‘Fırtına Geliyor’: Emirates’in Patronu Havayolu Şirketlerini Değişen Teknoloji Konusunda Uyarıyor

Havayollarının yeni teknolojiyi işleme biçimlerinde köklü değişiklikler yapması gerektiğine inandığını söyleyen Emirates Hava Yolları Başkanı Sir Tim Clark, havayollarını, şirketlerini tasfiye etmeye ve dijital platformlarda yeniden inşa etmeye çağırıyor.

Blok zincir (blockchain) gibi bir teknoloji, havayolu endüstrisinde devrim yaratabilir.

Emirates Havayolu Başkanı Sir Tim Clark, devam etmekte olan teknolojideki değişimi kucaklamak için havayolu endüstrisine sert bir uyarıda bulundu.

Business Insider’a verdiği yakın tarihli bir röportajda “Çocuklar, üzerimize gelen bir fırtına var ve eğer işinize çekidüzen vermeye uğraşmazsanız, yok olacaksınız”  “2050’li yılların şirketlerinin 2018 yılındaki şirketlere hiçbir benzerliği olmayacak.”dedi. Havacılık uzmanı yönetici, yeni teknolojinin Emirates’te oynayacağı rol konusunda sorulan bir soruya yanıt olarak bu yorumları yaptı.

Bazı havayolları, uçaklarını uçan e-ticaret platformları olarak düşünürken, bazıları teknolojiyi operasyonel verimliliği artırmak için bir araç olarak görüyor. Emirates’e gelince, Clark “devrimci” sözcüğünü kullanarak yeni teknolojinin havayolunu nasıl etkileyeceğini açıkladı. “Ayrıca bunu öylesine söylemiyorum” diye de ekledi.

Clark, ”2020’lerin ortalarında ya da 2030’larda, yeni nesil tüketicilerin yüksek düzeydeki teknolojilere maruz kalmış olacağını ve arttırılmış gerçeklik gibi şeylerin sıradan olacak. İleri teknolojiyi kullanarak işinizi geliştirmek, yan gelir akışları sağlamak gibi şekillerde kullanmak sorun değil. Şirketleri kendi bünyesinde yıkıp  dijital platformlarda yeniden inşa etmemiz gerekiyor , diğer havayolları için olmasa da bu bizim için çok önemli” dedi.

Ayrıca Clark, teknolojiyi yan proje olarak ele almak yerine havayollarının, gelişmiş teknolojiyi işletmelerinin temel unsuru olarak görmeye çağırıyor.

Havayollarının işlerini yapma biçimini yeniden düşünmenin zamanı geldi

Clark, “Geleneksel olarak düşüncede oldukça dinazor çağında olan havayolu endüstrisi, hızlı bir şekilde hareket etmeye ihtiyaç duyuyor, çünkü süreç odaklıyız. Şu anda, bir uçağın havalanması sürecinde tüm insanların, yüklerin ve yakıtın doğru şekilde hedefe ulaşması için atılan adımlar, astronomiktir. Havayolu endüstrisi, birçok sistemin bir araya gelmesiyle çalışan bir yapıyla sınırlandırılmıştır. İşgücünün çerçevesi de bu sistemlerin getirdiği kısıtlamalarla sınırlandırılmıştır. Bazen yaptıkları şeyi neden yaptıklarını bilmiyorlar” “Yapıyorlar, çünkü onlara yapmaları söyleniyor.” dedi.

Clark’a göre, yapay zeka ve robot gibi teknolojiler, bu süreçleri daha yüksek düzeyde verimlilik sağlayacak şekilde yeniden yapılandırmak için kullanılabilir.

Clark, havayolunun verimliliğinin artmasının, görevin basitleştirilmesi ve benzer çabayla daha fazla görevin üstesinden gelme yeteneğinin gerçekleşmesi olduğunu söyledi. Emirates’in patronu, “Yapay zeka ya da robotlaşma yüzünden işten çıkarılacağını düşünenlerin hatalı olduğunu” söyledi. “Zenginlik yaratan sistemler geliştirildikçe daha fazlasını yapabileceğiz” dedi.

Emirates, blok zincirde (blockchain)  potansiyel görüyor

Emirates’in iilgilendiği teknolojilerden biri, tüm aktarımların veya işlemlerin bir ağda kaydedildiği, basitçe; merkezi olmayan sayısal defterlerdir. Halen en çok bitcoin gibi şifreleme para birimlerini içeren işlemlerde kullanılmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!