Gökhan Erdoğan’ın Singapur Gezi Rehberi

Singapore Airlines davetiyle 2 yıl sonra tekrar Singapur’da olmanın keyfi bir başka oldu. Bu sefer tabii ki yapamadığım, aklımda kalan ne varsa yapıverdim.

Singapur’u size şöyle anlatayım, hani çocukluğunuzda oynadığınız bilgisayar oyunu SimCity var ya işte onunla yaratılmış gibi duran sokak ve caddelere sahip, modern ve yeşil bir ülke düşünün, içine biraz Çinli, Hinli, Malay ve Avrupalı Expatları ekleyin işte Singapur böyle bir yer.

Önce biraz sıkıcı bilgileri anlatayım.

singapore1 (Small)

Singapur, Güneydoğu Asya’da bir şehir devlet. Yüzölçümü İstanbul’un yaklaşık altıda biri. Nüfusuysa 5.5 milyon kadar, dar bir alanda bu kadar insan yaşayınca haliyle nüfus yoğunluğunda dünyada en yoğun 3. ülke ünvanını elde etmiş. Gerçi o kadar kalabalık gelmiyor insana ama neyse.

Yalnız bu kadar farklı etnik kültürü bir arada tutmak zor olsa gerek, Singapur bu yüzden yasaklar ülkesi olarak biliniyor.

Bazı yasak ve cezalardan örnekler:

  • Yaya geçidi dışında karşıdan karşıya geçmek 1,000 $
  • Yere sigara külü dökmek  1,000 $
  • Otobüs/tren gibi ulaşım araçlarında yemek/içmek 500 $
  • Açık alanlarda kuşlara yem vermek 500 $

Liste epey uzun. Bir dükkanda gördüğümüz t-shirt’ün üstünde bu yasaklar esprili bir şekilde resmedilmişti.

Bu küçük şehir-ülkenin ihracatı Türkiye’nin 3 katı ( Singapur’un 520 milyar dolar ihracatına karşılık Türkiye yaklaşık 175 milyar dolar ihracat yapmaktadır) . Kişi başı gelir de ise bizi iyice sollamış: Türkiye’nin 10400 dolarlık gelirine karşılık bu mini devletin vatandaşları kişi başına ortalama 56,000 USD’yi kazanmakta.

Köklerinde hem geçmişi hem Asya göçmenlerinin zengin geleneklerini barındıran Singapur, inanılmaz gelişen bir iş merkezi olarak tüm dünyanın dikkatini üzerine çekiyor. Tropik yağmur ormanı iklimine sahip, tüm yıl boyunca nemli ve sıcak kalan şehirde özellikle kasım ile ocak ayları arasında şiddetli yağışlar görülüyor.

Singapur’da Gezilecek Yerler

DSC02031

Singapur’a ilk kez gidenler şehir gezintisine buranın gözbebeği olan Orchard Road’dan başlamalıdır. Orchard Road’da beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, kafe ve restoranlar bulunur. Marina Bay da alışveriş merkezleriyle önemli bir bölgedir.

Singapur’un eğlence merkezi olan Sentosa Adası’nda Universal Studios, Mega Zip Adventure Park gibi parkları ziyaret edilebilir. Sentosa Adası, Asya kıtasının en güney ucu olan Palawan Plajı’nın da bulunduğu bir kara parçasıdır. Sentosa Adası’na hızlı tren ya da teleferikle rahatlıkla gidilebiliyor. 250 farklı türden deniz canlısı bulunan ve Asya’nın en büyük tropik akvaryumu olan Underwater World de gezilebilir.

Asian Civilisation Museum (Asya Medeniyetler Müzesi), Singapur’un en eski ve geçmişi 1849 yılına kadar uzanan müzesi National Museum of Singapore, Singapore Art Museum, Buddha Tooth Rölik Tapınağı ve Müzesi, Peranakan Müzesi, Memories at Old Ford Factory gezebileceğiniz müzeler arasındadır.

National Orchid Garden, Singapur Botanik Bahçeleri, Cloud Forest Dome, Flower Dome, Singapore Zoo (Singapur Hayvanat Bahçesi), Gardens By The Bay, MacRitchie Nature Trail, Kranji Savaş Anıtı, Dünya’nın en yüksek dönme dolabı olan ve 165 metre yüksekliğindeki Singapore Flyer, Singapur Milli Kütüphanesi, S.E.A. Aquarium, Çin Mahallesi Miras Alanı, Singapur’un en eski tapınağı Sri Mariamman Temple, Singapur Bilim Merkezi, Sultan Cami, Kong Meng San Phor Kark See Temple gezip görülebilecek yerler arasında sayılabilir.

National Orchid Garden (Orkide Parkı): Dünya’da az bulunan orkide cinsleri bu parkta görülebilir. Yüzlerce orkide çeşidi bulunur. OIrkidenin her rengi, her çeşidi bu parkta bulunabilir. Çıkışta içinde orkide temalarının işlendiği kolye, yüzük, küpe gibi hediyelik eşyalar alınabilir.

Singapur Hayvanat Bahçesi: “Kutup Ayısı”, “Bengal Kaplanı”, “Beyaz Gergedan” gibi nadir türlerin de bulunduğu hayvanat bahçesinde doğal ortam düzenlemesi mevcuttur. Hayvanat bahçesini gezenler ile hayvanlararasında doğal taş duvar, akarsu ve bitki örtüleri set olarak kullanılmıştır. İçinde bulunan yağmur ormanları ve gece safarisi ile de ismini duyurmuştur.

Gece Safarisi: 40 hektarlık bir orman arazisinde kurulu parkta tamamı gece yaşayan hayvanlardan oluşan bin kadar hayvan yer alıyor. Park geceleri gezilmek üzere tasarlanmıştır. Tur trenle veya yürüyerek yapılabilir.

Singapur gece hayatı

Novotel_night2

Singapur, gezilecek yerleri ve yeşilin içinde kaybolan bahçeleriyle güzel olduğu kadar, renkli gece hayatıyla da oldukça çekici bir yer. Havanın karamasıyla ışıl ışıl olan sokakları ve müzik sesleriyle burası, ziyaretçilerine günün her saati farklı deneyimler sunuyor.

Singapur’un en çekici yerlerinden olan Clarke Quay ve çevresindeki Riverside, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Cezbedici ışıklı gece hayatının yanı sıra burası, gelenlere günün her saati nehir kenarında mükemmel bir yemek fırsatı sunuyor. Genel olarak Çinlilerin eski evleri, dükkanları ve finans yerlerinden oluşan alandaki kullanılmayan yerler günümüzde restoran, bar ve gece kulüplerine dönüştürülmüş, özellikle çatı barlarının manzarası ve birbirinden lezzetli kokteylleriyle şehir, her anın keyfini çıkarmak isteyenlerin gözdesi. Sadece gündüz gezildiğinde adeta yarım bir tablo gibi kalan yer, rengarenk geceleriyle bunu tamamlıyor.

Singapur’dan Ne alınır?

Elektronik, el işleri ve seramikler, gerçek deriden yapılmış ürünler, uzak doğu kültürünü yansıtan hediyelik eşyalar ve kıyafetler alınabilir.

Nereden alınır?

Şehir merkezinde Orchard Road civarındaki mağaza ve AVM’ler (bu bölgenin pahalı olduğunu hatırlatayım), güneyde Harbour Front metro durağında inince içine girmiş bulunacağınız Vivio City (Sentosa Adası’na gitmek için buradan geçeceksiniz), Çin Mahallesi (Chinatown), Little India bölgesi ve Clarke Quay bölgesi. Ayrıca havaalanındaki mağazaları da incelemeyi unutmayın.

Singapur’da Konaklama

The Forest by Wangz, Raffles Hotel Singapore, The Ritz-Carlton, Millenia Singapore, Shangri-La Hotel Singapore, Pan Pacific Singapore, The Fullerton Bay Hotel Singapore, Mandarin Oriental, Singapore, Four Seasons Hotel Singapore, Conrad Centennial Singapore, The Quincy Hotel by Far East Hospitality, InterContinental Singapore, Pan Pacific Orchard kalınabilecek oteller arasındadır.

Singapur’a Ulaşım

Singapore-Airlines-A380

Singapur Havayolları haftanın her günü İstanbul-Singapur uçak seferleri düzenliyor. Daha önce Singapur’a yaptığım 2 seyahati de Singapur Havayılları ile yaptım. Bunun dışında Türk Hava Yolları, Qatar Airways ve diğer bir çok havayolu firması tercih edilebilir.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!