Hollanda, Booking.com’u Ücretsiz İptal Konusunda Yanıltıcı Buldu

Hollanda resmi otoriteleri, booking.com’un ücretsiz iptal hakkı konusunda kullanıcıları yanılttığına karar verdi.

İspanya Vitoria-Gasteiz’de bulunan Hotel Centro Vitoria‘da geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan 1.527£ değerindeki 7 odalık rezervasyonun iptali üzerine yapılan değerlendirmede Hollanda Reklam Kurulu kararını verdi.

Booking.com rezervasyon iptali için herhangi bir ön ödeme gerekmediği ve iptalin varış günü öğle vaktine kadar ücretsiz olduğuna ilişkin reklam yapmıştı.

Ancak dipnotlarda gizlenmiş ibareye göre ücretsiz iptal hakkı 6’dan fazla oda için geçerli değil ve bu durumda “ekstra ücret uygulanabilir.”

Şirket, şikayetçi olan müşteriden toplam ücretin %50’sini ödemesini istemişti.

Booking.com ise kullanıcının bu durumu doğrudan ödemeden sorumlu olan otel ile görüşmesi gerektiğini ve dipnotun oldukça açık olarak sunulduğunu belirtti.

Şirkete göre otel kullanıcının 7 oda rezerve ettiği ve ücretsiz iptal edemeyeceği ortaya çıktıktan hemen sonra kullanıcı ile iletişime geçti. Oda rezervasyonları 2017 Eylül’de ücretsiz olarak iptal edildi.

Booking.com büyük bir mali risk oluşturacağı göz önünde bulundurulduğunda otellerin büyük çaplı rezervasyonları iptal etmek için farklı prosedürleri olmasını şaşırtıcı bulmuyor.

Ancak Hollanda Reklam Kurulu başkanı şu şekilde konuştu: “Yapılan savunma, kimi durumlarda iptalin ücretsiz olmadığı ve ücretin bir kısmının elden alındığını gösteriyor. Bu ise ortalama bir tüketicinin vereceği rasyonel kararı etkileyecek çok temel bir bilgi. ”

“Ortalama bir tüketici bu duyurularda ücretsiz iptal gibi avantajları kapsam dışı bırakacak kısıtlamalar olmasını beklemeyecektir. Bu durumda, komite bu açıklamanın yanıltıcı olduğu sonucuna ulaşmıştır. ”

Kurul sözcüsü ayrıca Booking.com‘un otellerin kendi ödeme koşullarından sorumlu olmadığı yönündeki açıklamasına da değindi: “Otellerin kendi ödeme koşulları olması Booking.com‘u websitesinde açık ve doğru bilgi verme sorumluluğundan alıkoymaz.”

Komite sözcüsü, ortaya koydukları sonucun tüm benzer booking.com reklamları için de uygulanacağını belirtti.

Söz konusu olay her ne kadar Hollanda’da incelenmiş olsa da Booking.com‘un Birleşik Krallık portalını da etkiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!