Atlasjet, Ukrayna Uçuşları Eylül’de Başlıyor

Ukrayna havacılık sektörüne hızlı giriş yapan “Atlasjet Ukrayna”, Kiev merkezli iç ve dış hat uçuşlarına Eylül ve Ekim aylarında kademeli olarak başlayacağını açıkladı.

AtlasJet

Kiev Borispol Uluslararası Havalimanı nda düzenlenen basın toplantısına Ukrayna Ulastirma Bakan vekili Petro Penkas, Atlasjet Türkiye ve Ukrayna şirketlerinin üst yönetimi, Ukrayna havacılık otoriteleri ve basın mensupları katıldı.

Ukrayna Ulaştırma Bakan vekili Petro Penkas, ülkenin geçtiği bu sıkıntılı dönemin kısa sürede sona ermesini dilediklerini belirterek, bu dönemde Ukrayna da havacılık sektörüne girerek sektörün ve Ukrayna ekonomisinin büyümesine destek veren Atlasjet Ukrayna yönetimine teşekkür etti. Petro Penkas, geçen sene Ukrayna da taşınan yolcu sayısının 28 milyon oldugunu belirterek, bu sene meydana gelen olaylar nedeniyle yolcu sayılarında bir düşüş yaşandığını ancak hedeflerinin bu sayıyı 30 milyona ulaştırmak olduğunu ifade etti.

Atlasjet Ukrayna ” ile ilgili planlarını anlatan Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy “Atlasjet Ukrayna ya otoriteler tarafından sağlanan trafik haklarını Eylül ve Ekim aylarından itibaren kademeli olarak kullanmaya başlayacağız. Atlasjet in markasını ve hizmet kalitesini Ukrayna yla tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz. ” dedi.

Ersoy, Atlasjet Ukrayna nın, Kiev merkezli olarak Ukrayna da iç ve dış hatlarda tarifeli uçuşlar yapacağını belirtti. Amaçlarının Türkiye de olduğu gibi Ukrayna da da yolculara kaliteli hizmet ve konforlu tarifeli uçuşları en uygun fiyata sunmak olduğunu ve Türkiye de edindikleri tecrübeyi Ukrayna ya adapte ederek, buradaki pazarı büyütmeyi hedeflediklerinin altını çizdi.

Murat Ersoy konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 

“Bir ülkenin ekonomisin büyümesinde kilit rol oynayan sektörlerin başında havacılık gelir. Ekonomisi hızlı büyüyen ülkeleri incelediğimiz zaman, ekonomik büyümenin havacılık sektöründeki büyüme ile paralel olduğunu gözlemleyebiliriz. Ukrayna da da aynı sıçramayı arzu ediyorsak, en başta Sivil Havacılık kurallarının da havacılıkta rekabet edeceğimiz ülkelerdeki şartlarla aynı seviyeye getirilmesi gerekir. Yabancı yatırımcı olarak ilk tespitlerimiz, uçuş ekiplerinin görev sürelerinin rekabet edemeyecek kadar kısa belirlenmiş olması ve havayollarına verilen trafik hakları kullanılmadığı durumlarda bile o havayolundan 1 yıl süre ile hakların geri alınmaması. ” dedi.

Ayrıca Ukrayna daki uçak yakıtı fiyatlarının diğer ülkelere kıyasla yüzde 70 daha yüksek olduğunu belirten Murat Ersoy, bunun dünyadaki en pahalı yakıt olduğunun altını çizdi. Bunun çözülmesi gereken konuların başında geldiğini, aksi halde Ukraynalı havayollarinin diğer uluslararası taşıyıcılar ile rekabet edemeyeceğini belirtti.

Ersoy, “Havayollarının iç hatlarda demiryolları ile rekabet etmesi gerekiyor, ancak bu yakıt fiyatları ile ayakta kalamayacakları için iç hatlarda uçuş yapmaktan kaçınacaklar. Bu nedenle, diğer ülkelerde olduğu gibi yakıt fiyatlarından KDV dışındaki diğer vergilerin kaldırılması gerekir. ” Şeklinde konuştu.

Murat Ersoy, Atlasjet olarak çok yakında büyük uçak siparişi planladıklarını ve bu kapsamda yakın ve orta vadede Ukrayna daki filoyu da büyütmeyi hedeflediklerini açıkladı. Ancak bu alınacak yeni uçaklardan kaçı Ukrayna da tescil alınacağını, Ukrayna havacılık sektöründeki iyileştirmelerle ve uluslar arası rekabete hazır hale gelmesiyle paralel olarak belirleyeceklerini açıkladı.

Atlasjet Ukrayna genel müdürü Pidgorodetsky Sergei Ivanovich in açıklamaları ile devam edilen basın toplantısında, Ivanovich şirketin yüksek hedeflerinin olduğunu belirterek, bu hedeflerin gerçekleşmesi için sağlam temellere sahip olduklarını vurguladı. Atlasjet Ukrayna nın, ülkenin içinde bulunduğu zor şartlarda ülke ekonomisine yatırım yaparak operasyonlara başladığının altını çizen Ivanovich, “Biz ülke ekonomisinin gelişerek büyüyeceğine ve bizim gibi yerel pazarda yüksek hizmet standartları sunan uluslararası bir havayolunun hem Ukrayna havacılık sektörünün ve hem de tüm ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz dedi.

İki uçak ile operasyonlara başlayacak olan Atlasjet Ukrayna, Kiev den Odessa ve Lviv, şehirlerine, Odessa dan ise Lviv şehrine yurtiçi tarifeli seferler başlatırken; Kiev, Odessa, Kharkiv ve Lviv şehirlerinden İstanbul, Tel Aviv ve Moskova ya uluslararası tarifeli seferler düzenleyecek.

Kaynak: Turizmhaberleri.com 

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!