Gizem Torun Japon Bahçesi’nde 0

İstanbul Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi’nde  Türk-Japon dostluğu çerçevesinde ve ‘Komşumuz Japonya’ sloganıyla ücretsiz olarak düzenlenen Matsuri Festivali’nde Japon kültürüyle dolu bir gün geçirdim. O kültürde neler mi var?

1- Cosplay: Japon anime ve manga karakterlerine benzeyen kostümler giymenin adı olan Cosplay, costume ve play kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Genellikle Japonya ve Doğu Asya yapımlarından etkilenilen Cosplay için festival kapsamında bir yarışma düzenlendi ve en iyi giyinen seçildi.

2- Koto Konseri: Kanunu andıran bir müzik aleti Koto. Festivalde Japonya’nın geleneksel çalgısı koto ile modern Japon müziğini birleştiren çok güzel bir konser gerçekleşti.

3- Çay Seremonisi: Japon kültüründe çayın yeri büyük. Festival kapsamında bir çay odasında seremoni gerçekleşti. Japon çayı ve tatlıları ile güzel bir seremoni oldu.

4- Origami: Bilmecelerde öğrendiğimiz kağıt katlama sanatı olan origaminin canlı canlı yapılışına bu festivalde tanık oldu.

5- Japonca İsim Yazılır: ‘İtinayla Japonca isim yazılır’ standına uğrayıp ‘Gizem’in Japoncasını yazdırmasaydım çok eksik kalırdım.

 6- Bonsai Yetiştirme: Mini ağaç standı olan Bonsai sergisi ve yetiştirilmesi de festivalde unutulmamış.

İstanbul’daki Japon Bahçesi’ne gidip gezmenizi öneririm. Çok güzel bir yeşil alan. Hem boğaz kenarında hem Japonya esintileri içerisinde.

Ulaşım

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe