Cenevre Gezi ve Seyahat Rehberi

Ünlü araştırma şirketi Mercer’in 2010 yılına ait Kaliteli Yaşam Anketi’nin sonuçlarına göre; yaşam standartları göz önüne alındığında dünyanın en kaliteli ve en yaşanılır şehirleri arasında 3. sırada yer alan Cenevre, Fransız etkisinin yoğunlukla hissedildiği seçkin bir İsviçre şehridir.

Cenevre, İsviçre Federal Devleti’ne bağlı 26 eyaletten biri olan Cenevre Eyaleti’nin başkentidir. Alpler ve Jura Dağları arasında yer almakta olan şehir, Cenevre Gölü’nün kıyısındadır. İsviçre’nin 2. en kalabalık kenti olan Cenevre içerisinden geçen Rhone ve Arve nehirleri, şehri daha da güzelleştirmektedir. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü gibi dünya çapında örgütlerin bir çoğunun merkez binalarını içerisinde barındırmakta olan Cenevre, global yapısıyla dikkatleri üzerine çekmektedir.

Avrupa sosyetesinin her mevsim uğrak noktalarından biri olan bu seçkin kent; romantik göl gezintileri, şaşaalı alışveriş merkezleri, tertemiz sokakları, düzenli trafiği, karmaşadan uzak tenhalığı, lüks kafeleri, tasarım harikası otelleri ve tarihi gotik binalarıyla ünlüdür. Sakin, huzurlu ve kaliteli bir tatil düşleyenler için gidilebilecek en ideal tatil rotalarından biri olan Cenevre, harika doğa manzaraları içerisinde yer alan yemyeşil bir şehirdir.

Nasıl Gidilir?

Cenevre’ye ülkemizden Swiss Havayolları ya da THY aracılığıyla 3 saatlik bir yolculuk ile aktarmasız olarak, direkt ulaşabilmeniz mümkündür.

Ayrıca KLM, Alitalia, British Airways, Lufthansa, Austrian ve Olympic Air havayolu şirketleri aracılığıyla Avrupa aktarmalı olarak Cenevre’ye ulaşabilirsiniz.

Cenevre Cointrin Uluslararası Havaalanı

Şehir merkezinin 5 km kuzeyinde yer alan Cenevre Cointrin Uluslararası Havaalanı, Cenevre Eyaleti’nin ve İsviçre’nin en büyük havaalanlarından birisidir. Son derece modern tesislere sahip olan havaalanı, birçok iç hat ve dış hat uçuşuna ev sahipliği yapmaktadır.

Havaalanı geliş terminali çıkışında, bagaj teslim bölümünden çıkmadan önce mutlaka 80 dakika için geçerli olan ve tüm şehre hatta Cenevre çevresindeki diğer komşu şehirlere dahi ulaşabilmenizi sağlayan bedava ulaşım kartınızı almayı unutmayın. Bu kart; tren, otobüs, feribot gibi tüm ulaşım araçlarını 80 dakika için bedava kullanmanızı sağlamaktadır.

Havaalanı içerisinde banka, ATM noktaları, duty free mağazaları, restoranlar, kafeler, otel rezervasyon büroları, turist bilgi merkezi, araba kiralama firmaları, döviz büroları ve postane bulunmaktadır.

Adres: Havaalanı Otoyolu, No: 21, Grand-Saconnex, Cenevre

Tel: (+41) 22 717 71 11
Web: www.gva.ch

Havalimanından ulaşım

Toplu taşıma araçları ile

Otobüs ile

Cenevre’de toplu taşıma, oldukça pratik bir ulaşım seçeneğidir. Check-in bölümünün bulunduğu kat hizasında yer alan ve tren istasyonunun hemen önünde bulunan otobüs duraklarından 06.00 – 23.00 saatleri arası her 15 dakikada bir kalkan 10 numaralı otobüsler, şehir merkezine yaklaşık olarak 10 dakikada ulaşmaktadır.

Tren ile

Havalimanından Ulaşım, Tren İle, shutterstock, Image ID: 1165677

Tren ile Cenevre şehir merkezine ulaşmak sadece 6 dakika sürmektedir. Kalabalık saatlerde her 12 dakikada bir gelen trenler, hızlı ve güvenilir bir ulaşım seçeneğidir. Check-in ve geliş terminali bölümlerinden, havaalanı tren istasyonuna direkt giden kestirme bir geçit bulunmaktadır. Buradan bineceğiniz tüm trenler, şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacaktır.

Taksi ile

Trafiğin çok yoğun olmadığı, düzenli, sakin ve tenha bir şehir olan Cenevre’de, toplu taşıma araçları görevlerini titizlikle yerine getirdiklerinden taksi kullanımına çok ihtiyaç duyulmamaktadır. İhtiyaç hâlinde ise tıpkı ait oldukları şehir gibi taksi hizmetinden de memnun kalacağınız garantidir. Cenevre’de yoldan çevirerek, telefonla ön ödemeli bir şekilde rezervasyon yaptırarak ya da direkt şehir içinde bulunan taksi duraklarından birine giderek taksi bulmanız mümkündür. Taksiler kanunlarca belirlenmiş olan taksimetre ücretlerine göre çalışmaktadırlar.

Bisiklet ile

Cenevre Havaalanı, şehir merkezine 4 km uzaklıktadır. Bu durum şehir merkezine yürüyerek ya da bisikletle kolaylık ulaşabilmeyi sağlar. Havaalanından şehir merkezine kadar yol boyunca bisiklet ve yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Bisiklet veya yürüyüş sporlarından hoşlananlar, uçuş esnasında oturarak geçirdikleri zamanı telafi etmek için şehir merkezine kendi güçlerini kullanarak ulaşabilirler. Havaalanı içerisinde bisiklet kiralama firmaları bulunmaktadır.

Araç kiralama

Havaalanında kolaylıkla şoförlü veya şoförsüz dilediğiniz arabayı kiralayabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Muhteşem Alplerin eteğinde, Leman Gölü’nün kıyısında yer alan sevimli İsviçre şehri Cenevre’de, şehir ve bina içi düzenlemeleri dahi bu ferahlık ve sadelikten nasibini almıştır. Şehir içerisinde bulunan yemyeşil geniş bahçelerde dolaşabilir, göl kıyısında romantik yürüyüşler yapabilir ya da şehrin ışıltılı dünyasına dalarak alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz. Cenevre kalitenin ve lüksün yaşamın her alanına sokulduğu; sakin, sorunsuz ve seçkin bir Avrupa şehridir.

Cenevre, Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biridir. Yine de şehirde keyifli zaman geçirebilmek için birkaç küçük noktaya dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir.

Bisikletin sık kullanıldığı bir şehir olan Cenevre’de dışarı park edilen bisikletlere zarar verilmesi olayı oldukça sık görülmektedir. Ulaşım alternatifi olarak bisiklet tercih ediyorsanız genel olarak bisikleti kilitlemeye yarayan kaliteli bir kilit ve ayrıca lastiklerin çalınmasını önleyen ufak lastik kilitlerinden edinmeyi unutmayın.

Genellikle şehri merkezinde yer alan köprü üstlerinde görebileceğiniz sokak kumarbazlarından kesinlikle uzak durun. Basit ve zevkli gibi duran kumar oyunlarıyla sizi kandırmaya ve adil bir oyunmuş hissini uyandırmaya çalışan bu kumarbazlar, birkaçı turist rolünde olmak üzere genellikle çete olarak çalışmaktadır ve bu oyunlara katıldığınızda paranızı kaybedeceğiniz kesindir.

Cenevre Gölü

Fransızca konuşan halk tarafından daha çok Leman Gölü adıyla bilinen Cenevre Gölü, Orta Avrupa’nın en büyük göllerinden birisidir. Gölün bir ucu İsviçre sınırlarına diğer ucu ise Fransa sınırları içerisine dâhildir. Cenevre Gölü masmavi berrak suları ve Alp Dağları’nın panoramik manzarası eşliğinde yıllar boyu ressam, şair, müzisyen gibi sanatçıları; büyüleyici güzelliğiyle kendine çekmekte ve sanata ilham veren ünlü bir yapı hâline dönüşmektedir.

Gölün kıyıları; verimli üzüm bağları, sevimli tahta evlerden oluşan balıkçı köyleri, Romalılardan kalan tarihi şatolar, amfi tiyatrolar ve arkeolojik alanlar, lüks oteller ve genellikle sosyete veya sanat dünyasından ünlü kişilere ait olan villalarla doludur. Muhteşem dağ manzaralarının masmavi berrak sulara yansıdığı bu dünya harikası gölün kenarında yürüyüşler yapabilir, şatoları ziyaret edip, manzara eşliğinde lezzetli yerel şarapların tadına bakabilirsiniz.

Adres: Şehir Merkezi, Cenevre

Jet d’Eau (Su Çeşmesi)

Dünyanın en uzun çeşmelerinden biri olan Jet d’Eau, Cenevre’nin simgesidir. Cenevre’yi ziyaret edenler için mutlaka görülmesi gerekenler listesinin baş sıralarında yer alan bu çeşme, Cenevre Gölü üzerinde yer almaktadır. Jet d’Eau, saatte 200 kilometrelik bir hızla 500 litre suyu 140 metre yüksekliğe fışkırtmaktadır.

Muhteşem bir manzara oluşturan bu çeşme aslında, 1891 yılında Rhone Nehri üzerinde bulunan hidrolik su basıncının azaltılması amacıyla inşa edilmiştir. Ancak halkın o kadar ilgisini çekmiş ve sevilmiştir ki sonradan bir çeşmeye dönüştürülmüştür. Romantik bir manzara için Jet d’Eau’nün özellikle gece ışıklandırıldığında ziyaret edilmesi önerilmektedir.

Adres: Général-Guisan Rıhtımı, Cenevre Gölü, Şehir Merkezi, Cenevre

Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi

Cenevre içerisinde bulunan müzeler arasında en etkileyici ve düşüncelerinizi sarsıcı müze, kuşkusuz ki Uluslararası Kızıl Haç ve Kızıl Ay Müzesi’dir. Kızıl Haç ve Kızıl Ay’ın merkez binalarından oluşan büyük bir tesis içerisinde yer alan müzede; heykel, fotoğraf, sinema ve resim dallarını içeren sanatsal galeriler ve Kızıl Haç ve dünyadaki farklı isimli yan kuruluşlarının bugüne değin gerçekleştirdiği yardım aktivitelerini içeren belgeseller ve tarihsel dokümanlar yer almaktadır.

Adres: La Paix Meydanı, No: 17, Cenevre
Telefon: (+41) 22 748 95 25
Web: www.micr.ch

Aziz Pierre Katedrali

İnşasına 1160 yılında başlanan, ancak bir yüzyıl sonra tamamlanan Aziz Peter Katedrali’nin mimari stili; Roma, Gotik ve Neoklasik mimarilerinin karışımından oluşmaktadır. Katolik mezhebine ait bir katedralken 1536 yılında reform hareketlerinin sonucu olarak Protestan mezhebine ait bir katedrale dönüşen Aziz Peter Katedrali, bu dönüşümle tüm iç dekorasyonunda; mihrabında, resimlerinde, tablolarında ve mobilyalarında büyük bir değişim yaşamıştır. Katolik katedrali olduğu günlerden bugüne sadeleştirilmiş ve sadece vitray süslemeli camları bırakılmıştır.

Aziz Peter Katedrali’nin kuzey kulesine çıkan 157 basamağı tırmanarak muhteşem bir Cenevre ve Leman Gölü manzarası izleme olanağına kavuşabilirsiniz. Katedrali, pazartesi – cumartesi günleri 10.30 – 17.30 saatleri arasında, pazar günleri ise 12.30 – 17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Aziz Peter Avlusu, Cenevre

Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

1994 yılında açılmış olan Modern ve Çağdaş Sanatlar Müzesi, Cenevre’nin en yenilikçi ve radikal müzelerinden biridir. İç dekorasyonunu ve sergilerini yılda en az 3 kez değiştiren müze, bu anlamda sürekli kendini yeniden yaratmaktadır.

MAMCO adıyla bilinmekte olan müzede, 1960’lı yıllardan günümüze çağdaş sanat eserlerinin her türlüsüne rastlanmaktadır. 3 katlı eski bir fabrika binasının içerisinde kurulu olan müzenin bir bölümünde yıl boyunca sürekli olarak ünlü Dadaist Marcel Duchamp’in eserleri sergilenmektedir.

Müze, salı – cuma günleri 12.00 – 18.00 saatleri arasında; cumartesi – pazar günleri ise 11.00 – 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Vieux-Grenadiers Sokağı, No: 10, Cenevre
Telefon: (+41) 22 320 61 22
Web: www.mamco.ch

Ariana Parkı ve Ariana Müzesi

İsviçre Uluslararası Cam ve Seramik Akademisi’ni içerisinde barındıran ve İsviçre Cam ve Seramik Müzesi olarak da bilinen Ariana Müzesi, 1877 yılında arasında Gustave Revillioad tarafından inşa ettirilmiştir.

45 hektarlık bir alan üzerine kurulu olan Ariana Parkı’nın da sahibi olan Revillioard, parkın içerisinde özel resim koleksiyonunu sergilemek amacı ile neoklasik ve yeni barok stillerinin birleşiminden oluşan bir müze binası inşa edilmesini istemiştir. Annesi Ariana’nın ölümünün ardından müzeye onun ismini veren Revillioard, müzeyi ve parkı Cenevre şehrine bağışlamıştır.

Ariana Müzesi içerisinde; 14. yüzyıldan günümüze uzanan, 20000 parçadan oluşan, dünyanın dört bir yanından gelen cam, seramik ve çömlek sanat eserleri bulunmaktadır. Salı günleri kapalı olan müze, çarşamba – pazartesi günleri 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: La Paix Meydanı, No: 10, Cenevre
Telefon: (+41) 22 418 54 50

Birleşmiş Milletler Sarayı

1929 – 1937 yılları arasında inşa edilmiş olan göz kamaştırıcı saray binası geçmişte, İkinci Dünya Savaşı sonunda Paris’te Versay Antlaşması ile kurulmuş ilk devletlerarası örgüt olan Milletler Cemiyeti’ne ev sahipliği yapmaktaydı. Milletler Cemiyeti örgütünün dağılması üzerine 1966 yılında Birleşmiş Milletler örgütünün Cenevre Ofisi hâlini alan saray, 45 hektarlık Ariana Parkı’nın içerisinde yer almaktadır.

Bembeyaz dev bir yapıdan oluşan saray, yüzyıllık ağaçlarla çevrilidir ve bahçesinde tavus kuşları dolaşmaktadır. Sarayın sahibi bu muhteşem yapıyı Cenevre şehrine bağışlarken sarayın bahçesinde her daim tavus kuşlarının özgürce dolaşmalarını şart koşmuştur.

Sarayın içerisine düzenlenen turlara katılabilmek için mutlaka kimlik gösterilmesi gerekmektedir. Rehberler eşliğinde gerçekleştirilen bu turlarda; örgüt meclisine ait koridorlar ve konsey üyelerinin toplantı alanında yer alan ünlü sanatçı Jose Maria Sert’e ait fresk sanat eserleri görülebilmektedir.

Adres: Pregny Köprüsü, La Paix Meydanı, No: 14, Cenevre
Telefon: (+41) 22 917 48 96
Web: www.unog.ch

Neuve Meydanı

Neuve Meydanı, Cenevre’nin sanat merkezi konumundadır. Meydanın orta yerinde 1787 – 1875 yılları arasında yaşamış olan ünlü General Guillaume Henri Dufour’un atlı bir heykeli bulunmaktadır.

General Guillaume Henri Dufour; askeri rütbesinin yanı sıra bir mühendis, üniversitede profesör, İsviçre dağlarının en son haritasının editörü, 1847 yılında Konfederasyon Orduları’nın Başkomutanı ve Kızıl Haç’ın ilk konseptini yazan grup olan “Beşler Komitesi”nin üyesi konumlarında yer alarak ülkesine en iyi şekilde hizmet etmiş bir kişiliktir.

Neuve Meydanı içerisinde mimarileriyle ve içerisinde gerçekleşen etkinliklerle dikkatleri üzerine çeken 4 özel bina bulunmaktadır. Bunlar; Victoria Konser Salonu, Büyük Tiyatro, Rath Müzesi ve Cenevre Müzik Konservatuarı binalarıdır.

Victoria Konser Salonu, 1893 yılında İngiltere Danışmanı Daniel Fitzgerald Barton tarafından finanse edilerek inşa ettirilen ve Kraliçe Victoria’ya ithaf edilen oldukça büyük ve görkemli bir konser salonudur.

Büyük Tiyatro ise, 1879 yılında Paris Opera Evi’nden esinlenilerek inşa ettirilmiş olan büyüleyici bir yapıdır.

Günümüzde geçici sergiler için kullanılan Rath Müzesi; ünlü bir sanat koleksiyoncusu olan Simon Rath’ın kız kardeşleri tarafından, ağabeylerinin ender sanat eserlerine ev sahipliği yapması amacıyla 1825 yılında inşa ettirilmiştir.

1856 yılında inşa edilen Cenevre Müzik Konservatuarı ise Floransa stili mimariye sahip oldukça göz alıcı bir binadır.

Adres: Neuve Meydanı, Şehir Merkezi, Cenevre

İngiliz Bahçeleri ve Çiçek Saati

Her mevsim değişen rengârenk çiçeklerle dolu İngiliz Bahçeleri’nin en büyük özelliği, 1955 yılından beri içerisinde yer alan Çiçek Saati’dir. Dünyanın saat yapım merkezi olarak bilinen Cenevre’nin sembolü hâline gelmiş olan Çiçek Saati; teknolojinin, çiçeklerle dekorasyon sanatıyla birleşmesinden oluşan göz alıcı bir eserdir.

Güneş enerjisi ile çalışan saatin çerçevesi her mevsim değişen 650 tür rengârenk çiçeğin dekore edilerek dikilmesiyle oluşturulmuştur. Doğa içerisinde renkli ve dinlendirici bir gün geçirmek isteyenlerin ziyaret edebileceği en ideal mekânlardan biri olan İngiliz Bahçeleri’nden Cenevre Gölü’nün ve Mont Blanc Köprüsü’nün manzarası da bütün güzelliğiyle izlenebilmektedir.

Adres: General Guisan Rıhtımı, İngiliz Bahçeleri, Cenevre

Grottes semti

Grottes semti, Cenevre’nin en ilgi çekici semtlerinden biridir. İlginç eşyalar satan küçük dükkânlardan oluşan çarşısı, alışveriş severler için keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibidir.

Grottes semtinin en büyük özelliği “Şirinlerin Yeri” olarak bilinen ve daha çok konut olarak kullanılan bir grup yapının bulunduğu sokaktır. Birçok binanın yapışık olarak inşa edildiği bu yapı kompleksinde mimarlar geleneksel olanın dışına çıkarak, düz çizgiler kullanmaktan kaçınmışlar ve böylelikle ortaya ünlü mimar Gaudi’nin eseri binalara benzeyen bir mimari harika ortaya çıkmıştır.

Adres: Louis Favre Sokağı, Grottes Semti, Cenevre

Uluslararası Reform Müzesi

Ortaçağ’da gerçekleşen ve Avrupa’yı en çok etkileyen akımlardan biri olan Reform hareketlerinin ruhsal ve kültürel tüm elementlerini bir araya getiren Uluslararası Reform Müzesi, reform döneminden kalan el yazmalarını, eski kitapları, resimleri, heykelleri, mezar taşlarını ve özgün kişisel objeleri bünyesinde barındırmaktadır.

Çağa ayak uyduran modern bir müze olan Uluslararası Reform Müzesi içerisinde ayrıca reform dönemi hakkında belgesellerin gösterildiği bir oda sineması, müzik salonu ve canlandırmaların sergilendiği mini bir tiyatro sahnesi de bulunmaktadır. Müze, pazartesi günleri harici haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Cloître Sokağı, No: 4, Cenevre
Tel: (+41) 22 310 24 31
Web: www.musee-reforme.ch

Brunswick Anıtı

1804 yılında İngiltere’de doğan, sanatçı kimliği ve ilginç kişiliği ile tanınan Brunswick Dükü Charles d’Este Guelph, ünvanı elinden alınıp ülkesinden kovulunca bir süre Paris’te yaşamış ve Paris sanat camiasında oldukça ünlenerek kendine büyük bir servet yapmıştır. Yaşamının son 3 yılını Cenevre’de geçiren Brunswick Dükü, tüm servetini şehre bağışlamış ve bununla birlikte de şehrin en iyi semtlerinden birinde kendisi için bir anıt mezar yapılmasını istemiştir.

Brunswick Dükü’nün anıt mezarı, Cenevre Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Alp Meydanı’nda yer alan görkemli bir yapıdır. Brunswick Dükü’nün isteği üzerine hiç bir masraftan kaçınılmayarak, 14. yüzyılda Verona’da yaşamış olan ünlü İtalyan ailelerinden Scaligeri ailesinin anıt mezarının birebir kopyası olarak inşa edilen anıt mezar, Cenevre’yi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken mimari harikası yapıların başında gelmektedir.

Adres: Mont Blanc Rıhtımı, Cenevre Gölü kıyısı, Cenevre

Barbier – Mueller Müzesi

1977 yılında kurulan Barbier – Mueller Müzesi, Josef Mueller’in 1907 yılında toplamaya başladığı ve günümüze kadar mirasçılarınca devam ettirilen 7000 parçanın üzerinde sanat eseri ve farklı dünya medeniyetlerine ait objeler, putlar, mücevherler, giysiler ve savaş aletlerinden oluşan koleksiyonunun sergilendiği oldukça prestijli bir müzedir.

Barbier – Mueller Müzesi’ni ziyaret ederek; eski çağlara ait Endonezya heykellerini, Avustralya kıtasında yaşayan ilkel kabilelerin taptığı putları, Kolomb Öncesi döneme ait Amerikan yerlilerince yapılmış resimleri, eski maskeleri ve Afrika kabilelerine ait savaş mızraklarını ve kalkanları görme şansını elde edebilirsiniz. Müze, haftanın her günü 11.00 – 17.00 saatleri arasında ziyarete açık bulunmaktadır.

Adres: Jean Calvin Sokağı, No: 10, Cenevre
Tel: (+41) 22 312 02 70
Web: www.barbier-mueller.ch

L’Ile

13. yüzyıldan kalan gözcü kulesi L’lle, Rhone Nehri’nin Cenevre Gölü’yle buluştuğu noktada bir adacık üzerinde yer almaktadır. Tarih boyunca birçok kuşatma ve yangın olayları yaşayan kale, 1897 yılında yenilenmiştir.

Adaya, tam karşı hizasında yer alan Bel Air Semti’nden uzanan köprü aracılığı ile ulaşılabilmektedir. Cenevre tarihine ışık tutan kaleye rehberler eşliğinde özel turlar düzenlenmektedir.

Adres: Ada Köprüsü, Bel Air Semti, Cenevre

Şehrin dışında kalan yerler

Şehir merkezinden uzaklaşıp doğanın kalbinde bir gün geçirebilmek için şehrin hemen yakınında yer alan, huzurlu atmosferlerini korumayı başarmış yakın gezi alanlarından birini tercih edebilirsiniz.

Carouge

Carouge, Rönesans ve Reform hareketleri zamanında Avrupa’da gelişen şehircilik anlayışının en iyi örneklerinden biridir. 18. yüzyılda Sardinia Kralı’nın hâkimiyeti altında yer alan Carouge’u inşa ettirmek için Kral’ın Turin’den mimarlar getirttiği ve şehri Piemontese stili mimari eşliğinde yapılandırdığı bilinmektedir. Carouge günümüzde Cenevre’nin sevimli bir banliyösü konumundadır.

Satranç tahtası şeklinde oluşturulmuş sokakları, alçak tahtadan evleri, geniş Akdeniz bahçeleri ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Carouge, aynı zamanda gece hayatı bakımından giderek popülerleşen bir eğlence merkezine dönüşmektedir.

Birçok kafe ve yerel ürünler satan küçük dükkânların bulunduğu Carouge sokakları, gündüzleri sık sık sokak sanatçılarının performanslarına ve workshoplarına sahne olmaktadır.

Cenevre şehir merkezinin 2 km güneyinde yer alan Carouge’a ulaşabilmek için şehir merkezinden 12 veya 13 numaralı tramvaya binerek kısa bir yolculuk sonrası Carouge’un merkezi olan Place du Marché adındaki durakta inmelisiniz.

Adres: Cenevre şehir merkezinin 2 km güneyi
Web: www.carouge.ch

Lozan

Cenevre’nin 60 km kuzey doğusunda yer alan Lozan’a 40 dakikalık bir tren yolculuğu ile ulaşılabilmektedir. Muhteşem tarihi dokusunu korumayı başarmış enerjik ve genç bir şehir olan Lozan, bu genç yapısını bir eğitim ve spor şehri olmasına borçludur.

Tıpkı Cenevre gibi Alp Dağları ile Cenevre Gölü’nün arasında kurulmuş olan Lozan şehri İsviçre’nin en küçük şehirlerinden biri olmasına karşın içerdiği çok sayıdaki üniversite ve eğitim kuruluşu ile eğitim konusunda; her mevsim gerçekleştirilen farklı spor aktiviteleri ile spor konusunda adından bir hayli söz ettirmektedir.

Tarihi yapılarıyla ünlü kentin sembolü ve en ünlü tarihi yapısı; kuleleriyle meşhur yıllara meydan okuyan, gotik mimarinin en muhteşem örneklerinden biri olan, büyük Notre Dame Kilisesi’dir. Şehrin tarihi yapılarının ziyaret edilebileceği bölümüne Eski Şehir, göl kıyısında yer alan; kafelerin, gezinti alanlarının, restoranların ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu bölümüne ise Kıyı Şehri adı verilmektedir.

Adres: Cenevre şehir merkezinin 60 km kuzey doğusu
Web: www.lausanne-tourisme.ch

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Hava limanindan alp daglarina bir transfer saglamak istiyorum otelin soylemesine gore cenevre havalanidan alp daglari 1.5-2 saat suruyormus . 7 kisi oldugumuz icin bir minubuse ihtiyac var . Havalimaninda bulabilirmiyiz cift transfer seklinde havalimani otel – otelen havalimani ?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!