Etihad Havayolları Avrupa Merkezli Havayolları ile Yeni Bağlantılar Kuruyor 0

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları ile Avrupa’nın en büyük havayolu grubu Lufthansa Havayolları bugün yaptıkları açıklamada ortak uçuş anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Hükümet onayının ardından işlerlik kazanacak olan uygulama 2017 Ocak’ta başlayacak.

Etihad Havayolları’nın da dolaylı olarak %29 oranında hissesine sahip olduğu, Lufthansa Grubu ve AirBerlin arasındaki kiralama anlaşması da bugün duyuruldu. Lufthansa havayolları‘ndan Eurowings ve Avusturya Havayolları, Air Berlin için 38 uçak kiralamak üzere anlaşma imzaladı. Bu uçaklardan 33 tanesi Eurowings Grubu için hizmet verecekken geri kalan 5 uçak Avusturya Havayolları için uçacak. Anlaşma 6 yıllık bir dönemi kapsıyor ve 2017 Şubat itibariyle yürürlüğe girecek.

Ortak uçuş anlaşması dahilinde Alman menşeli havayolu şirketi, Etihad Havayollarının Abu Dabi- Frankfurt ve Abu Dabi- Munih arasında günlük ikişer defa yapacağı aktarmasız uçuşlarda kendi LH kodunu kullanacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi buna karşılık Lufthansa’nın Frankfurt- Rio de Janerio ve Frankfurt- Bogota arasındaki uzun mesafeli aktarmasız uçuşlarında kendi EY kodunu kullanacak.

Etihad Havacılık Grubu CEO’su James Hogan bu konuda şöyle söylüyor: “Almanya’yı uzun zamandır Etihad Havacılık Grubunun önemli bir stratejik pazarı olarak değerlendirdik ve Lufthansa ile kurulan bu yeni ilişki Avrupa havacılığıyla ilgili bağlılığımızda yeni bir adım demek.”

Lufthansa küresel olarak bir hayli saygın bir marka ve müşterilerimizin yararı için gelecekte birlikte çalışacağımız için çok mutluyum.”

Ek olarak, Air Berlin’de sahip olduğumuz azınlık payları dolayısıyla, Lufthansa Grup ve Airberlin tarafından yapılan 38 uçak kiralama anlaşmasını da tamamıyla destekliyoruz.

“Biz Etihad Havayolları için Lufthansa’nın güçlü, anlamlı ve ortak yarar sağlayacak işler yapacağımız, aynı fikirde, ileri görüşlü bir organizasyon olduğu çok açıktır.”

Lufthansa Grup Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carsten Spohr ise şu şekilde konuştu:

Etihad Havacılık Grubu ile ortaklık konusunda sabırsızlanıyoruz. Air Berlin ile yapılan uçak kiralama anlaşması da Eurowings Grubumuzun büyümesini teşvik edecek. Lufthansa ve Etihad arasındaki ortak uçuş anlaşması müşterilerimize daha fazla fayda sağlayacak ve iki havayolu şirketinin de ağını tamamlayacaktır. İşbirliğimizi başka alanlara genişletmeyi de ileride düşüneceğiz.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.