Havayolları Dronlardan Neden Yararlanmalı? 0

Bir yolcu dronu, uçan arabalardan daha gerçekçi değil gibi görünüyor; fakat yatırımcılar ve yenilikçiler küçük bir uçağın işlevlerini ve uçakların rahatlığını birleştirmeyi başardılar.

Çeşitli şirketler, mekanik, mühendislik ve güvenlik sorunlarını çözerek, uygulanabilir bir yolcu dronu yaratmaya doğru çalışıyor.

Kalabalık şehirler genellikle trafik sıkışıklığına maruz kalıyor ve büyük olasılıkla bu büyüyen çıkmazdan kaynaklanan çözümler de memnuniyetle karşılanacaktır. Los Angeles, Dallas Fort-Worth ve Dubai dronları sıkışık trafiğe makul bir cevap olarak operasyonel olarak kullanılması beklenen şehirlerden sadece birkaçıdır.

Şimdilik, bir yolcu dronu, bir pilot tarafından kalkış ve iniş için belirlenen yerlerde çalışacak veya bağımsız olarak uçacaktır. Hava trafik kontrolünün regülasyonu altında olup olmayacağı ise hala belli değil; ancak sınırlı sayıda taşıyıcı olması ve dronların uçaklardan düşük bir irtifada hareket etmesinden dolayı şimdilik kontrolden hariç tutuluyor.

Bu yılın başlarında Tüketici Elektronik Fuarı‘nda (CES), yolcu dron prototipleri sergilenirken, bu dronların 2020’de gökyüzünde olacağını görebiliyoruz. Bunu mümkün olması için çalışan en az altı şirket var.

Yolcuları A noktasından B noktasına getiren dron hizmeti fikri artık hayal gücümüzün bir ürünü değil. Bu kara taşımacılığı için kötü bir haber olabilir; ancak havayolları için büyük bir potansiyel kazanç kaynağı. Bu anlamda, işte havayollarının yolcu dronlarına göz dikmeleri için bazı sebepler:

Yeni bir hareketlilik formu

Yolcu dronları kısa mesafe yolculuklar için yeni bir yön sunacak. Jetsonlar gibi seyahat edebildiğimizi hayal edin! Yolcu dronlarının yetenekleri belirsizken, seyahat süresini yarı yarıya azaltacak ve yorucu trafikten kaçınmak isteyenler arasında popüler olacak.

Premium paket satmak

Havayolu şirketleri bunu, havalimanına hızlı transfer gibi, yolcu dron taşımacılığı içeren paketleri satma fırsatı olarak görebilirler. Gelecekte teknoloji daha yaygın hale geldiğinde, dronları ekonomi hizmeti olarak kullanılabilir. Yolcuların hava seyahatlerine benzer şekilde puan veya milleri biriktirebildiği havayolu şirketinin sadakat programına da dahil edilebilir.

Özel jetlerden daha ucuz

Başlangıçta bunu kesin olarak söylemenin hiçbir yolu yoktur, ancak teknoloji daha fazla zemin kazandığı için, özel jetler için bir alternatif olacaktır.

Çevre dostu

Jetler, helikopterler ve uçaklar yakıt kullansalar da, şu anda geliştirilmekte olan neredeyse tüm dronlar elektriği kullanarak çevre dostu ve karbon salınımı yapmayacak şekilde geliştiriliyorlar. Bu, yeşil teknolojiye yönelen bir toplum için çok uygun bir seçimdir.

Havayolu şirketleri, paylaşım ekonomisi şirketlerinden daha güvenilir

Havayolu şirketlerinin Uber ve Lyft gibi paylaşım ekonomisi şirketlerine göre avantajlarından biri deg güvenilirlikleri. Havayolunu kullanan yolcular, dron yolculuğu konusunda karayolu taşımacılığına damgasını vuran şirketlerden ziyade havayolu şirketlerine güvenme olasılığı daha yüksek. Bu, esas olarak havayolu şirketlerinin iş dünyasındaki onlarca yıllık deneyiminden kaynaklanmaktadır. Bu da teknolojiyi benimseyen havayollarına kısa mesafeli hava taşımacılığı dünyasına açılacağı anlamına gelirken paylaşım ekonomisi şirketlerinin işlerini azaltabilir.

American Helicopter Society International Yöneticisi Mike Hirschberg, “Yolcu dronları, teknolojik gelimeler açısından halen kuluçka aşamalarında ve temel olarak geliştiriliyor; fakat bundan 20- 30 sene sonra belki de hayat biraz da olsa Jetsonlarda olduğu gibi olacak, bu üçüncü boyutan istifade ederek özellikle kara taşımacılığının tıkanmış olduğu şehir içi kesimlerde çok daha fazla hareketliliğe sahip olabilirsiniz” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe