Hamileyken İş Seyahati: Huzurlu Bir Uçuş İçin Öneriler

Çalışan kadınlar için normlar; Facebook tekliflerinden sağlık sigortasının yumurtalıkları dondurma işlemini kapsamasına, özel ayrıcalıklara ve iş seyahati gerçekleştiren kadınlara özel salonlara (Lounge) kadar hızlı bir şekilde değişiklik gösteriyor. (Geçenlerde, “for her” adında bir programı olan ve yalnızca iş seyahati gerçekleştiren kadınların ücretsiz girebildiği; şampanya, masaj gibi hizmetlerin sunulduğu ve kadınlara özgü filmlerin gösterildiği bir salonu olan Hyatt Hotel’ de kaldım.)

Geçen ay A.B.D. Ulusal Havaalanı’nda American Airlines salonunda cilt bakım ürünleri firması Dermologia tanıtım standına rastladığımda şaşırdım. Bu bana iş için seyahat eden kadınlar için zekice düşünülmüş ama onayladığım önemli bir gelişme gibi göründü; bizler yalnızca birinci sınıf (Business Class) uçuşlar için olan salonlarda ESPN spor kanalı ve tuzlu fıstık gibi ayrıcalıklar olmasını istemiyoruz!

İş seyahatlerimde Boston’dan Newyork’a ya da Washington’a uçtuğum zamanlarda, genellikle sabahın erken saatlerinde transfer kullanarak iş için seyahat eden az sayıda kadından biriyim. Deneyimlerime göre iş seyahatleri gerçekleştirenlerin profilleri yeni Amerikan iş gücünden daha çok hala Mad Men dizisindeki gibi görünüyor ve iş için seyahat eden hamile biri ya da yeni bir anneyseniz kendinizi uzaylı gibi hissedebiliyorsunuz. Doğum yaptıktan hemen sonraki yıllardaki iş seyahatlerimde birçok berbat havaalanı tuvaletinde çaresizce fiş arayarak süt sağmak zorunda kaldım, sahip olduğum değerli bebek sütüm Havaalanı Güvenlik Hizmetleri (TSA) tarafından test edildi ve kirletildi (kontamine edildi), hamileyken XRay Cihazından geçemeyeceğim için Havaalanı Güvenlik Hizmetleri tarafından kenara çekildim ve hiç bitmeyecekmiş gibi sorgulandım.

Şu anda iki hafta içinde dünyaya gelecek olan üçüncü çocuğumu bekliyorum ve daha az sayıda olacak uçuşlarım Ağustos ayında başlıyor. Bir yol savaşçısı değilim; fakat yılda yaklaşık olarak 100.000 millik ( yaklaşık olarak 160.000 km) bir uçuş gerçekleştiriyorum.

Kasım ayının 13’ü itibariyle ayaklarım yere bastı. Biliyorum ki sık uçuş gerçekleştirilenler için mil, puan biriktiren seyahat planı teklifleri ve yeniden düzenlemeleri yılsonu itibariyle sona eriyor, bu yüzden mevcut durumuma uygun olan seyahat planlarını aramaya başladım ve gördüm ki eğer bebek sahibi olana kadar puanlarımın, millerimin son kullanım tarihlerini erteletebilirsem uçmaya yeniden başlayabileceğim.

Stop no. 1 US Airways programıydı. Müşteri temsilcisi ve onun şefiyle görüştüm. Görünüşe göre (31 Aralık 2014’ten önce) nitelikli 30. seviyeye ve 2015 için Gümüş tercih konumuna otomatik olarak yükselebilmem için 2 seviye daha atlamam gerekiyor. ( Ancak Müşteri hizmetleri tarafından yapılan bilgilendirmeye göre 1 satın ama işlemiyle 2 seviye birden yükselmeye olanak yok.) Statümü (biriktirdiğim milleri, puanları) beklemeye alın ve böylece mevcut konumumu uçabilecek duruma gelinceye kadar kaybetmeyeyim. Bu politika temelde; bir bebeğim olduğu için uçamayacağım, konumumu kaybedeceğim ve cezalandırılacağım anlamına geliyor.

US Airways telefonda ve yazılı olarak tıbbı izin ve annelik izni için hiçbir istisna yapamayacağına dair beni bilgilendirdi. Onlara 2 seviye birden satın almaktan mutlu olabileceğimi söyledim; fakat bana yapamayacağımı söylediler.

American Airlines’ın annelik politikası yok; fakat 2014 ün sonunda kaybedeceğim konumumu( millerimi, puanlarımı) tekrar satın almama izin verdiler, Virgin America ve Delta’nın da annelik izni ile ilgili bir politikası yok. Denediğim tek Uluslararası Havayolu Şirketi British Airways’in ise resmi olmayan bir politikası var ve bana eğer bir doktordan alınmış belge gönderirsem kullanmadığım puanlarımı,millerimi beklemeye alacaklarını söyledikler ki bu da bana akla uygun geldi.

Us Airways’in ki gibi tepki çeken politikalar kadınları geri plana atıyor. Sık uçanlara özel sunulan konumlar sadece sağladığı faydalardan dolayı değil aynı zamanda hayatı katlanılabilir kıldığı için iyi bir sebepten dolayı iş seyahati gerçekleştirenler için saplantı derecesinde önemli bir konu. Eğer havayolları dünyasında herhangi bir konumunuz yoksa, muhtemelen Chicago’ya o büyük toplantı için kar fırtınasında zamanında ulaşamayacaksınız ya da ailenize kavuşmak için evinize ulaşamayacaksınız. Bu da büyük bir mesele.

Ben sıklıkla US Airways’in sağladığı transferi tercih ediyorum ve uçmak için de tercihimi US Airways’ten yana kullanıyorum çünkü; tercih ettiğim plan birçok uçuşta seviyemi yükseltiyor her ne olursa olsun büyük havaalanlarında yaşanan gecikmelerde ve erken binişlerde bana öncelik sağlıyor. Bu da La Guarida ve Ulusal Havaalanında gecikmelerden dolayı geçirilen korkunç saatleri biraz daha iyi bir hale getiriyor ve ayrıca küçük bir işletmeye sahip olduğum ve iş geliştirmek için sıklıkla seyahat masraflarımı kendi cebimden karşıladığım için, sadakatimin bir göstergesi olarak daha ucuz teklifler için alışverişimi US Airways Premium kart ile gerçekleştiriyorum.

Emziren annelerin uçaktan çıkarılması gibi dikkat çekici örnekler hava yolları tarafından annelere karşı yapılan ayrımcılığın kamuoyunda bilinen ve başı çeken en yaygın örneği; bu da protesto ediliyor; fakat hamilelikleri dolayısıyla uçuş gerçekleştiremeyen Sık Uçanlar Kullanıcısı iş kadınlarının zor kazanılmış millerini, puanlarını silmek daha güç algılanan bir eşitsizlik ve size garanti ediyorum ki birçok hava yolu şirketi bu konu üzerine düşünmeye başlamadı bile.

İş gücünde yer alan kadınların %70’inin 18 yaşın altında çocuklarının olduğunu, hanelerin 2/3’ ünde kadınların ailenin birincil ya da ikincil geçimini sağlayan olduğunu ve hanelerinin toplamının %40’ında aile gelirinde kadının birincil kaynak olduğunu şimdi yeniden düşünme zamanı.

Oradaki anne yol savaşçıları! En kötü geçen iş seyahati hikayeniz nedir? Kaybetmiş olduğunuz puanları, milleri başarılı bir şekilde yeniden iade eden ya da annelik iznini kabul eden hava yolu şirketleriyle çalıştınız mı? Lütfen tavsiyelerinizi paylaşınız.

Kaynak: Medium

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!