Google Avrupa Pazarına Girdi 0

Google’ın seyahat pazarına girmesiyle pazar payını kaybetme telaşına düşen Expedia ve TripAdvisor gibi internet devleri konuyu mahkemeye taşımıştı. Gözler bir yandan Avrupa Adalet Divanı’ndan Google ile ilgili verilecek kararı beklerken, şirketin seyahat pazarında faaliyet gösterdiği “Hotel Finder” ve “Flight Search” Avrupa pazarına açıldı.

2011 yılının Eylül ayında satın aldığı ITA adlı yazılım şirketi tarafından geliştirilen Hotel Finder ve Flight Search ile ABD seyahat pazarında faaliyette olan google, işi bir adım daha ileriye götürerek Avrupa pazarına giriş yaptı. Lokal fiyatlandırma yapan ve şu anda 8 dilde hizmet veren google Flight Search ve Hotel Finder, Avrupa’da, İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya ve Hollanda’da faaliyete geçti.

Google’ın en büyük iki rakibi olan Expedia ve TripAdvisor ise, arama motorunun bu girişiminin rekabet kurallarına aykırı olduğunu ve tekelleşme karşıtı yasalara aykırı olduğu iddiasıyla Avrupa Adalet Divanı’na dava açmışlardı. Konuyla ilgili gelişmelerin ise şu anda google’a herhangi bir ağız para cezası verilmeksizin bir anlaşma sonuçlanacağı yönünde. Google’ın rakipleri, şirketin internet üzerindeki hakimiyetini diğer online acentelerin aleyhine kullanabileceğini iddia ediyorlar. Google’dan şikayetçi olan online firma sayısı ise 11 olarak belirtildi.

Avrupa Adalet Divanı’nda görülen davanın bu yılın Haziran ayında tamamlanması beklenirken, suçlu bulunması durumunda google’ın 5 milyar dolar, ya da 2012 yılı cirosunun yüzde 10’u tutarında bir maddi tazminat cezası ödeyecek. Böyle bir ceza ile karşı karşıya kalmak isteyen google ise, cezaya çarptırılmasını engelleyecek yeni delilleri mahkemeye sunduğu belirtildi.

Microsoft dahil, 11 online şirketten gelen, “Avrupa’da yüzde 82’nin üzerinde bir pazar payına sahip olan google, bu pozisyonunu diğer şirketleri bloke etmek için kullanıyor” şeklinde yapılan şikayetlere şu ana kadar ne google, ne de Avrupa Adalet Divanı tarafından bir yanıt verilmiş değil.

Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe