Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Analiz, gezginlerin seyahat için ilham aldıkları aşamadan eve döndükleri zamana kadar, her seyahat esnasında deneyimledikleri altı kategoriye ayrılmıştır ve 15 duygunun altını çizmektedir.

The Meaningful Journey” adlı bir araştırmanın parçası olan bu araştırma İspanya, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Portekiz ve İsveç genelinde 3.600’den fazla insanın katıldığı IPSOS anketine dayanıyor ve eDreams ODIGEO’nun kullanıcı deneyimi laboratuvarından elde edilen verilerle de birleştirilmiş.

Motivasyon ve seyahat nedenleri

Seyahat dünyasında motivasyonlar, gezginlerin seyahat deneyimleri öncesinde, esnasında ve sonrasında nasıl hissettiklerinin yanı sıra neden yeni bir yer keşfetmeye karar verdiklerini de açıklıyor. Her gezgininin motivasyonu kendine özgü olsa da ve bu motivasyon, uzun tatiller ve hafta sonu gibi yapılan seyahat türüne göre değişiklik gösterse de eDreams ODIGEO, altı ana kategoride toplanmış olan ve çoğu geziyi etkileyen ana motivasyonları belirledi:

Seyahat kararlarını yönlendiren ana motivasyonlar

Zevk arayanlar: % 23

Kişisel zevki, eğlenceyi ve bireyselliği en üst düzeye çıkarma arayışı içindeler. Canlı hissetmek istiyorlar ve bazen sonuçlarını düşünmeden olayları akışına bırakıyorlar, Seyahat, onlar için bir çift olarak ya da arkadaşlarıyla macera anlamına geliyor.

Kişisel Bağ: % 23

Aile ile kaliteli zaman geçirmek için seyahat ediyor ve kişiler arası ilişkilerinin güçlendiğini hissediyorlar. Rahatlama ve günlük rutinden kaçış arıyorlar. Her zaman aile olarak; eşleri ve çocukları ile birlikte seyahat ediyorlar.

Benzersizlik: 15%

Kendilerini test etmek, sınırlarını zorlamak ve konfor bölgelerinin ötesinde yeni maceralar yaşamak için seyahat ediyorlar ki bu da kendilerini eşsiz hissettiriyor. Seyahat onların sosyal olarak tanınmasını sağlıyor. Kendilerini eşsiz hissettiren ve toplumları üzerinde olumlu bir etki yaratan egzotik yerleri tercih ederler. Yalnız veya arkadaşlarıyla ancak nadiren aileleriyle birlikte seyahat ediyorlar.

Ait olma Duygusu: % 14

Bir grubun parçası olarak hissetmek istiyorlar. Destinasyonun bir parçası olarak hissetmek için seyahat ediyorlar; kültürün ve günlük hayatın deneyimlenmesi için bir yerel gibi yaşıyorlar. Kendilerini olayların akışına bırakıyor ve yerel halkla etkileşim kurabilecekleri şehir veya kırsal bölgeleri tercih ediyorlar. Yalnız veya çift olarak; ancak nadiren çocuklarla seyahat ediyorlar.

Sakin ve Rahat: % 13

Kendilerini rutinden soyutlama ve stresten kurtulma arayışı içindeler. Her zaman güvende hissetmeye ihtiyaç duyuyorlar ve yükümlülüklerinden uzaklaşarak rahatlık arama ihtiyacı içindeler. Özellikle de sahil kesimlerine ya da sağlık merkezlerine çift olarak seyahat ediyorlar.

Kontrol ve Disiplin: % 12

Kendilerini rutinlerinden soyutlanmak istiyorlar; ama yeni bir rutinle! Seyahatlerini, titizlik ve düzen ile takip edilmesi gereken bir disiplin olarak çok akılcı bir şekilde planlıyorlar. Amaçları, duygusal taraflarını göstermemeye çalışarak ve durumu kontrol ederek tamamen güvende hissetmek.

Yaklaşık olarak her 4 kişiden biri (% 24)’ü İngilizlerden oluşuyor ve kendilerini “Kişisel bağ” gezgini olarak tanımlarlarken, her beş kişiden biri (% 20), kendilerini düşünmeden hareket eden “zevk arayanlar ” olarak tanımlıyor.

Bir gruba ait olma hissi“, dinlenmek ve rahatlamak da İngilizler tarafından (% 17) eşit oranda en önemli öncelikler olarak seçilmiş.

Coğrafi eğilimlere bakıldığında, Güney Avrupa ülkeleri (İtalya, İspanya ve Portekiz) için (sırasıyla % 26,% 24 ve% 23) “Zevk Aramak” motive ediciyken, İsveç (% 32) ve Fransa (% 26) gibi kuzey Avrupa ülkeleri için “Kişisel Bağ” motive edici. Aynı şekilde, Motivasyon kaynağı “Eşsizlik” olan kategorinin, Avrupa’nın diğer bölgelerine göre Akdeniz ülkelerinde daha yaygın olduğu görülüyor.

Gezgin ihtiyaçlarını anlamak ve çözmek için teknoloji

Çalışma, Avrupa’da türünün ilk örneği ve eDreams ODIGEO’nun Barselona ofisinde düzenlenen bir etkinlik ile uluslararası bir kitleye sunuldu. Şirket, aynı zamanda, gezgin ihtiyaçlarını anlamak ve çözmek için kullandığı teknolojileri de ortaya koydu. Toplu ve anonimleştirilmiş verilerin algoritmik analizi sayesinde, eDreams ODIGEO artık sistemde arama sonuçlarında gezginlerin görmek istediklerini tahmin eden 8 milyardan fazla günlük tahmin gerçekleştiriyor.

Makine öğrenimi sayesinde şirket, bir müşteriye uçuş sonuçlarını gösterme süresini % 88’e kadar azalttı. Şirketin müşterilerinin üçte birinden fazlası tek bir seyahat aramaktan daha fazlasını gerçekleştiriyor ve çoğu durumda bu en iyi fiyatları bulmak için farklı tarihlerin test edilmesini de sağlıyor. Makine öğrenimi sayesinde eDreams ODIGEO, artık bu tür arama modellerini gerçek zamanlı olarak ve % 80’in üzerinde bir doğrulukla, bir müşteri isteğini gerçekleştirmeden önce alternatif sonuçları öngörebileceğini ve sunabileceğini de anlıyor.

Şirket aynı zamanda, makinenin kendi başına öğrenmesine ve değişen ortamlara otomatik olarak uyum sağlamasına olanak tanıyan, otonom araçların gücüne sahip olanlara benzer son teknoloji güçlendirilmiş öğrenme algoritmalarını da tanıttı. Bu tür bir algoritma, eDreams ODIGEO‘nun testlerini ve yeni ürün ve hizmetlerinin lansmanını hızlandırmasına da yardımcı oluyor. EDreams, Opodo, GO Voyages, Travellink veya Liligo gibi markalarıyla arama yapan 18,5 milyon müşterisi ihtiyaç duydukları anda tüketicilere hem zaman hem de para tasarrufu sağlayan daha kişiselleştirilmiş bir deneyime erişebiliyor.

“Bir yolculuğu anlamlı kılan şey gerçekten kavramak”

EDreams ODIGEO’nun CEO’su Dana Dunne tarafından açıklandığı üzere; “Teknoloji, gezginleri anlamanın anahtarıdır ve tespit ettiğimiz gibi, her birey için bir seyahati anlamlı kılan şeyleri gerçekten kavramak için yalnızca işlevsel değil; fakat duygusal tetikleyicilere de bakmak çok önemlidir.

“Bu araştırmayı gerçekleştirerek, Yapay Zeka ve Kullanıcı Deneyimi aracılığıyla gezgin motivasyonları anlayışımızı geliştirerek, müşterilerimize gerçekten kişiselleştirilmiş bir seyahat deneyimi sağladığımızdan emin olabilir ve dünyayı daha fazla görmeye teşvik eden bir teklif sunmak için teklifimizi keskinleştirmeye ve geliştirmeye devam edebiliriz” dedi.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz