Hotelbeds’in GTA’yı Satın Alma Operasyonu, Expedia ve Priceline’ın Oligopolüne Meydan Okuyabilir

GTA’nın Hotelbeds tarafından satın alımının onaylanması, İspanya menşeli Hotelbeds’e göre dünya çapında faaliyet gösteren iki büyük çevrimiçi seyahat acentesi olan Expedia ve Priceline’ın oligopolüne, gerçek bir firmalar arası (B2B) alternatifin ortaya çıkarılmış olduğunu doğruluyor.

Hotelbeds Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Joan Vilà, geçtiğimiz hafta anlaşmanın düzenleyici merciler tarafından onaylanmasından önce Travolution’la yaptığı röportajda otellerin, pazarlara giriş yaparken daha az riskli alternatif kanalların arayışında olduğunu belirtti ve bazı açıklamalarda bulundu: “Artık otellere, onların ürünlerini talep eden B2C (firmadan müşteriye) aracılarının, tur operatörlerinin ve çevrimiçi seyahat acentelerinin dahil olduğu, geniş bir ağ sunabiliyoruz. Perakende müşterilerimiz artık, ayrıca kendilerinin rakipleri olan büyük sektörel oyuncularla daha az çalışmayı istiyorlarsa bir seçenek sahibi olma konumunda yer alıyorlar.”

“Elbette daha verimli olacağız, bu hamlenin faydalarını ortaklarımıza aktaracağız ve teknolojiye daha fazla yatırım yapmayı sürdüreceğiz.”

“Pek çok otel yetkilisi bizlere, medyada okuduğunuz gibi, müşteri kapasitesinin önemli olduğunu, ancak ayrıca çeşitliliğe sahip bir dağıtım ağına sahip olmanın önem taşıdığını düşündüklerini söylüyor.”

Hotelbeds, geçtiğimiz yılın Nisan ayında Tui Grubu tarafından 1.2 milyar € karşılığında özel sermaye şirketleri Cinven ve CPPIB’e satılmıştı.

Vilà, GTA’nın önceki ana şirketi Kuoni’deki bir strateji değişikliği ile birlikte, bu hamlenin, Hotelbeds’in Tourico’yu satın alma operasyonunu gerçekleştirmesinin sağladığı gibi, sektörde fazlasıyla ihtiyaç duyulan konsolidasyonu mümkün kıldığını belirtti. Bu üç firmanın bir araya gelişi, Hotelbeds’in büyüklüğünün iki katına çıkarak, beklenen yıllık cirosunun 7 milyar € seviyesine ulaşmasını sağlıyor.

Vilà: “Bu üç şirketin bir araya gelmesiyle birlikte, tüm destinasyonlarda ve tüm pazarlarda, kendi alanımızın bir numarası olacağız. Bu gelişme büyük önem taşıyor. Önümüzde devasa bir iş bulunuyor ve ortaklarımız için her şeyi kolaylaştırmak adına mümkün olan en çok şeyi yapmak istiyoruz. Artık odağımız bu.”

Vilà, daha geniş ölçekli olmanın Hotelbeds açısından, öncelikli olarak bir iş seyahatleri kolu kurarak diğer iş segmentlerini keşfetme ve yeni teknolojiler geliştirme anlamı taşıdığını belirtirken, esas entegrasyon çalışmasının yaklaşık 18 ay süreceğini ve bu çalışmanın, kısa vadede şirketin ana önceliği olduğunu ekledi.

Entegrasyonun ardından ortaya çıkacak olan şirket yapısı, Hotelbeds’in teknoloji platformunu kullanacak, ancak çalışanlar dahil olmak üzere hem Tourico’nun, hem de GTA’nın en iyi nitelikleri olduğu gibi korunacak. Bu hamle, Hotelbeds’in gerçek anlamda uluslararası bir varlık teşkil etmesiyle birlikte dünyanın dört bir yanında daha çok bölgesel ofis açmasını kapsayacak.

Söz konusu şirket satın alım operasyonunun düzenleyici merciler tarafından onaylanması, Hotelbeds’in yeni yönetim ekibini oluşturduğu bir dönemde gerçekleşti. Carlos Munoz, entegrasyonun idaresini sağlama sorumluluğu ile birlikte şirket genel müdürlüğü pozisyonunu korurken, mali işler müdürü Andrés Garcia, ortaya çıkacak olan daha geniş şirket yapısı için görev üstlendi. Grup ayrıca, seyahat teknolojilerinden sorumlu baş yönetici Jose Antonio Tazón’u, yönetim kurulunun kıdemli bağımsız yöneticisi ve danışma komitesinin başkanı olarak belirledi.

Hotelbeds, bu görevlendirmelerin, grubun hem bağımsız, hem de kayda önemli derecede daha büyük bir şirket olma konumunu yansıttığını belirtti.

Şirkete yakın kaynaklar, Tourico ve GTA’yı satın alma operasyonlarının, toplamda 1.3 milyar €’luk bir yatırıma karşılık geldiğini bildirdi. Birleşmenin ardından yapılanacak olan şirketin, global B2B otel dağıtım pazarının %15’ini kontrolü altında tutacağı öngörülüyor. Bu yeni şirketin, bölünmüş bu pazardaki en yakın rakibinin payı sadece %2 civarında bulunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!