Havaalanı Terminalinin Markalaşması, JFK T4

Hava alanı terminalleri markalaşma için adres olabilecek yerler gibi görünmeseler de, Base Design New York’un ana havaalanı olan JFKAIT 4. Terminal’ine yeni bir soluk getirdi.

Özel mülk olan bu terminal, kapladığı alan ile birlikte ev sahibi olduğu otuzdan fazla uluslar arası ve yerel taşıyıcılar, müşteri bekleme salonları ile JFK için önemli bir rol üstleniyor.

Gerçekleşen değişim, etkileşimi olan, espirili, canlı ve görsel olarak dikkat çekici. Kullanılan görseller karikatür çizgileri taşıyor ve pastel ile boyanmış gibi görünüyor. Yenilenen görünüm öğeleri, yön işaretleri, dijital afişler, reklamı andıran posterler ve daha bir çok markalaşma materyali ile New York şehrini kutlar nitelikte.

jfk-4

Yönlendir ve eğlendir mottosu ile yola çıkan tasarım ajansı, bunu başarmak için özel bir yazı karakteri, yeni bir logo ve konsepte uygun bir renk paleti oluşturarak bu terminalin diğer terminallerden ayrılmasını ve öne çıkmasını sağlamış. Ortaya çıkan işte, iyi yolculuklar gibi standart ifadeler Susan Sontag, Truman Capote gibi şöhretlerin daha etkileşimli sözleri ile etkili bir şekilde karıştırılmış. Proje, prestijli başka markalar ile çalışan illüstratör Tomi Un işbirliği sayesinde ortaya çıkan çizimler ile tamamlanmış.

t4_jfk_illustration_wall

JFK Terminal 4 CEO ve Başkan’ı kendilerini diğer terminallerden ayıran ve yolcularına unutulmayacak bir tecrübe yaşatmak isterken, çalışanlarına aidiyet duygusunu hissettirecek bir farklılık gerçekleştirmek istediklerini ve bunun onları pazarda daha güçlü bir hale getirdiğini dile getirmiş.

Hava alanı terminallerinin markalaşması bir kaç sebepten ötürü kulağa çok da zorlama bir şeymiş gibi gelmiyor. Uçuşundan önce rahatlamak isteyenler, zaman öldürenler ve hava alanın bulunduğu şehir hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışanlardan oluşan mecburi kitleye hitap edebilmek en bariz sebep. Bu durumda diğer terminaller yolcuların stresini hafifletecek bu tarz uygulamalara önem vermezken, mecbur olarak burada vakit geçiren yolcular ve insanlar için tasarımlar yapmak, son derece faydalı sonuçlar doğurabilir ve fark yaratabilir.

t4_jfk_various_things

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!