Güzel Havalar Şehri Buenos Aires

Buenos Aires  Arjantin’in başkenti ve São Paulo’dan sonra Güney Amerika’nın ikinci büyük kentidir.

İspanyolca da “Güzel Havalar” anlamına gelen ve Arjantin’in en büyük kenti olan Buenos Aires, aynı zamanda Güney Amerika’nın da en büyük kentlerinden biridir. 2001 nüfus sayımına göre kentte 2.776.234 kişi yaşamasına karşın, bu sayı çevresindeki varoşlar da hesaba katıldığında 12 milyonu geçer.

Kentte yaşayanların çoğunluğu İspanyol ve İtalyan kökenli olmakla birlikte, azımsanmayacak oranda Arap, Musevi, Gürcü, Ermeni, Çin ve Kore kökenliler de bulunur. En yaygın din Katolik Hristiyanlık, resmi dili ise İspanyolca’dır.

Ülkeye vardığınızda biz Türklerin pek alışık olmadığı bir olayla karşılaşıyorsunuz. Pasaport polisinin önüne gelip bildiğimiz pasaportu bankoya koyuyorsunuz, giriş damgasını alıp, üstüne gülümseyen bir ifadeyle hoş geldiniz lafını duyup yürümeye devam ediyorsunuz. Şaka değil bu!  Türklere vize uygulamayan ender ülkelerden biri…

Arjantinliler, İtalyan etkisi nedeniyle kendilerini Latin değil Avrupalı kabul ediyor ve Buenos Aires’i Güney Amerika’nın Paris’i diye tanımlıyorlar.

Buenos Aires; muhteşem gece hayatı, her köşeden yükselen tango ezgileri ve eşine benzerine rastlanmaz leziz mutfağıyla Güney Amerika’nın mutlaka görmeniz gereken ülkeleri arasındaki yerinizi alıyor. Yalnız, bu şehrin meraklıları için küçük ama önemli bir not: Buenos Aires’le farklı yarım kürelerde olduğumuzdan, biz burada kışı yaşarken orada yaza girmiş olunuyor. Bu yüzden şehrin en sıcak aylarının yaşandığı dönem aralık ve şubat ayları arasında

Mutlaka Gidin

Casa Rosada

Casa Rosada, Arjantin’in cumhurbaşkanlığı konutu. Balkonundan Juan ve Evita Perón’un kalabalığı selamladığı o meşhur saray… Çilekli, devasa bir düğün pastasına benzeyen bina, rengini eski bir Arjantin inşaatçılık geleneğinden almış. Arjantinliler bina yapımında çimentonun içine öküz kanı karıştırıyorlar… 219 Hipólito Yrigoyen, El Centro; (54) 11 4344 3802

Cementerio de la Recoleta

Cementerio de la Recoleta, Paris’teki Père-Lachaise mezarlığının bir benzeri. Arjantin’in önemli isimlerinin yattığı mezarlık 1882’de yapılmış. Burada yatanlardan biri de tabii ki Eva Peron. Kocası Juan ise Chacarita Mezarlığı’nda yatıyor. 1760 Junín, Recoleta; (54) 11 4803 1594

Jardín Japonés

Jardín Japonés, Japonya’nın florasını gözlemleyebileceğiniz harika, huzurlu, dingin bir bahçe. Siyah çamdan gingko ağaçlarına, minik köprülerden süs balıklarıyla dolu havuzuna burası çölde vaha güzelliğinde. Zen bahçesine bakan geleneksel çay evinde yeşil çay içmeyi ihmal etmeyin…

Palermo

Palermo, Buenos Aires’in en büyük mahallesi. Adeta başlı başına bir şehir. Botanik bahçe Jardín Botánico Carlos Thays ve at yarışlarının yapıldığı hipodrom Hipódromo Argentino buradaki önemli yerlerden. Ama asıl hareket Palermo Viejo’da gerçekleşiyor. Palermo Soho ve Palermo Hollywood olarak ikiye ayrılan bölge kokteyl barları, tasarımcı dükkanları, şık bistrolar ve düzgün soklarıyla özellikle genç ve ekonomik seviyesi yüksek Arjantinlilerin sık gittiği yerlerden.

Puerto Madera

1994’e kadar adı bile duyulmamış olan Puerto Madera, artık Buenos Aires’in en gözde bölgelerinden. Güney Amerika’nın Tribeca’sı olarak adlandırılan bölge şehrin kaliteli restoranlarına, barlarına, kafelerine ve otellerine de ev sahipliği yapıyor.

Mutlaka Alın

Şehir merkezindeki Avenida Santa Fe ve Avenida Corrientes ile Belgrano’daki Avenida Cabildo alışveriş açısından şehirdeki en hareketli yerler. Ünlü Arjantinli tasarımcıların mağazaları Santa Fe, Alvear, Callao Caddeleri ile Arenales’te toplanmış durumda. Dükkanlar Pazar hariç genellikle 09.00’da açılıyor. Cumartesileri 01.00, diğer günler ise 20.00’de kepenkler iniyor. Alışveriş merkezleri her gün 10.00-22.00 arasında açık.

En popüler alışveriş merkezleri

Alto Palermo (Av. Santa Fe 3253), Buenos Aires Design Center, (Pueyrredón Av. 2501), Paseo Alcorta, (Salguero Jerónimo 3172), Patio Bullrich (Av. del Libertador 750), Spinetto (Moreno y Pichincha), El Solar de la Abadía: (Luis Maria Campos and Maure), Abasto de Buenos Aires (Corrientes 3727), Village Recoleta (Vicente López and Junín) ve Caballito Shopping Center (Av. Rivadavia. 5000).

Bu Şehre Özel Minik Tavsiyeler

Şehirdeki tüm taksiler siyah. Burada lisanslı olan taksileri tercih etmeye bakın. Bunları diğerlerinden ayırmak için tepesinde bulunan CB antenlerinin olup olmadığına bakın. Lisanssız taksilerin şoförleri paranızı ve zamanınızı boşa harcamanıza ve güvensiz bir yolculuk yapmanıza neden olabilir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Geçen ay Buenos Aires’teydim muhteşem bir şehir sürprizlerle dolu mevsim olarak kış sonu gibiydi ve terlemeden çok güzel bir tatil yaptım ….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!