Emirates, Yüzde 100 Geri Dönüştürülmüş Plastik Şişelerden Üretilen Battaniye Üretti. 0

Üzerinizi plastik şişelerle örtmenin, uçak kabininde kendinizi sıcak tutmak için ideal bir yol gibi görünmediğini ileri sürebilirsiniz, fakat Emirates sizden tam olarak bunu yapmanızı istiyor. Emirates şimdi, yüzde 100 geri dönüştürülmüş şişelerden üretilen yeni sürdürülebilir battaniyeleri sunuyor.

Emirates, ekonomi sınıfındaki tüm uzun menzil uçuşlarında eko-iplikten üretilmiş battaniyeler sunmak için, bir kreatif ajans olan Buzz ile ortaklık kurdu. Her bir battaniye, küçük kırıntılara ayrılacak şekilde parçalanan, eritilerek sıvılaştırılan ve ardından iplik haline getirilen 28 plastik şişeden üretiliyor. Emirates, 2019 yılının sonuna gelindiğinde, bu battaniyelerin 88 milyon plastik şişeyi çöplüklerden kurtarmış olacağı tahmininde bulunuyor. Bu da 44 adet Airbus A380 uçağının ağırlığına eşit!

Eko-iplikten üretilen battaniyeler, ticari havayolu şirketleri tarafından ilk kez 2016 yılında, Avustralya merkezli Jetstar Havayolları ile kullanılmaya başlamıştı. Diğer havayolu şirketleri de uçuş sırasında kullanılan materyalleri geri dönüştürmek adına; KLM’nin, kullanılmış üniformaları uçak içinde kullanılan halılara ve Air France’in, eski posterleri ve can yeleklerini çantalara dönüştürmesi gibi akıllıca yollar bulmuşlardı. American Airlines ise plastik pencereleri, oyuncak üretmek için kullanılan malzemelere dönüştürmek için eritmekteydi.

Sonuç olarak, ekonomi sınıfı uçuşlarında aldığınız battaniyeler müthiş derecede rahat değil, ama en azından, bir uçağın her uçuşta geride bıraktığı karbon ayak izini dikkate aldığınızda, bunların çevre üzerindeki etkisi konusunda biraz daha iyi hissedebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe