Havayolu Dağıtımı İçin Tam İçerik Anlaşmaları Varlığını Sürdürüyor 0

Lufthansa, Air Canada ve American Airlines dahil olmak üzere birçok önemli havayolu firması, GDS (Küresel Dağıtım Servisleri) tam içerik anlaşmasından feragat etme konusunda başarısız oldu.

Taşıyıcılar, US Airways ile Sabre arasında uzun süredir devam eden antitröst mahkemesinin sonucunu ve bunun gelecekteki GDS-havayolu arasındaki anlaşmalara etkisini ortadan kaldırmak için tespit kararı aramışlardı.

Jüri, US Airways’i haklı buldu ve taşıyıcı 5.1 milyon dolar zarar tazminatı kazandı.

Clayton antitröst yasalarının ihlal edildiği durumlarda zorunlu olduğu için miktar üç katına çıkarak $15.3 milyon dolar oldu.

Ancak hava yolu firması, Sabre’nin antitröst yasaları ihlal eden pratiklerine devam edeceğini söyledi.

Sabre ise, verilen hükmün sadece 2011’de US Airways ile imzalanan anlaşmaya uygulanabileceğini ve 2013’te US Airways ile American Airlines‘ın birleşmesinin ardından artık var olmayan bir taşıyıcı ile bu sözleşmenin süresinin dolduğunu belirtmeye devam ediyor.

Tam içerik anlaşmaları, havayollarının kendi web siteleri de dâhil olmak üzere diğer tüm satış ve dağıtım kanallarına sağlamış oldukları, yayınlanan tüm ücretleri GDS şirketine vermesini gerektiriyor.

Havayolu – GDS anlaşmalarında standart hale gelen hüküm, iki endüstri arasında 10 yıldır neredeyse tüm büyük anlaşmaların merkezinde. Buna American Airlines’ın Sabre ve Travelport’la olan antitröst davası,  ve Lufthansa’nın bir GDS tarafından işlenen tüm rezervasyonlara bir ek vergi yüklemesi de dahil.

Ancak US Airways’in davasına başkanlık eden Yargıç Lorna Schofield, havayollarının taleplerinden söz etmeden görüş ve emirlerini belirtti.

Alaska Havayolları ve Virgin Amerika mahkeme belgelerinde  “bunda olduğu gibi açık bir tespit kararı gereken birkaç dava var” dedi.

Sabre ve Amerikan havayolları, Sabre’nin “zorlu sözleşme hükümleri vasıtasıyla ticareti anlamsız şekilde kısıtladığını” söyleyen jüri kararının, Amerikan havayolları ile olan anlaşmanın “çok yersiz” şartlarını dayatması konusunda Sabre’yi engelleyip engelleyemeyeceği üzerinde tartışıyorlar.

Alaska ve Virgin Sabre ile “bir belirsizlik bulutu” altında anlaşma yapmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.