Dünyanın En Havalı ve En İyi Pasaportları 0

Uluslararası düzeyde vatandaşlık sembolü olarak kabul gören pasaportlar birtakım tatil hatıraları ve geçmişteki yurtdışındaki seyahatlerinizle doludur. Sınırların olmadığı bir dünya hayal olarak kaldıkça, vatandaşlığın sembolü olan pasaportlar önemini koruyacaktır.

Kimi ülkelerin pasaportları ise diğerlerine göre çok daha havalı tasarlanmış durumda. Bu tasarımların çoğu devletlerin sahte pasaport üretilmesinin önüne geçmek için aldığı bir önlem olsa da, bunların etkileyici birer sanat eseri olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

İşte dünyanın en güzel ve havalı pasaportlarının listesi:

Ultraviyole Işınları Altında Tasarımları Ortaya Çıkan Pasaportlar

1-Kanada

Kanada’nın yeni pasaportları UV ışınları altında ülkenin en önemli turistik yerlerini gösteriyor. Bu illüstrasyonlar Niagara Şelaleleri, Bluenose ve parlamento binasından oluşuyor. UV ışınlarıyla incelediğinizde parlamento binası ve diğer yerlerin çevresinde havai fişekleri görebilirsiniz.

2-Norveç

Norveç pasaportu, vatandaşlar için beyaz, göçmenler için turkuaz ve diplomatlar için kırmızı olmak üzere üç farklı renkte bulunuyor. Ama Norveç pasaportlarını havalı yapan yalnızca bu değil, yeni pasaportların sayfaları oldukça çekici tasarlanmış ve UV ışınlarına maruz kaldıklarında Kuzey Işıkları’ndan görüntüler sergiliyor.

3- Çin

Çin de oldukça havalı bir pasaporta sahip ülkelerden bir tanesi. Çin Seddi gibi Çin’in popüler sembolleri UV ışınıyla bakıldığında ortaya çıkıyor.

Havalı Tasarımlar İçeren Pasaportlar

4- Avustralya

Avustralya pasaportu tam olarak bir sanat başyapıtı. Bu harika pasaport ülkenin hayvan ve bitki varlığıyla ilgili havalı tasarımlar ve ayrıca birçok güvenlik özelliği bulunduruyor.

5-Birleşik Krallık

Birleşik Krallık pasaportlarının iç kısımlarında Parlamento Binası, London Eye, Titanik Belfast ve Globe tiyatrosu gibi milli simgelerin resimleri bulunuyor.

6-Filipinler

Filipinler pasaportu, Filipinler’in milli marşı Lupang Hinirang’dan satırlarla her sayfada Filipinler tarihini sergiliyor. Buna ek olarak pasaportlarda Metro Manila ve Makati gibi turist bölgelerinin olduğu küçük bir harita da bulunuyor. Ancak en havalı kısım, pasaportu açtığınızda ilk sayfada karşınıza çıkan Filipin kartalı olacaktır.

7- Finlandiya

Finlandiya pasaportu bir kanada geyiğinin gezinmesini izleyebileceğiniz bir çevirmeli defter olduğu için tam bir tasarım harikası.

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.