Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Bir kere gitmekle tanıyamayacağınız toprakların adı olan Hindistan; kuzeyden güneye, doğudan batıya farklı kültürlerin ve dinlerin etkisinde yaşıyor. Belki beş beki de on kere gittiğinizde özümsemeye başlayabildiğiniz bu derin ve ruhani ülkeye gitmek için çok sebebiniz olabilir. Bu nedenler arasında bizim için en önemli 10 maddeyi hazırladık:

1 – Beş duyunuzun da tatmin olacağı tek ülke: Hindistan

Görme, koklama, işitme, tat alma ve dokunma… Tüm duyularınız güzellikleri keşfettiğinde ruhunuz sonsuz bir mutlulukla tanışıyor. Günlük hayatta karşılamayacağınız manzaralarla dolu Hindistan baharatlarla tatlanan mutfağı, günbatımı, inancın farklı yüzleri ve birbirinden yaratıcı mimari eserleriyle gerçekten bin tat bin doku…

hindistan 1

2 – Rengarenk Dünya

Kashmir’den Kanyakumari’ye, Gujarat’tan Assam’a uzanan Hindistan, gökkuşağının her renginin tuvale yansamış halini andırıyor. Bir diğerine benzemeyen doğa manzaraları, Azteklerden Babür İmparatorluğu’na uzanan farklı kültürleri, 50′den fazla yerel dil konuşulması ve ruhani yolculukların merkezi olmasıyla Hindistan henüz tam keşfedilmemiş bir hazine…

3 – Her Bölgesinde Bambaşka Manzaralar:

Dünyanın en büyük yedinci coğrafi alanı olan Hindistan’ın güneyinde Hint Okyanusu, batısında Umman Denizi ve doğusunda ise Bengal Körfezi bulunuyor. 7.000 km’yi aşkın sahil kıyı uzunluğunu olan bir ülkede görecekleriniz asla bitmez. Peri masallarını andıran Himalayalar’ın manzarasından Kerala’nın vahayı andıran mavi ve yeşilin büyüleyen görüntüsüne, Rajasthan’ın kum tepelerinden çay bahçelerine kadar her eyaletinde farklı bir güzellik var.

4 – Görkemli Kalelerin ve Sarayların Adresi

Rajasthan, Agra, Jaipur, Udaipur, Delhi ve daha niceleri… 1570 yılında inşa edilen Akbar Sarayı, Jaipur Chandpole Kapısı, Udaipur Pichola Gölü üzerindeki adaya inşa edilen Jag Mandir Sarayı ve Delhi’nin Jama Masjid Camii bu tarihi eserlerin sadece birkaç tanesi. Fotoğraf çekmekten asla bıkmayacağınız, her görüntüyü beyninize kazıdığınız tarihi ve kültürel bir seyahate hazırlıklı olun.

tac mahal 4

5- Büyük Alışveriş Merkezlerinden ve Aşırı Lüks Mağazalardan Sıkılmadınız mı?

Hindistan seyahatin amacı daha uyguna marka kıyafetler almak veya teknolojik ürünler bulmak değil… Bu ülkede kaldığınız sürece nerede kalacağınızın ve güzel yemekleri nerede yiyeceğiniz önemli! Yerel pazarlarından birbirinden yaratıcı, el yapımı objeler bulabileceğiniz gibi, rengarenk ipek kumaşları veya mermer sanatının en güzel örnekleri bulabilirsiniz. Her şey, bundan önce hiç görmediğiniz kadar özgün, yerel ve uygun fiyatlı…

6 – Hint Yemekleri

Eğer kötü bir mutfak olsaydı dünyanın dört bir tarafında bu kadar rağbet görmezdi diye düşünmeniz doğal. Hindistan kültürünün daha doğrusu mutfağının Amerika’dan tutun da Türkiye’ye kadar yayılmış olması asla tesadüf değil. Sebze yemeklerinden leziz et yemeklerine, bin bir çeşit baharatın yoğun tadından tatlılarına kadar her yemeği kendine has bir tarzla yorumlayan Hindistan mutfağı, yepyeni lezzetler tatmak isteyen meraklı gurmeler için bir cennet.

7 – Bir hayat tarzı olarak “İnanç”:

Din, Hindistan topraklarında bir yaşam tarzına dönüşmüş, tüm Hint geleneklerinin ayrılmaz bir parçası olmuş. Eğitimden politikaya, günlük işlerden yemeğe kadar hayatın her alanında yaşayan dini öğelerin çeşitliliği ve geleneksel inançların bozulmadan devam edebilmesi bu ülkeyi çok renkli ve aynı zamanda zengin kılıyor. Tek bir Tanrı’ya inanışı öngörmeyen Hinduizm’le birlikte tek tanrılı iki büyük din İslamiyet ve Hristiyanlık’ın izleri, her şeyin değişime tabi olduğunu savunan Budizm’in hoşgörüsü adım attığınız her yerde karşınıza çıkıyor.

8 – Festivaller Ülkesi

Hindistan’ın en ünlü festivali olan ve her yıl baharın gelişini büyük bir coşkuyla kutlayan Holi Festivali, Hindu Yeni Yılını başlangıcını temsil eden ve tam beş gün süren Diwali, bir diğer Hindu Festivali olan  ve Ganesha ile oğullarının doğumunu kutlayan Ganesh Chaturthi, Lord Krishna’nın doğum günü anısına kutlanan Govinda Festivali olarak da bilinen Krishna Janmashtami eğlenceli festivallerin sadece birkaç tanesi.

8Udaipur1

9 – Himalayalar –Shimla Köyü

Dünyanın en büyük ve en yüksek sıradağları olan Himalayalar; Asya’nın orta güney kısmından  doğu batı doğrultusuna uzanıyor. Hindistan Himalaya dağlarında kurulmuş turistik bir şehir olan Shimla’ya giden yol ise gerçekten fantastik! yüreğinizi ağzınıza getiren bir yükseklikte, bir tarafınız uçuruma bakarken karşılaştığınız nefes kesen manzara doğanın gücünü bir kez daha gösteriyor.

10 – Vahşi Yaşam

Farklı hayvan türleri ve bitki çeşitlerinin yaşadığı ekolojisiyle Hindistan, vahşi yaşamı deneyimleyebileceğiniz bir coğrafyaya sahip. Türü tehlikeye giren hayvan ve bitki türleri için yoğun çabalar harcanan vahşi yaşamı kendi gözlerinizle görmelisiniz. Kerala, Goa, Guajarat safarilerinin yanı sıra Bandhavgarh ve Manas gibi Ulusal Parklar Hindistan yolculuğunuzda yaşamanız gereken eşsiz deneyimler.

kerala 10Kaynak: Jabiroo

 

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz