Sochi Gezi Rehberi

Rusya’nın günlük güneşlik ve upuzun sahilleri olduğu düşüncesi ilk duyuşta inandırıcı gelmeyebilir. Ancak Krasnodar Kray‘’a bağlı Soçi kenti, Kafkas Dağları’nın batı eteklerinde ve Karadeniz kıyısındaki eşsiz konumuyla oldukça göz kamaştıran bir tatil yöresi olarak beliriyor. Öyle ki Soçi Rusya’yanın yazlıkçılar başkenti olarak biliniyor. Her yıl milyonlarca insan tatil için ve kendine özgü şifalı sularından yaralanmak üzere (mineral water) bölgeye akın ediyor. Kent 1902’den sonra, bir tatil yöresi merkezi olarak gelişmiş. Soçi şehir alanının kıyı şeridinde 140 km boyunca uzanan dinlenme tesisleri ise 1961’de kurulmuş. Bugün ise kent, 2014 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sochi_Rehberi

Bölgenin yerli halkı Ubıhlar, diğer Çerkes toplulukları gibi topraklarından zorla çıkarılıp toplu olarak Osmanlı Devleti’ne sürülmüş, dağlara sığınan pek azı da yine Rus askerlerince doğudaki Kuban oblastına sürülerek, gözetim altında Orta Kuban ve Orta Laba ırmakları solundaki bataklık düzlüklere yerleştirilmiş. 1896’da Rus yerleşimine açılan bu yerde, Soçi Çayı’nın iki kenarında, Karadeniz manzaralı iki tepenin eteklerinde, Soçi kenti kurulmuştur.

Sochi’de Gezilebilecek Yerler

Oldukça yeşil şehrin neredeyse tamamında büyük oteller göze çarpıyor. Soçi merkezinde geniş bir Alana yayılmış Zapolarye Sanatoryumu, aynı adı taşıyan nikel üreticisi şirketin personeli için yaptırdığı tesislerden oluşuyor.

Turizm mayıs ayında hareketleniyor. Yalnız sahiller değil liman dab u yoğunluktan payına düşeni alıyor. Avrupa’dan gelen yatlar arasında Türk bayraklı olanlarını da görmek de mümkün. Soçi deki bu tür tesisler genellikle daha kuzeyden gelenlere hizmet veriyor. Görece daha soğuk yerlerden gelen bu konuklar, Soçi’nin bol mineralli yeraltı sularını oldukça sıcak buluyor.

Görsel: @R. Doug Wicker
Görsel: @R. Doug Wicker

Merkezden başlanacak bir gezinin ilk durağı, tam burada bulunan Lenin’in mozaik rölyefi olabilir. 1892 yılında kurulmuş Tropik Park, Rusya’nın en büyük botanik bahçesi olma özelliğini de taşıyor. Çoğu 1930 lu yıllardan kalma yapılarda hizmet veren Sanat Galerisi, Tiyatro, İstasyon, Liman ve Tarihi Kiliseler konukları bekleyen görülesi diğer çekim noktaları arasında sayılabilir.

Genellikle tarihi binalarda hizmet veren Posta İdaresi ise; Soçi’de yepyeni bir binada hizmet veriyor. İdare binasının hemen önündeki meydanda bulunan orak-çekiçli anıt, neredeyse bir asırlık tarihi taşıyor.

Kültür ve Eğlence

2014 Kış Olimpiyatları’nın Soçi’de düzenleneceği kesinleştikten sonra kent oldukça büyük bir değişim içinde. Yerel yönetim tarafından, 11 yeni spor tesis ve 2 olimpiyat köyü kuruluyor. Bu büyük yerleşkelerin inşası, tüm altyapının değiştirilmesi anlamına geliyor. Bölgede inşa edilen lüks konutlar, öncelikle ülkenin iç taraflarında yaşayan Rusların yazlık ihtiyacını karşılıyor. Çok sıcak olmayan iklimi ve yeşil doğası nedeniyle zengin Araplar tarafından da tercih ediliyor.

Geleneksel “Kinotavr” film festivalinin olduğu haziran ayı ve yaz dönemleri boyunca Soçi nüfusu iki milyonu buluyor.

Yeme İçme

Görsel: @ R. Doug Wicker
Görsel: @ R. Doug Wicker

Yörenin gerçek sahibi Kafkas halkları zorunlu göçle çoktan bölgeyi terk etmişse de mutfakta hala izleri var. Kafkas sofrasının bu çarpıcı izleri simgeleri, deyimleri ve yemekleriyle hükum sürüyor. Banket; geleneklere göre üç çeşit ekmek-börekle başlıyor, Tamada’nın yönettiği masada üç kez sırasıyla Tanrıya, anne-babaya ve kardeşlere saygı sunuluyor, sonra davet sahiplerine ve konuklara söz veriliyor. Her konuşmacı ayakta dinleniyor, boşalan şişeler asla masada bırakılmıyor, konuşmacının ikram ettikleri geri çevrilmiyor. Benzer daha birçok ritüel geleneklere göre aynen uygulanıyor.

2014 Kış Olimpiyatları Sochi’de

Sochi, dünya standartlarında bir kayak köyü olan  Krasnaya Polyana ya sahiptir. Kasabanın yukarısındaki dağlarda onlarca kaplıca tatil köyleri ve oteller bulunmaktadır.Birçok yeni siteler, Olimpiyat Köyü, bir buz pateni pisti, bir stadyum ve Curling merkezi, yeni bir güç ve iletişim ağları, ulaşım yolları, ve yeni bir havaalanı inşası da dahil olmak üzere, yaklaşan Olimpiyatlar için daha da geliştirilecektir.

Ulaşım uçak,otobüs ve Trabzon’dan binebileceğiniz feribot seferleri ile de sağlanabilmektedir.Aynı zamanda Sochi’ye düzenlenen turları da tercih edebilirsiniz.

Kent, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacaktır.

Kaynak: Skylife

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!