Expedia, Destinasyon Rehberi Trover’ı Aldı

Expedia Inc. bu aralar ismi sıkça anılan Trover’ı satın aldı. Satın alma ücreti ise açıklanmadı.

Trover, mobil ve masaüstünde resimlerle seyahat rehberi hizmeti veren ve kullanıcılarına seyahatleriyle ilgili fotoğraf ve bilgi paylaşmasına olanak sağlayan bir uygulama.

Trover’ın kuruluşunda da Expedia’nın eski çalışanları Rich Barton, Greg Slyngstad and Simon Breakwell gibi isimler yer almıştı.

Bu üçlü 2010 yılı mart ayında Kayak’tan TravelPost adlı içerik sağlayıcı bir site almış sonrasında ise meta arama ve  kullanıcı içeriğini bir araya getiren güzel bir fikir üzerinde tutkulu bir çalışma sonucu  ezber bozan bir site yaratmışlardı.

Bu harika takım güzel iş çıkarmasına karşın TravelPost’un yeniden kurulumu ertelenince işler ters gitmeye başlamış ve çalışanların çoğunluğu Ocak 2011’de işten ayrılmak zorunda kalmıştı.

Barton ve geriye kalan ekip üyeleri ağırlık kazandı ve sonrasında yeni bir fikir doğdu: Trover.

main-trover-profile

TravelPost mart 2010’da General Catalyst Partners, Ignition Partners and Benchmark Capital adlı yatırım şirketlerinden aldığı 9.8 milyon değerindeki A tipi yatırım almıştı ve Trover’da kullanmak için hala paraları vardı.

TravelPost’un ürün geliştirme müdürü Jason Karas da şirketin CEO’su oldu.

Dipnot olarak belirtmeliyim ki TravelPost markasının isim hakkı 2008’de Sam Shank tarafından kurulan DealBase’de( Yeni ismi GoSeek oldu.). Ancak ironik bir durumda söz konusu çünkü orijinal TravelPost’un tarihi 2004’te SideStep’e satılmasında da öncesine dayanıyor.( SideStep 2007’de Kayak tarafından satın alındı.)

GoSeek şu an Expedia Inc’in sahibi olduğu Hotwire’ın eski patronu Clem Bason tarafından yönetiliyor.

Expedia’ya satışı duyuran Karas şunları söyledi:

“Aylık 450 milyon kullanıcısıyla Expedia Trover’ın kullanıcı sayısını büyük ölçüde artıracaktır.Bu, paylaştığınız fotoğrafların daha geniş bir çevreye ulaşması demek. Yeni ziyaretçiler de bu paylaşımlardan ilham alarak seyahatlerine yön verebilirler. Yeni gelen kullanıcılar ve paylaşımları bizim bu işteki tutkumuzu da ateşleyecektir.”

Site ve siteyle alakalı mobil uygulamalarda 6.000 destinasyondan çekilmiş 200.000 fotoğraf paylaşıldı.

Expedia’dan bir yönetici ise şunları ekledi:

“Expedia’da seyahatin gücüne inandığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Seyahat insanları değiştirir,dönüştürür. Bize düşen görevse seyahatseverlere ilham vermek. Bunu yapmanın bir yolu da mükemmel destinasyonlarda çekilen güzel fotoğraflar aracılığıyla hayalleri beslemek. Yeni ortağımızla çalışmak için çok heyecanlıyız. ”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!