Güneş Akdoğan ile Venedik Karnavalı Turu

Sömestr tatilini ya da Sevgililer günü’nü Venedik Karnavalı’nda geçirmeye var mısınız? Bir süredir fotoğraf odaklı bir seyahate çıkmayı düşünüyordum. Haritayı şöyle bir karıştırdım ve bunun için standartlarımı biraz yükseltmeye karar verdim. Kanalların sarmaladığı fantastik bir şehrin sokaklarında kaybolmak ve rengarenk kostümlere eşlik eden maskelerin festivaline seyahat etmeye karar verdim.

Adım adım seyahat facebook sayfasında bu düşüncemi yazdıktan sonra Travel Servis‘ten Serkan Bey ile haberleştik. Kendisi bu seyahat planımı bir adım öteye taşıyarak harika bir Venedik Festival Turu programı önerdi. 10’ar kişilik kontenjanla 5 – 8 Şubat 2015 ve 12 – 15 Şubat 2015 tarihlerinde benimle birlikte Venedik Festival Turu‘na katılmak ister misiniz?

Venedik Karnavalı Tur Programı

Rengarenk kostümleri ile Venedikliler.
Rengarenk kostümleri ile Venedik Karnavalı.

Venedik’in merkezinde, çevresinde kanalların eşlik ettiği evlerden birinde konaklamak heyecan verici olmaz mı? Venedik Havalimanı’ndan merkeze transfer olduktan sonra çantalarla oradan oraya koşturmayacağız. Yakında bulunan vaporetto durağından yürüme mesafesindeki evimize kolayca ulaşabileceğiz. Havalimanından Venedik adasına Vaporettolar ile kısa bir deniz yolculuğunun ardından sadece bizim konaklayacağımız eve yerleşeceğiz. Canımızın istediği gibi demli çayımızı ve kahvaltımızı hazırlayıp kanallar şehrini seyrederek güne keyifle başlayacağız. Uzun süren seyahatlerimde demli çayın ve Türk kahvaltısının eksikliğini her daim hissettiğimi takip edenler bilir. Venedik turunu planlarken Travel Servis’in bu lezzetli jesti beni son derece memnun etti. Venedik’te ev konforunda konaklamanın en güzel avantajlarından birisi de bu olsa gerek. Venedik’in fantastik sokaklarında dolaşıp bol bol fotoğraf çekeceğiz. Konumumuz Venedik Karnavalı olduğu için portre çekimleri hakkında ipuçları vereceğim. Sadece Venedikle kısıtlı olmayan tur programında cam atölyeleri ile ünlüMurano adasını da ziyaret edeceğiz. Eğer siz de bu özel turda benimle birlikte olmak istiyorsanız işte tur detayları:

Turumuz vaporettolar ile Venedik'e gelerek başlayacak.
Turumuz vaporettolar ile Venedik’e gelerek başlayacak.

1. Gün – Perşembe

Seçeceğiniz uçak ile Venedik Marco Polo Havalimanına varış. Vaporetto ile kalacağımız özel eve transfer. (Vaporetto = Vapur dolmuş) Havalimanında alacağımız 48 veya 72 saatlik vaperetto bileti (25 – 35€ ekstra) ile evimizden ayrılıp San marco meydanına gideceğiz. Kalacağımız ev meydana oldukça yakın. Bu mesafeyi Venedik’in ilginç sokaklarından yürüyerek katedeceğiz. Şehrin dokusunu sokaklarında yürüyerek tatmaktan daha güzel ne olabilir ki?

Venedik sokaklarını yürüyerek keşfetmek heyecan verici bir deneyim.
Venedik sokaklarını yürüyerek keşfetmek heyecan verici bir deneyim.

San Marco meydanı, karnavalın kalbi konumundadır. Karnaval coşkusu eşliğinde çevreyi dolaşacağız ve rengarenk fotoğraflar çekeceğiz. Öğle yemeğinin ardından (ekstra) şehrin kanallarını, dar sokaklarını keşfe çıkacağız. Arzu edenler Gondol turuna çıkarak romantik saatler yaşayabilir (ekstra). Karnaval zamanı gondol turları için pazarlık imkanı pek bulunmuyor. İtalyanlar bu tip konularda bize çok benziyorlar.

Ünlü San Marco Meydanı, Venedik
Ünlü San Marco Meydanı, Venedik

Akşam yemeği için arzu edenler şehir merkezindeki restoranları tercih edebilir. İsteyenler de evde konaklamanın avantajını kullanarak yakında bulunan sebze ve balık pazarlarından (Rialto Pazarı gibi) veya çevredeki marketlerden alabilecekleri ürünlerle arzu ettikleri yemeği pişirebilirler. Evin yakınında bizdeki Migros benzeri marketler bulunmaktadır. Buradan et, sebze, atıştırmalık, içecek gibi ihtiyaçlarımızı restoranlara göre ÇOK DAHA uygun fiyatlarla alabiliriz. Restoran ve cafelerde sular pahalı olabiliyor. Marketten bu tip ihtiyaçlarımız karşılayıp seyahatimizi daha da ekonomik hale getirebiliriz.

Rialto sebze ve balık pazarı, Venedik
Rialto sebze ve balık pazarı, Venedik

2. Gün – Cuma

Avrupa turlarında bulamayacağınız TÜRK USULÜ KAHVALTI‘yla güne başlamaya ne dersiniz? Turun en keyifli anlarından biri de şüphesiz kahvaltı vakti olacaktır. Konakladığımız evimizde canımızın istediği tarzda kahvaltımızı hazırlayıp  çay keyfimizi de yaparak güne başlayacağız. Kahvaltıyı hazırlama görevi bana ait. Arzu edenler evdeki gıda ürünleri ile kendilerine özel kahvaltı da hazırlayabilirler. Kahvaltı ve çay keyfinin ardından Vaporetto’ları kullanarak cam atölyelerinin yer aldığı Murano adasına yaklaşık yarım saatlik bir kanal yolculuğu ile gideceğiz. Cam işçiliğinin inceliklerini, cam ustalarını ve bir çok cam hediyelik eşyanın yer aldığı alanı gezeceğiz. Öğle yemeği Murano adasında (ekstra). Öğleden sonra vaporetto kullanarak rengarenk evleri ve dantel işlemeleri ile ünlü Burano adasına doğru hareket ediyoruz. Akşama kadar dar sokaklarda kaybolup çevrenin tadını çıkaracağız. Tabii bol bol fotoğraf çekmeyi de ihmal etmeyeceğiz. Ardından uygun bir saatte şehir merkezine doğru vaporetto ile yola çıkıyoruz.

Rengarenk evleri ile Burano Adası
Rengarenk evleri ile Burano Adası

Burano adası kanallardan yansıyan rengarenk evlerin fotoğraflarını çekmek için harika bir yer. Burano adasında evler rengarenk olmasının çok ilginç bir hikayesi vardır. Ada ahalisi nefis deniz manzarası, balıkçılık vb… etkenlerle gerçek bir Akdenizli gibi yaşarlar. Evlerin bu kadar renkli olmadığı zamanlarda, çakırkeyif, bazen de sarhoş gezidklerinden kayıkları, tekneleri sık sık karıştırırlar. Bunu önlemek için önce tekneleri farklı renklerde boyarlar. Sonra aynı durumu yolunu, kapısını karıştırdıkları evler için de yaparlar. Zaman içinde bu renkli ada turistlerin dikkatini de çekmeye başlar. Rengarenk, capcanlı boyalı evler her görende şaşkınlık uyandırır. Her 2 adayı bölen küçük kanallar bulunur. Kanallardaki su durgun ve temiz olduğundan harika yansıma fotoları çekilir, fon olarak kullanılır

3. Gün – Cumartesi

Lido Adası, Venedik
Lido Adası, Venedik

Sabah belirlediğimiz vakitte ortak kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası Vaporetto ile LİDO adasına doğru yola çıkıyoruz. Venedikliler’in sayfiye yeri ve uzun sahilleri ile meşhur bu adası görülmeye değer. Lido adasında trafik günden güne değişebiliyor. Adaya yapacağımız ziyareti hava şartlarına göre değiştirebiliriz. Öğle civarı Venedik merkeze dönüyoruz. Karnavalın en hareketli zamanını kaçırmak istemeyiz değil mi? Öğleden sonra tamamen keyfinize kalıyor. İsteyenler serbestçe dolaşıp isteyenler de belirlediğimiz rota boyunca Venedik Karnavalı’nın eğlencesini doyasıya yaşayabilir.

4. Gün – Pazar

Venedik Karnavalı gece de harika görüntüler sunmaktadır.
Venedik Karnavalı gece de harika görüntüler sunmaktadır.

Eğer dönüş için uçağınız erken saatte ise 2 saat önce havalimanında olacak biçimde buluşmamızı gerçekleştirip vaporetto ile Venedik havalimanına dönüyoruz. Eğer geç saatte bir uçakla dönüyorsanız karnavalın tadını çıkarmaya devam etmek için kendimizi Venedik Karnavalı‘nın kollarına bırakıyoruz… Dönüş uçağı için hazırlık, vaporetto ulaşımı vs gözeterek dönüş yolculuğumuza hazırlanıp yola çıkıyoruz.

Konaklama

Venedik’te konaklamanın mümkün olduğu evler mevcut. Tabii ki kişi sayısıyla orantılı artan banyo ve tuvalet olanakları ile birlikte. Bu eşsiz imkanı kullanarak adada bizler için ayrılmış evde konaklayacağız. Odalar tur grubundaki kişilere en uygun şekilde iki veya duble yataklı olarak seçilecektir. Evlerde konaklamanın en güzel tarafı da kişi sayısı 4 ve üzeri olduğunda kişi başı konaklama fiyatının otele nazaran daha uygun olması. Ayrıca tatilinizi ev konforu ve rahatlığında dilediğinizce yaşama imkanı da evde konaklamanın avantajları arasında yer alıyor. Venedik’in meşhur balık pazarından balıklarınızı alıp, 2 sokak ötedeki marketten istediğiniz yiyecek, içeceği, salata malzemesini alıp evde gönlünüzde pişirip yiyebilirsiniz. Ya da köşedeki pizzacıdan eve pizza siparişi verebilirsiniz. İsteyenler evde hazırladıkları pratik yiyecekler ile öğle yemeği masrafından da kurtulabilir.

Güne keyifli bir kahvaltı ile başlayacağız. | NOT: Fotoğraf temsilidir.
Güne keyifli bir kahvaltı ile başlayacağız. | NOT: Fotoğraf temsilidir.

Konaklayacağımız evden Venedik’in ve karnavalın kalbi San Marco meydanına sadece bir kaç km mesafe olacak. Böylece yürüyerek kolayca şehir merkezine ulaşabileceğiz. Bu sayede Venedik’in gerçek yaşamının devam ettiği sokaklarını da keşfetme sansına sahip olacağız.

Ulaşım

Turun ekonomik olmasının bir sebebi de ulaşımın katılımcılara ait olmasıdır. Bu sayede arzu ettiğiniz şekilde Venedik’e gelebilir ve önceden belirleyeceğimiz noktada benimle buluşabilirsiniz. Venedik’e ulaşım için farklı seçenekler mevcut. Bunlar arasından size en uygun geleni seçerek biletinizi alabilirsiniz.

Arzu edenler THY’nin İstanbul – Vendik uçuşunu tercih edebilir. Uçuş saati ve süresi çok uygun olsa da ücreti biraz yüksek kalıyor.

Diğer bir seçenek ise Alitalia’nın Roma aktarmalı uçuşları. Uçuş süresi biraz artsa da fiyat olarak THY’ye göre oldukça ekonomik.

İsteğinize göre farklı havayolu firmalarını kombine ederek ulaşımdan tasarruf edebilirsiniz.

Venedik Karnaval Turu Şartları

Fiyat: 449 Euro + Uçak Bileti – Single farkı 150€

Tura kesin katılımın onaylanması ve rezervasyon için 200 €’luk kısmının KASIM ayına kadar ödenmesi gerekmektedir.

Akbank – Yapı Kredi ve Garanti Bonus kartlara 3 taksit (50€ vade farkı ile)

Ödeme yapabileceğiniz banka hesap numaraları: http://www.servistravel.com.tr/banka-hesap-oku.html (Lütfen ödeme detayına GÜNEŞ’Lİ VENEDİK TURU! İbaresi yazdırınız!)

 

Rezervasyon için ödeme yaptıktan sonra link üzerinden formu doldurunuz.

Tura Dahil Olan Hizmetler

• 3 GECE 4 GÜN TÜRK KAHVALTISI DAHİL KONAKLAMA.
• HAVALİMANI – OTEL – HAVALİMANI TRANSFERLERİ. (VAPORETTO İLE…)
• YEREL OTORİTELER TARAFINDAN ALINAN KİŞİ BAŞI KONAKLAMA VERGILERI. GECELIK 3-4 EURO
• ZORUNLU SEYAHAT SİGORTASI

Tura Dahil OLMAYAN Hizmetler

• UÇAK BİLETİ
• VİZE ÜCRETİ 125 € (YEŞİL PASAPORTA VİZESİZ!)
• YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCI 15 TL
• VAPORETTO ÜCRETİ 72 SAATLİK (35 € ) veya 48 SAATLİK (25€) (ADALARA ULAŞIM VE GEZİLER İÇİN)
• ŞAHSİ HARCAMALAR

Turumuz A-6638 TURSAB No’lu VIS TURİZM güvencesinde yapılmaktadır.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!