking benzetmeleri yapmaktalar ancak Viking ruhunun en güçlü yaşandığı yer Norveç.

Norveç Viking festivalleri, Rönesans festivallerinin heyecanlı hali olarak değerlendirilebilir. Bal likörü veya bal şarabı olarak bilinen içkinin bolca tüketildiği, savaş sahnelerinin yeniden canlandırıldığı ve kostümlerin orijinallerini aratmayacak gerçeklikte olması ile ün kazanmışlardır.

Zamanda geriye yolculuğu biraz daha tehlikeli dönemlere yapmak isteyenler için Norveç’in en büyük 7 Viking Festivalini sıraladık.

St. Olav Festivali

Görsel: @Tpn.no
Görsel: @Tpn.no

Norveç’in en büyük ve en önemli festivallerinden biri olan St. Olav Festivalini St. Olaf ile karıştırmamalı.

Bu yıl 52. si düzenlenecek olan festival, 11. yüzyılda Norveç’i hıristiyanlaştırmaya çalıştığı sırada bir savaşta ölen St. Olav onuruna düzenlenmekte. Gömüldüğü yerde şahit olunan pek çok mucize sebebi ile aziz olarak kabul edilip anılmaya başlanmıştır.

Her yerden insanlar St. Olav onuruna hac ziyareti gerçekleştirmek için festivale katılmakta. Ziyaretçiler festivale vardıklarında müzik ve pazar aktiviteleri ile zaman geçirebiliyorlar.

Bu yıl Temmuz 24-21 tarihlerinde Stiklestad’da gerçekleşecek.

Trondheim Vikinglag

Görsel: @Alkas.lt
Görsel: @Alkas.lt

Trondheim Vikinglerin hüküm sürdüğü zamanlarda Norveç’in başkentiydi. Şehir her yıl düzenlenen Vikinglag veya Viking Way olarak anılan festival ile tarihini onurlandırmakta.

Viking döneminin geleneksel yöntemlerini kullanan sanatkarlarla tanışma fırsatı sunması ile öne çıkmakta.

Trondheim’a gittiğinizde Rockheim rock ve pop müzesine uğramaya çalışırsanız müziğe önem veren Vikingler bunu kesinlikle onaylayacaktır.

Vikinglag Haziran 20-26 tarihlerinde Trondheim’da gerçekleşecek.

Karmøy Viking Market

Görsel: @Event Carnival
Görsel: @Event Carnival

Batı Norveç’in en büyük Viking pazarına sahip olan ve bir hafta sonu boyunca savaşların tekrar canlandırıldığı, gösteri sanatçılarının dönem kıyafetlerini giydiği ve antik çağların yemeklerinin yapıldığı bir festival.

Aynı zamanda büyük bir arkeolojik alan olan Karmoy Viking döneminden kalan pek çok evin yeniden yapılandırıldığı bir yer.

Pazar Haziran 9-12 tarihlerinde yer alacak.

Oslo Medieval Festivali

Turnering
Görsel: @Visit Oslo

Oslo yaklaşık 1000 yılında Vikingler hüküm sürerken bulunmuştur ve Oslo’nun eski şehir merkezinde halen kalıntılar görülebilmektedir.

Şehrin kökenleri her yıl yapılan Oslo Middelalder Festivali ile anılmaktadır. Ziyaretçilerin Oslo’nun kökleri ile bağlantı kurabilmesi için düzenlenen festivalde pazarlar, el işleri, konserler, tiyatro performansları ve konferanslar yapılmaktadır.

Festival Mayıs 27-29 tarihlerinde Oslo’da gerçekleşiyor.

Gudvangen Viking Market

Gudvangen Viking

Gudvangen orijinal bir Viking şehri olup günümüzde halen soylarına bağlı kalmış bir şehirdir. Yıllık olarak düzenlenen festivalin katılımcıları, yarışmalara, konserlere, oyunlara ve yeniden canlandırmalara katılmak için toplanıyor.

Organizatörler bu yıl savaşların yeniden canlandırılmasına yoğunlaşacakları sözünü vermişler. Pazar aktiviteleri arasında bal likörü tüketimi ve Gilma (eski bir Viking savaş tekniği) gösterileri de yer alıyor.

Festival bu yıl Temmuz 19-24 tarihlerinde gerçekleşecek.

Lofotr Viking Festivali

Görsel: @Hybris.as
Görsel: @Hybris.as

Lofotr’da buluan Viking Museum her yaz düzenlediği festival ile arkeolojik alanları ziyaretçilerine açıyor.

Festivalde geleneksel kuzu budu, Viking aktörleri ile danslar öne çıkıyor.

Festival bu yıl Ağustos 3-7 tarihlerinde gerçekleşecek.

Sunnmøre Medieval Festivali

rostevne_2006_vikingskip

Sunnmore Medieval Museum tarafından düzenlenen festival, yazın bütün bir hafta sonunu kapsıyor. Festival eşit derecede eğitici ve parti olarak geçiyor.

Müze ticari bir Viking topluluğunun kazı alanı üzerinde kurulmuş olup biraz daha ileriye seyahat ederek çevrelendiği doğayı görmeye değecektir. Fiyord ve dağlardan oluşan alan Vikinglerin kat ettiği zamanlardaki muhteşemliğini korumakta.

Sunnmøre Medieval Festivali Haziran 4-5 tarihlerinde yapılacaktır.

Kapak Görseli: Jorvik Festival

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz