Emirates; Daha Çok Yolcu, Daha Fazla Online Rezervasyon, Daha Az Kâr 0

Gruba adını veren havayolu firması ve havaalanı, yer hizmetleri ve Tüketici seyahati hizmetlerinin bir karışımı olan Dnata’dan oluşan Emirates Grup yıllık karında düşüş yaşadı.

Mart sonuna kadar olan gelirler yaklaşık %2 artarak 95 milyar Arap Emirlikleri Dirhemi oldu ( yani 26 milyar dolar). Sahiplere atfedilebilen kar ise % 70 oranında düştü ama yine de 2.5 milyar Arap Emirlikleri Dirhemini (670 milyon dolar) buldu.

Yıl boyunca havayolları çok sayıda istikrar bozucu olay yaşadı. İsim belirtmek gerekirse – Avrupa’da terör saldırıları, Bexit, Trump.

Havayolu incelemesi, Emirates mobil uygulaması aracılığıyla yapılan rezervasyonların uygulama indirmelerinde %12 artışla beraber yıldan yılda %200 oranında arttığını belirtti. Uygulamada 18 dil mevcut ve Emirates, web sitesinin 50’den fazla ödeme seçeneği ile “havayolu endüstrisinde en kapsamlı online ödeme kapasitesine sahip” olduğunu iddia ediyor. Emirates Skywards bağlılık programı ise 17 milyondan fazla üyeye sahip.

Bu dijital dönüşümün bir parçası olarak tamamıyla yeni teknolojilerle güçlendirerek iş yapma anlayışını yeniden şekillendiriyor. Örneğin, Blockchain özellikli uygulamalar gerçek zamanlı işlem yeteneklerine katkıda bulunacaktır.

Bu süre zarfında, havayolları %76.5’ten %75.1’e inen doluluk oranıyla 56.1 milyon yolcu taşıdı ve yolcu sayısı 51.9 milyondan 56.1 milyona yükseldi.

Detaylı finansal kırılma ise satışların ve pazarlamanın %3 oranında düştüğünü ve “düşük satış ve dağıtım maliyetleri olarak bahsedilen 5.7 milyar Arap Emirlikleri Dirheminde durduğunu gösterdi.

Dnata Travel, Gold Metal, Travel Republic, Travelbag ve NetFlights gibi B2C (işletmeden tüketiciye) markalara ev sahipliği yapan “seyahat servisleriyle” beraber Dnata, 4 iş biriminden oluşuyor. Aynı zamanda kurusal seyahat işletmesi Emirates Holidays’i ve bazı bölge yönetim şirketlerini (destination management company) işletiyor. Şirket aynı zamanda yeni kurulan “YalaGo”ya da sahip.

Seyahat hizmetleri, her yıl en iyi olan ama gelirlerin düştüğü Dnata bünyesindeki dört birimden sadece biriydi. Birleşik Krallık 3.1 milyar Arap Emirlikleri Dirhemi kazanç ile seyahat hizmetlerinin %84’ünün kaynağı ve yıl boyunca sterlinde yaşanan değer kaybı Birleşik Krallık markalarının artan sinerjisine ağır bastı.

Ancak Travel Republic “yıl içerisinde başarılı bir toparlanma yaşadığını” belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe