Havayolu Startup Şirketi OneJet Uçuşlarını Durdurdu

OneJet Havayolu, FedEx ve diğer şirketler için iş seyahati gerçekleştirenleri yakalama umuduyla yeni rotalar planlamıştı.

Dört aydan kısa bir süre önce, havayolu şirketi OneJet, bir charter operatörü satın aldığını ve uçuşlarını iki katına çıkararak haftada 400’den fazla uçuş gerçekleştireceğini açıklamıştı. Bu hafta ise OneJet bütün operasyonlarını askıya aldı.

Pittsburgh Uluslararası Havalimanı operatörü, havaalanında bir üssü bulunan üç yıllık şirketi dava etti ve OneJet’in, operasyonlarını genişletmek için havayolu şirketine verilen 1 milyon dolarlık sübvansiyon gereklerini yerine getirmediğini iddia etti. Ohio’daki Akron-Canton Havalimanı’na bağlı bir charter şirketi olan Ultimate AirCharters’ın bir birimi olan Ultimate AirShuttle’ın Genel müdürü Rick Pawlak ise, CNBC’ye, OneJet ile yapılan satın alma anlaşmasını sonlandırdığını ve bu durumun uçuşları durdurduğunu söyledi.

CEO Matthew Maguire, 2015 yılında, son on yıl içinde büyük taşıyıcı grupların geri çekilmesinin ardından orta ölçekli şehirlerde FedEx gibi şirketlerden iş seyahati gerçekleştirenler için Onejet’i kurmuştu.

Kargaşa, bir havayolu için özellikle de dünyanın en büyük havayolları için artan maliyetler ve kardan bir pay almak için işletme ve büyüme zorluğu ve karmaşıklığının altını çiziyor. Dört taşıyıcı ABD pazarının dörtte üçünü kontrol ediyor ve kurumsal gezginler, daha çok sayıda uçuş gerçekleştirdikleri ve planlarını sıklıkla değiştirdikleri için bu büyük havayolu şirketleriyle uçma eğilimi gösteriyor.

OneJet, Ultimate JetCharters tarafından düzenlenen bir işletim sertifikasında uçuyordu. Maguire, OneJet’in kendi sertifikasını Federal Havacılık İdaresi’nden takip ettiğini ve bu süreçte planlanan hizmetlerin askıya alınacağını söylerek; “Bu geçişin sonucu, dördüncü çeyrekte müşterilerimiz için daha sağlam ve güvenilir bir operasyon olacaktır” dedi. Davaya veya şirketin mali sağlığına ilişkin ise bir yorum yapmadı.

Seyahat danışmanlık firması Atmosphere Research Group’un Kurucusu ve eski bir havayolu yöneticisi olan Henry Harteveldt, hasarın kalıcı olabileceğini söyledi.

Kendisi; “Bir havayolu bir pazardan çıktığında, seyahat eden kişiler için güvenilirliğini yitiriyor. OneJet’i tekrar gökyüzünde görüp göremeyeceğimizi merak ediyorum” dedi.

Bazı OneJet müşterileri iptal edilen uçuşlardan ve para iadesinde zorluk yaşadıklarından şikayet etti. Baharda verdiği bir röportajda Maguire; “bir havayolu şirketi büyürken, kesinlikle, ızdırap da büyüyor” demişti.

OneJet, daha küçük havaalanlarında varlıklı yolcuları toplamaya çalışan tek başlangıç şirketi değil. JetBlue, JetSuite’e yatırım yaptı ve planlanan Batı sahil şeridi charter hizmeti JetSuiteX için koltuk satışı gerçekleştiriyor. Spektrumun diğer ucunda, JetBlue’nun kurucusu David Neeleman yeni bir düşük maliyetli havayolu kurmak için araştırma yapıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!