Dünyanın En Tehlikeli ve Tek Yasaklı Adası 0

Burası “ilha de queimada grande” adı verilen Sao Paulo şehrinin doğusunda yer alan 43 hektarlık dünyanın en tehlikeli adası olarak unvan salmış bir ada. Adayı bu kadar tehlikeli kılan ise yemyeşil ve insanı cezbeden görünümünün altında yer alan yılanlar. Buraya aynı zamanda “Yılan Adası” (Snake Island) denmekte.

Ada insanlar için o kadar tehlikeli bir ada ki, Brezilya ordusu tarafından adaya insanların girişi engellenmiş. Çünkü bu adada metrekare başına 5 tane yılan yaşıyor ve hepsi de endemik tür olan zehirli çukur engereği türünde yılanlar. Yani orjinal ismiyle Bothrops Insularis. Bu yılanlar 70 santimetre uzunluğa kadar ulaşabilirler ve Güney Amerika’daki diğer zehirli yılan türlerine göre yaklaşık 2 kat daha zehirlidirler. Adada yerleşim olmamasına rağmen bugüne kadar balıkçı ölümleri yaşandığı kayıtlara geçmiş. Adaya sadece bilim adamları özel olarak ve korunaklı bir şekilde giriş yapabiliyor.

Kaynak: Dünyayı Keşfet

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe