Gizem Torun Japon Bahçesi’nde

İstanbul Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi’nde  Türk-Japon dostluğu çerçevesinde ve ‘Komşumuz Japonya’ sloganıyla ücretsiz olarak düzenlenen Matsuri Festivali’nde Japon kültürüyle dolu bir gün geçirdim. O kültürde neler mi var?

1- Cosplay: Japon anime ve manga karakterlerine benzeyen kostümler giymenin adı olan Cosplay, costume ve play kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor. Genellikle Japonya ve Doğu Asya yapımlarından etkilenilen Cosplay için festival kapsamında bir yarışma düzenlendi ve en iyi giyinen seçildi.

2- Koto Konseri: Kanunu andıran bir müzik aleti Koto. Festivalde Japonya’nın geleneksel çalgısı koto ile modern Japon müziğini birleştiren çok güzel bir konser gerçekleşti.

3- Çay Seremonisi: Japon kültüründe çayın yeri büyük. Festival kapsamında bir çay odasında seremoni gerçekleşti. Japon çayı ve tatlıları ile güzel bir seremoni oldu.

4- Origami: Bilmecelerde öğrendiğimiz kağıt katlama sanatı olan origaminin canlı canlı yapılışına bu festivalde tanık oldu.

5- Japonca İsim Yazılır: ‘İtinayla Japonca isim yazılır’ standına uğrayıp ‘Gizem’in Japoncasını yazdırmasaydım çok eksik kalırdım.

 6- Bonsai Yetiştirme: Mini ağaç standı olan Bonsai sergisi ve yetiştirilmesi de festivalde unutulmamış.

İstanbul’daki Japon Bahçesi’ne gidip gezmenizi öneririm. Çok güzel bir yeşil alan. Hem boğaz kenarında hem Japonya esintileri içerisinde.

Ulaşım

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!