Dünyanın En Tehlikeli ve Tek Yasaklı Adası

Burası “ilha de queimada grande” adı verilen Sao Paulo şehrinin doğusunda yer alan 43 hektarlık dünyanın en tehlikeli adası olarak unvan salmış bir ada. Adayı bu kadar tehlikeli kılan ise yemyeşil ve insanı cezbeden görünümünün altında yer alan yılanlar. Buraya aynı zamanda “Yılan Adası” (Snake Island) denmekte.

Ada insanlar için o kadar tehlikeli bir ada ki, Brezilya ordusu tarafından adaya insanların girişi engellenmiş. Çünkü bu adada metrekare başına 5 tane yılan yaşıyor ve hepsi de endemik tür olan zehirli çukur engereği türünde yılanlar. Yani orjinal ismiyle Bothrops Insularis. Bu yılanlar 70 santimetre uzunluğa kadar ulaşabilirler ve Güney Amerika’daki diğer zehirli yılan türlerine göre yaklaşık 2 kat daha zehirlidirler. Adada yerleşim olmamasına rağmen bugüne kadar balıkçı ölümleri yaşandığı kayıtlara geçmiş. Adaya sadece bilim adamları özel olarak ve korunaklı bir şekilde giriş yapabiliyor.

Kaynak: Dünyayı Keşfet

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!