Facebook Reklam Stratejinizden Yeterli Verimi Alamıyor musunuz? İşte Nedenleri 0

Facebook, marka bilincini artırmak ve daha fazla gelir elde etmek için bu mecrayı kullanan 4 milyondan fazla aktif reklam verenin olduğunu bildirdi. Facebook aracılığıyla reklam veren bir girişim için, bu aynı zamanda, aylık 2 milyar kullanıcının karşısında gerçekleşen şiddetli bir rekabet anlamına geliyor.

Facebook’ta reklamlarınızın hedeflerine ulaşmadığını mı düşünüyorsunuz? Mevcut yaklaşımınızın çalışmamasın bazı nedenleri şunlar olabilir:

Hedef kitleniz çok geniş

Geniş bir kitleyi hedeflemenin Facebook’ta daha fazla işe yarayacağını düşünebilirsiniz, ancak durum böyle değil. Geniş bir hedef kitle grubu, herkesin kampanyanıza aynı şekilde tepki vereceğini varsayar. Oysa biliyoruz ki, bir gezginin satın almada izlediği yol oldukça karmaşıktır. Örneğin, geniş bir hedef kitle seyahat planında farklı aşamalarda olan çok çeşitte insanı içerebilir. Dolayısıyla, eğer daha fazla rezervasyon çekmek istiyorsanız, hedef kitlenizi rezervasyonun farklı aşamasında olan kişilere göre gruplamalısınız.

Reklamlarda başarıya ulaşmak için hedef kitlenizi daha küçük gruplara ayırmanızı öneririz. Performans ve ölçeği dengeleyecek doğru hedef kitleyi bulmak zor olabilir, ancak bu konuda uzman kişilerle yapılacak ortaklık başarının anahtarıdır.

Yanlış formatlar kullanıyorsunuz

Bir reklam formatının harika olması doğrudan sizin hedeflediğiniz kampanya için sonuç elde edeceği anlamına gelmez. Kullandığınız reklam formatının kampanya hedeflerinizle uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

Örneğin, bir zincir otelseniz ve portfolyonuzda olan bazı özel mülklere rezervasyon çekmek istiyorsanız “Seyahat için Dinamik Reklamlar” sizin için en uygun seçenek olabilir. Hedeflerinizi ve Facebook ve Instagram’da bu hedefleri nasıl daha iyi gerçekleştireceğinizi detaylıca düşünün.

İnsanlara ihtiyaç duydukları zamanda ulaşmıyorsunuz

Her gezgin ya da gezi aynı değildir- bir kişi seyahatini planlamak için üç aya ya da daha fazla zamana ihtiyaç duyarken bir başkasının hayal kurması ile rezervasyon yapması arasında yalnızca birkaç gün geçebilir. Kısa bir süre zarfı içerisinde sizin teklifinizi satın almadıkları zaman insanların size karşı ilgilerini yitirdiklerini düşünmeyin.

Hedef kitlenizi rezervasyon süreçlerini göz önüne alarak göre küçük parçalara bölün. Ardından bu küçük segmentleri hedefleyen yeni reklamlar oluşturabilirsiniz. Örneğin, Adphorus önemli bir seyahat acentesiyle ortak çalışarak bu yöntemle daha yüksek potansiyelli müşterilere yoğunlaştı ve reklamlardan alınan geliri en üst düzeye çıkardı.

Çok erken pes ediyorsunuz!

Kötü bir başlangıç yaptığınız için veya ilk çabalarınız maddi olarak bir karşılık bulmadığı için, Facebook ve Instagram’ın markanız için yanlış kanallar olduğunu düşünmeyin. Facebook reklamları basit ve apaçık değildir. Ancak, test etmek ve öğrenmek için zaman ve çaba harcayan ya da sonuçları doğru okumak için uzman kişilerle çalışanlar Facebook ve Instagram’daki pazarlama ödüllerini kapacaklardır.

Kaynak: Sojern

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.