Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Expedia Grup, Başkan Yardımcısı Peter Kern’i yeni CEO olarak seçtiğini ve yaklaşık 3.2 milyar dolarlık yeni sermaye artırımına gittiğini açıkladı.

Kern, 2005 yılından beri çevrimiçi seyahat acentası devinin yönetim kurulunda yer alıyordu ve 2018’de başkan yardımcısı olmuştu. Bu görev değişikliği, Expedia’nın geçen yıl iş hacmine ilişkin hayal kırıklığı yaratan eski CEO’su Mark Okerstrom ile yollarını ayırmasından sonra gerçekleşti.

Expedia, Kern için; “Önce geniş kapsamlı yeniden yapılanma sürecinde ve ardından Korona krizinin işimiz üzerindeki etkisiyle başa çıkarak, işletmenin tüm yönlerinde olağanüstü liderlik gösterdi. Artık işin tüm yönlerini biliyor ve şimdi tam zamnlı olarak Expedia’ya zaman ayırabildiği için gerçekten şanslıyız” açıklamasında bulundu.

Expedia, Kern’in yanı sıra, Eric Hart‘ın Fİnans Müdürü olduğunu duyurdu. Hart 11 yıldır Expedia’yla birlikteyken grup stratejisi, iş geliştirme, küresel birleşme ve satın alma, yatırımlar ve CarRentals.com işlerinden sorumluydu.

Expedia; “O son beş ayda, hem yeniden yapılanma hem de Korona krizi sırasında CFO olarak denenmiş güçlü bir yönetici. CFO olarak kalıcı statü kazandı ”açıklamasını yaptı.

Yeni fon, özel sermaye destekçileri Apollo ve Silver Lake tarafından 1.2 milyar dolarlık bir sermaye yatırımından oluşuyor. Özkaynaklar oy hakkı vermeyen ve dönüştürülemeyen imtiyazlı hisse senetleri içinde ve ayrıca yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni borç finansmanı gerektirecek.

Expedia, işletme sıçrama yapıncaya kadar temettüleri durdurduğunu ve yönetim kurulu başkanı, icra başkanı ve yönetim kurulu üyelerine yılın geri kalanında nakit tazminat ödenmeyeceğini söyledi. Üst düzey yöneticiler maaşlarında da yılın dengelenmesi için % 25’lik bir kesinti olacak.

Expedia Grup Başkanı ve Üst Düzey Yöneticisi Barry Diller; “Bir görevimiz var – paradan tasarruf etmek, hayatta kalmak ve seyahatin geleceğine hizmet etmek üzere daha güçlü bir işletmeyi yeniden inşa etmek için bu süreyi kullanmak. Seyahatin ne zaman toparlanacağına dair herhangi bir öngörüde bulunamayız; ancak ‘yaşam varsa seyahat var’ buna kesin olarak inanıyoruz” dedi.

Görsel: Expedia
Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz