Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İyi finanse edilmiş çevrimiçi pazarlardan yazılım tedarikçilerine, dünyanın uzak köşelerindeki yerel operatörlere kadar turlar ve aktiviteler sektörünün her unsuru, COVID-19 koronavirüs tarafından sınanıyor. Ancak, krizden kurtulmak için stratejiler değişiklik gösteriyor ve buna ilginç bir örnek de Berlin merkezli GetYourGuide’ın oluşturduğu strateji.

2009 yılında üniversiteden dört sınıf arkadaşı tarafından kurulan GetYourGuide, yaklaşık bir yıl önce 484 milyon dolarlık E Serisi yatırım da dahil olmak üzere 650 milyon dolardan fazla para topladı. Ancak böyle bir tampon ile bile, kurucu ortak ve COO Tao Tao, kurucuların küresel mali kriz sonrasında yeni bir seyahat başlangıç şirketi kurdukları için ilk günlerde öğrendikleri dersleri unutmadıklarını söylüyor.

“Bir şekilde kültürümüz 2009 ve 2012 arasında bünye-içi olarak şekillendi. 2012’de sadece A Serisi yatırım alabildik. Bu da günümüzde bir başlangıç şirketi için çok geç sayılır. Kültürümüzün çoğu, her zaman belirsizlik içinde gelişmek, sahipliği almak, yoktan var etmekten oluşuyor. Bunlar, son 10 yılın temel değerlerinden bazıları” dedi.

Virüs, dünyadaki topluluklara nüfuz etmeye başladığında, Tao ve şirket kurucuları, şirketin tüm dünyada 17 ofiste 700’den fazla çalışanı için herhangi bir işten çıkarmadan kaçınmanın temelini oluşturan harcamaları azaltma, tahmini ayarlama ve nakit tasarrufu sağlama kombinasyonuna dayanan bir hayatta kalma planı hazırladılar.

Tao; “Bu, temel olarak 2020’nin var olmadığını tahmin eden bir plan. Sıfırdan az rezervasyonunuz olamaz. Bu yüzden çok güçlü olduğunu düşündüğümüz çok tutucu bir plan.

“Ben, örneğin; aşılar hakkında yeni haberler almanız ya da almamanız nedeniyle her hafta stratejiyi ve yönü değiştirmenin tehlikeli olduğunu düşünüyorum. Şu anda ilkeli olmak önemli ve bunu yapıyoruz” dedi.

Maliyet düşürme

Şirket, rezervasyonların gerçekten sıfır olmadığını söylüyor. Uzak konumlar – örneğin Vanuatu ve Papua Yeni Gine – şu anda bir miktar aktivite alıyor ve sonbaharda daha geniş bir rezervasyon yelpazesi dikkat çekiyor. Ancak, elbette, şirketin yılın başında yaşadığı hızla büyüyen hacim gibi bir durum söz konusu değil.

Emek genellikle bir işletme için en büyük maliyet. Bu nedenle de GetYourGuide planının önemli bir bileşeni maaş ve çalışma saatlerindeki gönüllü indirimlerin bir karışımıdır; dört kurucunun dahil olduğu ücretlerinde % 50 kesinti ve üst yönetimden “önemli gönüllü kesintiler yapıldı.”

Maaş ve saatlerdeki gönüllü kesintiler, küresel olarak GetYourGuide ofislerine yayılarak 700 çalışanın yarısından fazlasını etkiliyor.
Almanya’dakiler için – toplam personelin yaklaşık dörtte üçü – ücret indirimleri, “kısa süreli çalışma” anlamına gelen Kurzarbeit olarak bilinen bir finansal yardım programı aracılığıyla hükümet tarafından sübvanse edilmektedir. Program sayesinde şirketler, çalışanların çalışma saatlerini kısabilir ve ödeme yapabilir ve hükümet, bu çalışanlara kayıp ücretlerinin yaklaşık üçte ikisine eşit bir ek sağlar – hem işverenler hem de çalışanlar için sıkıntıları azaltır.

Bir Klook sözcüsüne göre bu program, iş gücünün % 10 ila % 20’si için en az üç aylık işten çıkarmalar ve izinlerin bir karışımını uygulayan ana rakibi Hong Kong merkezli Klook’un aksine GetYourGuide‘ın herhangi bir işten çıkarmadan kaçınmasını sağlayan şeyin bir parçası.

Tao; “İşten çıkarmayla çok fazla bilgi kaybediyorsunuz, kültürünüzü kaybediyorsunuz ve sonra yeniden işe alım yapmak zorundasınız, bu da eğitim ve işe alma maliyetinin iki katına çıkması demek. Bizim yöntemimizle çalışanlar arasında kuruma olan bağları korurken maliyetten de tasarruf edebilirsiniz.

“Bizim için anlamlı olan geleceği güvence altına almak, aynı zamanda iş gücümüzü mümkün olduğunca korumak” dedi.

Şirket, mevcut azaltma anlaşmalarının 2020 yılı sonuna kadar yürürlükte olduğunu, ancak rezervasyonların alınması durumunda bu durumun değişebileceğini söylüyor.

Tedarikçiler

Diğer pazar yerleri gibi, GetYourGuide da hem gezginlere hem de tedarikçilere hizmet etmede hassas bir dengede geziniyor.

Krizin başlarında, tam olarak patlak vermeden önce 1 Mart’ta şirket önce tedarikçiler tarafından belirlenen iptal politikalarını revize etti. Tao’nun söylediği şeyin bir parçası olarak “% 100 müşteri merkezli” olma taahhüdü olarak, şirket 24 saatten daha önce yapılan tüm iptaller için tam geri ödeme ve 24 saat içinde yapılan iptaller için ise herhangi bir gelecekte kullanmak üzere kupon veriyor.

Tao; “Bir tedarikçi iptali kabul etmediyse, sadece maliyeti alıyoruz.

“Her durumda müşterilerimiz için doğru olanı yapacağız ve sonra tedarikçilerimiz ile bu durumun herkes için korkunç bir durum olduğunu, müşterilerimiz tarafından doğru olanı birlikte yapabilir miyiz diye konuşacağız. Ve tedarikçilerimizin ezici çoğunluğu doğru olanı yaptı” dedi.

Tedarikçilerine kısa vadede yardımcı olmak için şirket, dünya genelindeki pazarlarda hükümet yardımına nasıl başvurulacağına dair bilgi derledi ve rezervasyonlar arttıkça Tao, GetYourGuide’nin tedarikçilere iyileşmelerinin hızlanması ve “tur rehberlerine ödemeler, ihtiyaç duydukları biletleri satın almaları, ekipman kiralamaları” için iki ayda bir yerine aylık olarak daha sık ödeme alma seçeneği sunduğunu söylüyor.

Şirket ayrıca, seyahat faaliyetleri devam ettikçe sağlık risklerini en aza indirmek için yapılması gereken değişiklikler hakkında tedarikçilerle görüşmektedir. Tao, daha fazla temassız deneyim, daha küçük gruplar ve talebi dağıtmak için daha uzun çalışma saatleri gibi pek çok şey olacağını umduğunu söyledi.

Ancak değişmeyecek olanın, GetYourGuide ve de turlar ve aktiviteler sektörünü bir bütün olarak büyütmeye devam etme yeteneği olduğunu söylüyor.

Tao; “Uzun vadeli vizyon değişmedi. Bu 100 milyar dolarlık bir pazar, çok fazla çevrimiçi nüfuz demek değil.

“İnsanlar seyahat edecek. İnsanlar deneyimler için rezervasyon yaptıracaklar. Ancak şu anda operasyonları etkilemeden finansal esnekliği korumaya odaklanıyoruz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz