Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gezgin olmanın önemli farklılıklarından en göze çarpanı sınırlı bütçe ile daha çok yere seyahat edebilmektir. Günümüzde ise uçak seyahatini tercih eden kişi sayısı arttığından firmalar arasındaki rekabet de körüklenmiştir. Bu rekabet stratejisinde eğer kaliteden taviz vermezseniz yine de umduğunuzu bulamayabilirsiniz. Çünkü havayollarının fiyat kalite dengesinde izledikleri politika gereği, kaliteye odaklanan havayolu firmaları, fiyatlarından çok da taviz vermemektedir.

Bunun yanında belirli bir kalitenin altına inmeden konfor, yemek vs gibi ektra ürünleri ortadan kaldıran ve fiyatları düşeren havayolu firmaları da mevcuttur. Havayolu seçimi yaparken hangi firmanın hangi firmadan daha düşük fiyat sunduğunu uçak bileti ama motorları üzerinden öğrenebilirsiniz. Sitede yer alan uçak bileti sayfasından gideceğiniz yeri seçtiğinizde karşınıza birbirleri ile rekabet eden tüm firmalar listelenmektedir.

promosyon-ucak-bileti-nedir

Yukarıda ucuz uçak bileti bulma konusunda havayolu firmaları arasındaki rekabetten bahsettik, ucuz uçak bileti fiyatını belirleyen bir diğer önemli yöntem ise müşteri rekabetidir. Müşteriler ender olana talip olurlarsa fiyat artar, bol olana talip olurlarsa fiyat düşük olur. Havayolu firmaları bazı dönemlerdeki biletlerin ender olacağını ve taliplisinin çok olacağını öngörerek fiyatlarını belirlerler bu sebeple kalabalık kitleler tarafından tercih edilen günler yerine azınlık kitlelerin tercih edeceği günlere yönelmeniz ucuz uçak bileti bulmanızı kolayaştıracaktır. Eğer gün konusunda esnek değilseniz o zaman uçuş saatinizle oynayabilirsiniz mesela ucuz uçak bileti sayfasında uçuş saati filtreleme alanından en ucuz uçak biletinin yer aldığı saati deneme yanılma yöntemine gerek kalmadan öğrenebilmektesiniz.

Havayolu firması, gün ve saat konusundan sonra diğer önemli kriter ise bileti olabildiğince erken alabilmenizdir. Ancak erken alınmış bir biletin, alınmış fiyatı uçuş saatine kadar size pahalıya da gelebilme ihtimali bulunmaktadır. Nasıl mı? Bir örnek ile bu konuyu aydınlatmak daha açıklayıcı olacaktır. Diyelim ki siz A bölgesine bir uçak bileti satın aldınız ve bu bileti ilk siz satın aldınız, yani ilk kuraldan yola çıkarsak ender olana değil bol olana talip olanlar arasında en avantajlı konumdasınız. Sizden sonra da tüm biletler hızla tükendi ve geriye sadece bir kaç bilet kaldı. Ancak uçuş saatine bir kaç gün kala bir turizm firması toplu bilet iptali yaptı ve uçak içinde bir çok boş bilet tekrar satışa çıktı. İşte böyle bir durumda havayolu firmaları için o bilet sizin ilk biletinizi satın aldığınız fiyattan daha ucuz fiyata satışa çıkabilmektedir.

Diğer önemli bir tüyo olarak gideceğiniz şehrin tek bir havaalanı yoksa, diğer havaalanlarını da sorulamanızı öneririz. Çünkü havaalanları arasında fiyat farklılıkları söz konusu olabilmektedir.

Günün sonunda satın alacağınız uçak bileti konusunda tek bir kaynağa bağımlı kalmaksızın, rekabetin yoğun olduğu yerlerden, günlerden, saatlerden kaçarak. Belki de kaliteden biraz taviz vererek ucuz uçak bileti bulma konusunda ihtimallerinizi arttırabilirsiniz.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz