Dünyanın En Güzel Bisiklet Rotaları

Hem spor hem doğa hem de görselliği barındıran seyahatleri seven nice gezgin var. Yemyeşil yollardan geçip, deniz kenarında pedal çevirip, zorlu patikaları aşarak istediği rotaya ulaşmak da seyahatin en heyecanlı bölümü olabiliyor. Bisikletle dünya dolaşılmasa da dünyanın birbirinden güzel rotalarında bir yolculuğa çıkmak mümkün. Sizin için seçtiğimiz kimi zaman zorlu çoğu zaman keyifli bisiklet rotaları:

1-    La Route Verte, Kanada

1995 yılında Vélo Quebec ve Quebec Hükümeti’nin desteği ile başlanan La Route Verte; 4.000 km uzunluğunda, özenle seçilen kırsal bölgeler üzerinde bir rota oluşturuyor. Kanada’nın Quebec Bölgesi boyunca devam eden bu rotada Montreal gibi büyük şehirlerde yer alıyor. Kendi içinde farklı 8 rotası bulunan parkurlar boyunca güzel manzaralar birbirini izliyor. St. Lawrence Nehri’nden Laurentides Dağları’na kadar nefes kesen manzaralara hazırlıklı olun!

2-    Ruta Austral, Şili

Resmi adı Carretera General Augusto Pinochet olan Carretera Austral bisiklet rotası Şili’de Puerto Montt’tan başlayan rota güneyde Caleta Yungay’dan Patagonya’nın kuzeyi Villa O’Higgins’e uzanıyor. Rota boyunca birçok feribot transferi ile izleyeceğiniz yolda Queulat ve Cerro Castillo ulusal parkları dahil olmak üzere birçok güzel manzara ve doğal yaşam izlerini görüyorsunuz. 1300 km uzunluğundaki rotada Aysén del General Carlos Ibáñez del Campo Region ve güneyde Los Lagos Region’da karayolu ulaşımı da sağlanıyor.

3-    Hanoi – Ho Chi Minh City, Vietnam

Hem spor, hem manzara hem plajları içine alan eşsiz bir bisiklet rotasını kombinliyor Vietnam. 1200 km uzunluğundaki rota sizi ülkenin en büyük iki şehrinden kumlu sahillere uzanan bir yolculuğa götürüyor. Vietnam’ın güney ve kuzey kısımlarındaki tarihsel dokudan, sizi zorlayan Hai Van Pass parkuruna kadar farklı, hayranlık uyandırıcı bir doğa seyahati.

4-    Route du Comte Jean, Belçika/Fransa

Her yıl birçok yolun trafiğe kapatıldığı Vlaanderen Fietsroute ile bilinen Belçika’da 14. yüzyılda yaşamış Flemen bir generalin adını taşıyan Route du Comte Jean; 220 km uzunluğunda. Bruges’den başlayıp Fransa’nın kuzeyinde sonlanan bisiklet rotasında sizi zorlayan dağ ve patika yolları olmasa da kıyı rüzgarları bazen yorucu olabiliyor.

5 – Salento – Puglia, İtalya

6 günlük bir rotayla İtalya’nın güney bölgesi Puglia’da eşsiz bir bisiklet turu deneyimi yaşanabilir. Her gün ortalama 30 km yol yapılan rotada Lecce’den Otranto’ya, Leuca’dan Gallipoli’ye İtalya’nın güney sahilleri, tarihi şehirleri manzaranız oluyor. Salento Bici Tour “slow –moving” yani yavaş hareket mottosuyla yola çıkıyor. Böylece acele etmeden, Salento Bölgesi’nin tüm doğal ve tarihi güzelliklerini keşfederek, keyifle seyahat edebiliyorsunuz.

Kaynak: Jabiroo

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!