Floransa’da Yapılacak 5 Şey

Kuzey İtalya`daki Toskana bölgesinin başkenti olan Floransa ya da İtalyanların deyişiyle Firenze, Avrupa`nın en önemli kültür ve sanat merkezlerinden biridir. Bir dönem Eski İtalya Kralığı`nın da başkentliğini yapan Floransa, Arno nehri çevresinde kurulmuştur. 500 binlik nüfusu çevresindeki yerleşimalanlarıyla birlikte 1 milyona yakındır. Kent, geçmişte olduğu gibi bugün de İtalya ve Avrupa`nın en önemli ticaret merkezlerinden biridir…

italian-language-courses-florence

İtalyan Rönesans`ının doğum yeri olarak bilinen Floransa, kültürü ve mimarisiyle dünyaca ünlü bir turizm kentidir. Şehirde önemli sanat galerileri ve müzeler bulunmaktadır. Leonardo da Vinci ve Michelangelo, bu kentte yetişmiş dünyaca ünlü sanatçılardır. Yine ünlü yazar ve şair Dante Alighieri, bu şehirde yaşamış ve ilham almıştır.

1. Floransa manzarasını kaçırmayın

Şehrin kalbinden uzaklaşın, bu çukurda kalan kentin panoramasına biraz tepeden bakın. Bunun için en iyi yerlerden biri Piazza Ognissanti’deki Westin Excelsior’un çatısı. Sesto Bar and Restaurant, kente 360 derecelik bir bakış atmak ve şehri Bellosquardo Tepesi’nden Pitti Sarayı’na, San Miniato’dan Ponte Vecchio’ya, Arno boyunca the Duomo’dan Fiesole tepelerine dek süzmek için ideal. Kesinlikle nefes kesici. Burada bir kokteyl ya da bir fincan çay eşliğinde manzaranın keyfini çıkarın.

2. Biraz dondurma alır mısınız?

Her köşe başında bir dondurmacının olduğu Floransa’da herkesin de en iyi dondurmaya dair bir fikri var. Santa Croce’deki Vivoli burada on yıllar önce açtığı dükkânıyla öncü adreslerden biri. Pitti Sarayı’nın yakınında küçük bir dükkân olanGelateria della Passera, kıyıda köşede kalmış dev lezzetlerin peşine düşmeyi sevenlerin gözdesi; portakallı çikolatalı olanı es geçmeyin.

3. Pazara gidin

Floransa harika bir coğrafya içine gizlenmiş; bereketli ve leziz bir bölge burası. Buradaki çiftçi pazarları tam da İtalyan stili bir sıcaklığa ve çeşitliliğe sahip. En ünlülerinden biri Mercato Centrale di San Lorenzo. Şehirde daha kıyıda köşede kalmış, daha küçük pazarlar da mevcut. Santa Croce dolaylarındaki Mercato di Sant’ambrogio bunlardan biri. Merkezi konumı, kapsamı, ihtişamı ve çeşitliliğiyle Mercato Centrale en iyisi.

4. Negroni yudumlayın

Campari, cin ve vermutla hazırlanan Negroni kokteylinin ana yurdu olan Floransa, bu lezzetin hakkını tabii ki en iyi veren yer. İsmini de bu kombinasyonu denemek isteyen Kont Negroni’den alıyor. Caffé Giacosa, kokteyli kont için ilk kez yaptığını iddia eden bir adres olarak günümüzde bu reçeteyi ortaya koymanın şerefine, menüsüne bir düzene varyasyondan oluşan bir Negroni menüsü de eklemiş. Caffé Giacosa aynı zamanda tasarımcı Roberto Cavalli’nin kafesi olarak da bilinmekte.

5. Müze gezmeyi atlamayın

Kente ilk kez gelenlerin atlamaması gereken iki müze Uffizi ve Accademia. Accademia, orijinal Davud heykelinin de görülebileceği yegâne adres; burada Michelangelo‘ın nice harika heykelini de görmek mümkün.

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!