Dünyanın En Hızlı Trenleri

Teknoloji ve hızın birleştiği trenler, çıktığı hızlar ile dünya rekorları kırıyor. İşte, o en hızlı beş tren.

Tren yolculuğu nispeten arabalara göre daha güvenli ve hızlı olması, insanoğlu olarak trenden vazgeçemememize sebep oluyor. Tabii ki gelişen teknolojiler ile birlikte trenlerin de evrimleştiklerine şahit oluyoruz ve şuanda dünyada çok ciddi hızlara ulaşan trenler mevcut.

Ülkemizde de “Yüksek Hızlı Tren” ismi ile atılımlar yapılsa da, dünyadaki trenler ile kıyaslandığımızda daha “fıs” durumundayız. Eğer dünyanın en hızlı trenleri ile yolculuk etmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer Asya ve Avrupa ülkeleri olmalıdır. Keza baktığımız zaman Fransa, Japonya, Almanya, Güney Kore, İspanya ve Çin gibi ülkelerin yüksek hızlı trenler konusunda ciddi atılımları olduğunu görebiliyoruz.

1-) AGV ITALO

AGV-italo-Napoli

Avrupa’nın en modern trenlerinden birisi olan AGV Italo, Astrom şirketi tarafından üretilen ve kendine has özellikler barındıran nadir trenlerden ilk durağımız. Adından da anlaşılacağı gibi, İtalya’da Napoli – Roma – Firenze – Bolonga ve Milano arasında görev yapan tren, saatte 380 km hıza ulaşıyor.

AGV tasarımlarının başlaması 1998 yılına kadar uzarken, AGV Italo ilk olarak 2012 yılında sefer yaptı. Ayrıca AGV Italo, Avrupa’da güvenlik, dayanıklılık, teknik uygunluk gibi kriterlere göre verilen Avrupa TSI Enteroperabilite standartına da en uygun tren konumunda.

2-) SHANGHAI MAGLEV

shanghai_maglev-head-in_station

“Maglev” teknolojisini kullanan dünyanın ilk üç treninden birisi olan Shanghai Maglev, Çin’de Shanghai Podong Uluslararası Havalanı ile Pudong şehirlerini birbirine bağlıyor. 2001’de yapımına başlanan ve 2004 yılından bu yana hizmet veren Shanghai Maglev’in maliyeti için tam 2.1 milyar dolar harcanmış durumda.

Maksimum 431 km hıza ulaşabilen tren, bu hızı ile o yıllarda insanların kullanımına açılan dünyanın en hızlı treni ünvanına sahipti. Trenin ortalama hızı ise 250 km olarak belirlenmiş durumda.

3-) CHINA RAILWAYS – CRH380A

Gusiluz5_zpseb1e22f8

Çin’in en hızlı trenlerinden birisi olan CRH380A, ülkenin elektrikli tren hattını kullanıyor ve maksimum 380 km hızı ile dünyanın en hızlı ikinci treni olma ünvanını taşıyor. Pekin ve Şangay arasını birbirine bağlayan CRH380A, ayrıca Wuhan ile Guangzhou bağlantısı için günlük seferlere de çıkıyor.

Geliştirme süreci 2008 yıllarının başına dayanan tren, ilk olarak 2010 yılında insanların kullanımına açılmıştı.

4-) SIEMENS VELARO E/AVS 103

SIEMENS VELARO

Siemens’in ürettiği AVS 103, İspanya’da seferler yapan Avrupa’nın en hızlı trenlerinden birisi. Test sürüşünde400 km hızına ulaşan tren, bugünlerde maksimum 350 km hız ile yolculuk ediyor. Barcelona – Madrid arasında seferler yapan AVS 103‘ün üretimine 2005 yılında başlandı ve 2007 yılının Haziran ayından bu yana seferlerine devam ediyor.

Ayrıca bu modelin İspanya haricinde Rusya, Almanya gibi ülkelerde de daha önce kullanılması ve gelecekte farklı ülkelerde daha kullanılacağının planlanması da önemli detaylar arasında yer alıyor.

5-) TGV DUPLEX

TGV Duplex

Fransa’nın ulusal demiryolu şirketi SNFC tarafından üretilen TGV Duplex, 512 kişilik yolcu kapasitesi ile 300 – 325 km hızlarına ulaşabiliyor. Bu tren daha çok Fransa’da Marsilya – Paris arasında kullanılsa da, trenin 450 TGV serisi ülkenin birçok tren yolu ağında kullanılmaya devam ediyor.

 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!