Google’ın Eski CFO’su Patrick Pichette Dünya Turu Yapıyor. 0

Google’da üst düzey yönetici olarak 7 yıl geçirdikten sonra ve son 10 yıl içerisindeki başarılarda önemli rol oynayan Patrick Pichette (52), 2015 yılı Mart ayında yayınladığı bildiri ile prestijli ünvanını ve cömert bir maaşı (2013 yılında 5.2 milyon dolar olduğu söyleniyor) arkasında bırakarak, 25 yıllık eşi ile yollara düşerek dünya turu yapmak için emekli olmaya karar verdiğini duyurmuştu.

Patrick Pichette ve eşi Tamara Afrika 'End of the World'
Patrick Pichette ve eşi Tamara Afrika ‘Dünya’nın Sonunda’

Pichette duyurusunda, Afrika seyahatleri sırasında eşinin dünyayı görmek için seyahate devam etmeyi teklif ettiğini anlatıp hızla buna karşı çıktığını ve internet devi firmasında işinin ne kadar önemli olduğunu dile getirmiş. ”

Sonrasında ise, esas vurucu soru gelmiş. Pichette’nin eşi ”Ne zaman zamanı olacak? Ne zaman bizim zamanımız olacak?” şeklinde sorusuna devam etmiş ve Afrika’nın ‘End of the World’ olarak bilinen bölgesinde bu soru öylece havada asılı kalmış.

2015 Mart ayında yayınladığı emeklilik bildirisini “En nihayetinde hayat harika, buna karşın hayat bir dizi dengeler serisi, özellikle iş/profesyonel çalışmalar ve aile/toplum arasında. Ne mutlu bana ki şu an, hayatımın, artık bu zor seçimleri yaptığım noktasında olmadığımı hissediyorum.” diyerek sonlandırmış Pichette

Bildiri, tipik bir üst düzey yöneticisinin ayrılış mesajından daha içtendi ve Google içinde ve dışında olmak üzere dengelere konusunda pek çok çalışanın yarasına parmak basmıştı. Normalde teknoloji ve iş dünyası haberlerini kapak yapmayan haber kaynakları, Pichette’nin bu duyurusunu güçlü buldu.

Binlerce Google çalışanı ve kurucu ve genel müdür Larry Page, Google+ da üzerinden yayınlanan bildiriye destek mesajları ile cevap verdi.

İş/Hayat arasında denge kurabilmek

Bazıları zengin olmayı ve 30 yaşında emekli olmayı düşünüyor ancak çok geniş bir kitleye ulaşan bu emeklilik bildirgesi, hırslı ve anlamlı bir kariyeri nasıl kovalanacağı ve  durmak için doğru zamanı seçebilecek öngörüye sahip olma kaygısına dikkat çekmiştir.

Pichette’nin birkaç yıl erken ayrılmayı istemesi, ücretlerin ve pek çok diğer hakların Silicon Vadisi çalışanları için hayli avantajlı olduğu ancak dışarısında kalanlar için böyle olmadığı düşünülecek olursa, aykırı görünüyor olabilir.

Pichette için son nokta, çocuklarının büyüdüğünü ve evden ayrıldıklarını fark etmesi ve ona eşine verdiği seyahat sözünü -torun sahibi olmadan önce-  yerine getirebilmesi için yeni bir fırsat penceresi sunduğunu görmesi ile gerçekleşmiş. ile gerçekleşmiş.

Dünyanın bir ucundan diğerine eşi ile birlikte gezerken, her fırsatta Google’ın üst düzey üç yöneticisi ile hala iletişim halinde olduğunu dile getiren Pichette, herhangi bir ihtiyaç durumunda bir telefon kadar yakınlarında olduğunu ve geri gelebileceğini dile getirmiş ancak yerine ataması yapılan Ruth Porat’ın harika çalışması ile buna hiç gerek kalmadığını da belirtmiş.

Google’dan telefon gelmese bile, Pichette iş dünyasını tamamen arkasında bırakabilmiş durumda değil. Aktif iş hayatından aktif aile hayatına yönelmiş olsa da halen kar amacı güden ve gütmeyen bazı işlerin kurul toplantılarında hizmetlerini sunmaya devam ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.