Havayolu Şirketleri, Samsung Galaxy Note ile İlgili Uyarıyı Değerlendiriyor 0

Eğer bir Samsung Note 7 ile seyahat ediyorsanız, konu, uçuş sırasında cihazınızı kullanmak ya da şarj etmek olduğunda, karar muhtemelen vicdanınıza kalmış demektir.

Federal Havacılık İdaresi (FAA), geçtiğimiz günlerde, söz konusu akıllı telefondan kaynaklanan yakın zamanlı yangın raporları dolayısıyla, yolcuların cihazı kullanmaması, şarj etmemesi ya da kargo bölümüne verilen bagajların içine koymaması yönünde bir açıklama yaptı.

FAA’nın yolcuları belirli bir marka ürünü konusunda uyarması, oldukça olağandışı bir durum olma özelliğini taşıyor. İdare, Samsung’un telefonların dahil olduğu olayları rapor etmesinin ardından harekete geçtiğini belirtti.

Amerika’nın en büyük üç hava yolu şirketi – American, Delta ve United – geçtiğimiz günlerde FAA’nın uyarısını incelemekte olduklarını; ancak, yolcuların Samsung markalı cihazlarını kapalı konuma getirdiklerinden nasıl emin olacakları konusunun belirsizlik taşıdığını blidirdi.

Delta Hava Yolları sözcülerinden Morgan Durrant: “An itibarı ile bu konu üzerinde çalışıyoruz.”

American Hava Yolları sözcüsü Ross Feinstein, şirketin FAA ile görüşme halinde olduğunu; fakat, yolculara ve uçuşlarda nasıl bir teknoloji kullanabileceklerine yönelik politikalarında henüz bir değişiklik yapmadıklarını kaydetti.

Sözcü Luke Punzenberger, United’ın FAA’nın yönergesini gözden geçirdiğini ve “bu cihazlar konusunda, çalışanlar ve yolcular arasındaki farkındalığı arttırabileceğini” belirtti. Punzenberger, ayrıca, kabin görevlilerinin güvenlik duyurularını kısa bir süre içinde, Samsung marka telefonlara yönelik bir duyuruyu da içerecek şekilde değiştireceklerini açıkladı.

Singapur Hava Yolları, telefonların uçuş sırasında kullanımını ya da şarj edilmesini halihazırda yasaklama uygulamasını sürdürüyor. Avustralyalı Qantas, yolcuların telefonları kullanmamaları isteğinde bulunmakta olduğunu belirtti.

Güvenlik uzmanları, uzun yıllardır lityum-iyon bataryaların uçuş sırasında kullanımı, hatta taşınması sırasında dahi bulunan yangın riski konusunda endişeler taşıyor.

Şubat ayında, bir BM havacılık paneli, ilgili politikanın telefonlar, dizüstü bilgisayarlar ya da tabletlerin içinde yer alan bataryalar için geçerli olmamasına rağmen; ülkelerin yeniden şarj edilebilir lityum bataryaların kargo ile gönderimine geçici bir yasak getirme tutumunu benimsemesi önerisinde bulunmuştu.

Samsung, geçtiğimiz haftalarda Note 7 model cihazlar için dünya çapında bir geri getirme çağrısında bulunmuştu.

Samsung Electronics Co. şirketinin hisseleri geçtiğimiz haftalarda %4 değer kaybederek, şirketin hisselerinde Ocak ayından bu yana görülen en büyük düşüşü yaşadı.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe