Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ses teknolojisinde oldukça önemli bir adım bu hafta Google tarafından araç kiralama ile kişiselleştirmenin Asistan tarafından nasıl kullanılacağına dair bir örnek ile atıldı.

Google Asistan, şimdi bir kullanıcıdan gelen bir komutu izleyerek bir web sitesindeki (mobil veya masaüstü) görevleri tamamlayacak.

Örneğin, bir kullanıcı; “Google, bir sonraki seyahatim için bir Avis arabası reervasyonu yap” diyecek.

Daha sonra teknoloji, kullanıcının belirli bir tarih ve konumda (Google Takvim nedeniyle) ve hangi saatte (uçak bileti onay e-postası nedeniyle) seyahat ettiğini bilerek rezervasyona başlayacak. Araç kiralama tedarikçisinin web sitesindeki rezervasyon sürecinde çalışacak ve alanları kullanıcının kişisel bilgileri ve tercihleriyle dolduracak (büyük araç yerine küçük hatchback gibi).

Rezervasyon akışı sırasında, daha önceden bilinmeyen bir unsur belirdiğinde kullanıcıdan seçim yapması istenecek. İşlemin sonunda, kullanıcı ayrıntıları onaylayacak ve bir rezervasyon referans e-postası alacak.

Gelişme, geçtiğimiz yıl başlatılan ve kullanıcı adına bir insan sesi kullanan telefonla restoran rezervasyonların yapılabildiği mevcut Duplex projesinin genişlemesinin bir parçasını oluşturuyor.

Google, başlangıçta kiralık araba rezervasyonlarına ve sinema biletlerine odaklanıyor.

Arama devi’nin ABD’deki I/O etkinliğinde konuşan Google CEO’su Sundar Pichai; “Asistanın sizin adınıza kişisel bir şekilde çevrimiçi bir görevi tamamlamasını görmek harika. Bu özel bir entegrasyon değildi” diye ekliyor ve; “uygulama için işletme [tedarikçi] tarafından da hiçbir eylem gerektirmedi” diyor.

Google, teknolojinin “erken kullanımının” kullanıcılardan ve işletmelerden deneyime ilişkin geri bildirimlerini izleyeceğini belirtti. Pichai, şimdiki adıyla Duplex For The Web olan projeye ilişkin bu yıl içerisinde daha fazla gelişme paylaşmayı umut ettiğini belirtti.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz