Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Etihad Havayolları Türkiye Genel Müdürü Fatoş Kutay ile Etihad ve sektör üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Öncelikle hoşgeldiniz, ziyaretçilerimize kendinizi biraz tanıtabilir misiniz ?

İsviçre’deki American College of Switzerland’da aldığım İşletme eğitimini takiben 1985 senesinde havacılık ve turizm sektörüne ilk adımı atarak British Airways’te çalışmaya başladım ve 10 yıl süre ile şirket içinde farklı ticari pozisyonlarda görev aldım. Daha sonra son 5 yılı ülke müdürlüğü olmak üzere 8 yıl Swiss International Airlines’ta çalıştım. Etihad Airways’in Türkiye pazarına girdiği 2009 senesinden bugüne de şirketin Türkiye Genel Müdürü olarak görev yapıyorum.

Geçmişte sektörel ve ticari kuruluşlarda da çeşitli görevlerim oldu. 1995-2001 yılları arasında ISAD’ın (IATA Seyahat Acenteleri Derneği) başkanlığını yürüttüm ve TÜRSAB’da (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldım. 2004 ve 2008 yılları arasında İsviçre Ticaret Odası’nın yönetim kurulunda bulunarak 2006 – 2008 yılları arasında burada Başkan Yardımcılığını üstlendim.

Bize biraz Etihad Havayolları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Etihad Airways 2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi olarak kurulmuştur. 2009 yılında Türkiye pazarına giren şirket, Istanbul Atatürk Havalimanı’ndan Abu Dabi’ye haftanın her günü, Sabiha Gökçen’den ise haftanın 4 günü uçuş gerçekleştirmekte; ayrıca aralarında Sidney, Melbourne, Pekin, Şanghay, Bangkok, İslamabad, Lahor, Manila, Mumbai, Manila ve Tokyo’nun da bulunduğu Asya, Afrika ve Avustralya’daki 40’tan fazla noktaya uygun bağlantı sunmaktadır. Etihad Airways’in toplam 117 uçuş noktası bulunmakta, codeshare ortaklıkları ile birlikte dünya çapında 500’ün üzerinde destinasyona ulaşım imkanı sağlamaktadır.

Etihad Havayolları olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Henüz 2003 yılında kurulmuş olmasına rağmen yenilikçi yapısı, genç uçak filosu ve teknolojik altyapısı ile Etihad Airways kısa sürede dünyanın lider havayolları arasında boy göstermeye başladı. Her yıl, dünya Seyahat Ödülleri kapsamında 6 yıldır üst üste aldığımız “Dünyanın Lider Havayolu” ödülü gibi, mevcut konumumuzu yansıtan çok sayıda ödül alıyoruz.

Başarımızın arkasında; standartları zorlayan, dinamik, çalışkan ve deneyimli profesyonellerden oluşan bir ekip var. Amacımız dünyanın en büyük havayolu olmak değil; en iyisi olmak. Bu doğrultuda sınıfının en iyisi hizmet ve ürünler sunuyoruz.

Etihad Havayolları’nın Abu Dhabi ve Abu Dhabi bağlantılı uçuşlarda verdiği hizmetlerden biraz bahseder misiniz?

Tüm misafirlerimiz için uçak seyahatinin her anını dünya standartlarında konukseverlik anlayışı ile donatıyor ve bu doğrultuda, lider otel ve restoranlarında sunulan hizmeti örnek alıyoruz.

Uçakta tüm konuklarımız, gişe rekorları kıran filmler, dünya klasikleri, popüler TV şovları ve en iyi interaktif oyunlar ile gökyüzünde 650 saatlik eğlencenin tadını çıkarabiliyor. Canlı TV kanallarına ek olarak, uçak içi bağlantı ile internete ve mobil hizmetlere bağlanma imkânı da sunuyoruz.

Business Class kabinlerimizde; alışılmışın çok üstünde lüks, konfor, eğlence ve bağlantı hizmeti sunuyoruz. Her biri koridora doğrudan erişimi olan ve tümüyle yatabilen koltuklarımız, konuklarımızın zevklerine uygun yemek ve şarap önerileri sunan Yiyecek & İçecek Müdürleri ve istenilen zamanda sipariş verme seçeneği sayesinde konforlu bir yolculuk vaat ediyoruz.  Hizmet zarafetiyle bilinen bir havayolu olarak konuklarımıza şık servisler, porselenler, çatal bıçak takımları ve kadehler ile sunum yapıyoruz.

Uzun menzilli uçuşlarda Business ve First Class konuklarımıza battaniye, pamuklu dinlenme giysisi ve terlik temin ediyor, pelüş yorgan ve tam boy yastık sunuyoruz. Ayrıca diş bakım seti, kulak tıkacı, çorap, göz bandının yanı sıra Korres markalı cilt ürünleri içeren bakım setleri dağıtıyoruz.

Ekonomi sınıfı misafirlerimiz için ise sabit kanatlı baş desteği ve geniş koltuk aralıkları ile konforlu bir yolculuk vaad ediyoruz.

