Google, Otel Arama Seçeneğini Yayına Aldı

Dünyanın lider arama motoru Google, otel rezervasyonlarıyla ilgili sessiz sedasız bir adım daha attı. Bir süredir kullanıcıları google.com/hotels üzerinden otellerin web sitelerine yönlendirerek otel rezervasyonu yapılmasını sağlayan şirket, artık kendi arayüzü üzerinden anında rezervasyon alıyor.

google-hotel-finder-660x297

Google bu uygulamayı henüz duyurmasa da, ABD’de bulunan bazı otellere bu şekilde rezervasyon almaya başladı. Google’ın tercih ettiği yol, TripAdvisor’un anında rezervasyon uygulamasıyla benzerlik gösteriyor. Şirket, daha önce google.com/hotels üzerinden rezervasyon alıyordu. Ancak bu uygulamada, kullanıcılar rezervasyon linkine tıkladıklarında direkt otelin web sitesine yönlendiriliyor, müşteriler rezervasyonlarını buradan tamamlıyorlardı. Yeni uygulamada ise, müşteriler rezervasyonlarını Google’ın kendi arayüzü üzerinden tamamlıyorlar. Ödemeler de buradan gerçekleştirilirken, rezervasyon onay maili ise otelden geliyor. Google, direkt rezervasyon işlemlerinin bir benzerini Wallet uygulaması ile zaten birkaç yıldır mobil olarak deniyordu.

REKLAM GELİRLERİ TEHLİKEYE DÜŞER Mİ?

TripAdvisor da yaklaşık bir yıl önce bu uygulamayı hayata sokmuştu. Ancak uygulamanın handikapları da var. Örneğin TripAdvisor, bu zamana kadar bağımsız otellerin dışında sisteme yalnızca Accor, Choice ve Marriot’u dahil edebildi. Google’ın sisteminde ise şu anda yalnızca bağımsız oteller bulunuyor. Meselenin google açısından bir diğer zorluğu ise reklam gelirleri. Google, yıllık reklam gelirinin yaklaşık yüzde 5’ini, Expedia Inc ve Priceline Group gibi şirketlerden elde ediyor. Bu uygulama ile ortaya çıkan rekabet koşullarının bu duruma etkisinin ne olacağı henüz bilinmiyor.

OTELLERLE BAĞI SABRE Mİ KURUYOR?

Google’ın otellerin sistemleri ile bağını kimin kurduğu ise meçhul. 20 bin bağımsız otel müşterisine hizmet veren Sabre Hospitality Solutions’un adı geçse de, şirket tarafından yapılan açıklamada, ‘’Yalnızca kendi müşterilerimize destek sunuyoruz’’ denildi.

Sabre’nin Google’a bu şekilde destek sunduğu doğrulanırsa, ortaya garip bir tablo çıkacak. Çünkü, kısa bir süre önce Google ITA Software aracılığıyla uçak bileti satışı işine girmek istemiş, bu duruma Sabre’nin başı çektiği pek çok şirket karşı çıkmıştı.

Ancak gelişmeler, iki şirket arasında iş birliğinin yakın olduğunu gösteriyor. Sabre, dün gerçekleştirdiği açıklamada Google ile komisyon bazlı arama motoru ve Google Haritalar üzerinden yeni bir anında rezervasyon çalışması için denemelere başladıklarını duyurdu. Eğer Sabre, Google’ın anında rezervasyon uygulamasını da pazarlamaya karar verirse, 20 bin bağımsız otelden oluşan müşterilerini bu uygulamayı kullanmaya ikna edebilir.

Kaynak: Turizm Güncel

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!