Son olarak uzun mevzilli uçuşlarımızdaki tüm kabinlerde çocuklu misafirlerimiz “Uçan Dadı” hizmetinden faydalanabiliyorlar. 

Etihad Havayolları’nı rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Etihad Airways’in Abu Dabi ile Sidney, Londra, Mumbai ve New York arasında hizmet veren A380 tipi uçakları, bir ilk niteliği taşıyan üç odalı lüks Etihad Rezidans (The Residence by Etihad™) kabini ile ön plana çıkıyor. Yaklaşık 12 metrekare alana sahip Etihad Rezidans kabini A380’in üst katının ön bölümünde yer alıyor ve bir ya da iki yolcu ağırlayabiliyor. Bir oturma odası, ayrı bir duş bölümü ve iki kişilik yatak odasından oluşan Etihad Rezidans kabinlerinde havacılık endüstrisinde yine bir ilk olan kabine özel uçuş görevlisi yer alıyor.

Uçak yolculuğu öncesi ya da sonrasında verdiğiniz bir hizmet bulunuyor mu?

Uçak yolculuğundan 30 saat öncesine kadar tüm yolcularımız online check in yapabilir, koltuklarını rezerve edebilir ve zevklerine uygun yemek siparişi verebilirler.

Business ve First Class konuklarımız lounge hizmetinden ve Abu Dabi başta olmak üzere uçuş ağımızdaki 30 diğer destinasyonda hizmet veren özel limuzin ile havaalanı transferinden faydalanabiliyor. Abu Dabi’deki “lounge”umuzda; ücretsiz Six Senses Spa kullanımı, a la carte menü ile gurme büfeleri, lüks duş odaları, business center, ütü hizmeti ve daha fazlasını içeren bir çok lüks deneyim sunuyoruz.

Etihad Airways Economy sınıfı misafirleri ise Etihad Express otobüs hizmetiyle ücretsiz olarak Dubai ve Al Ain’a ulaşabiliyorlar.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikleriniz olacak mı?

Etihad Airways konuklarına dünya standartlarında bir hizmet verebilmek için inovasyon alanında da yatırımlarına önem veriyor. Yakın zamanda lansmanı yapılan Etihad Airways mobil uygulaması misafirlerimize cep telefonu üzerinden seyahatlerini organize etme, rezervasyon, check-in yapma ve uçuşlarının durumunu takip etme imkanı sağlıyor. Uygulamanın sunduğu “Yolculuğa geri sayım” özelliği ise uçuş kapısı bilgisinin yanı sıra takip özelliği ile aile ve yakınlarının uçağını izleme imkanı veriyor. Havayolu aynı zamanda yolculara navigasyon ve haritaları kullanarak Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’nda yollarını bulabilme kolaylığı sağlıyor.

Son zamanlarda Türkler’in yurt dışına olan seyahatleri oldukça arttı. Türk seyahatseverlerin Avrupa ve dünyada en çok ziyaret ettikleri şehirler hangileri?

Son yıllarda Türk misafirlerin Uzakdoğu’ya olan ilgisi dikkat çekiyor. Bangkok, Malezya, Filipinler yoğun talep gören destinasyonlar arasında. Bunun yanı sıra Hindistan’a olan ilgi de giderek artıyor.

Türk turistlerin internet üzerinden bilet satışına olan ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçtiğimiz iki yıl içinde online satışlarda büyük bir artış oldu. Firma satışlarının geçen yıla oranla %20 -%30’u internet üzerinden gerçekleşiyor. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüz dünyasında Etihad Airways olarak inovasyona önem veriyor; Türkçe web sitesi ve mobil aplikasyonumuz ile misafirlerimize online satış ve rezervasyon yönetimi konusunda kolaylık sunuyoruz.

Sizce, teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde gelecekte seyahat sektörü teknolojinin etkisinde kalacak mı?

Seyahat sektörünün teknoloji etkisinde kalması kaçınılmaz bir durum. Gerek havayolları, gerekse seyahat acenteleri bu konuda büyük yatırımlar yapıyor.

Türk kullanıcısının seyahat alışkanlıkları özellikle son 2-3 yılda oldukça değişti, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Son yıllardaki en dikkat çekici nokta Türk misafirlerin seyahatlerini geçmişe oranla daha erken planlamaya başlamalarıdır. Havayollarının yolcuları erken rezervasyona teşvik eden promosyonel fiyatları, bu gidişatı önemli ölçüde etkilemektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Seyahat sektörü rekabetin son derece yüksek olduğu bir sektör olarak dikkat çekiyor. Bu rekabet hem ürün, hem de verilen yan hizmetler ile hızla büyüyor. Tüm bunlara ek olarak seyahat eden kitle teknoloji sayesinde artık çok daha biliçli. Etihad Airways olarak bu rekabet ortamında dünyanın en iyi havayoları arasındaki konumumuzu korumak ve konuklarımızın memnuniyetini sağlamak adına her zaman kendimizi geliştirmeye ve en iyiyi sunmaya devam edeceğiz.

Havayolumuza göstermiş olduğunuz ilgiye çok teşekkür eder, başarılar dilerim.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz