Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Deutsche Bank’ın blogu üzerinden duyurduğu habere göre, Alman bankası Deutsche Bank ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), yolcuların bilet satın alımlarında kullanabilmeleri için kredi kartlarına alternatif yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını duyurdular.

Kripto tabanlı olacak yeni ödeme yöntemi ile temelde kredi kartlarının aldığı yıllık, yüksek tutarlı ücret ve kesintilerin önüne geçmek ve ödemeleri daha güvenli bir hale getirmek amaçlanıyor. Financial Times‘ın raporuna göre Visa ve Mastercard, bilet satışlarından %1 ila %3 arasında işlem ücreti alıyor ve IATA ödeme işlemleri için yıllık 8 milyar dolara yakın bir ücret ödediği bildiriliyor. Deutsche Bank ve IATA ortak çalışmasıyla hayata geçirilecek olan dijital(kripto) ödeme yöntemi, bu ücretleri büyük oranda ortadan kaldırmayı planlıyor.

Yeni yöntemle bilet satışları web tabanlı ve gerçek zamanlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Bu yöntemde yolcu ödeme yöntemini sisteme ekleyerek bilet tutarını Deutsche Bank’ın banka hesabına gerçek zamanlı bir şekilde gönderecek. Ardından işlem, tutar ve hesap bilgileri Deutsche Bank tarafından kontrol edilerek havayolu şirketine gerekli aktarım yapılacak. Böylece iki faktörlü kontrol ile hem dolandırıcılık vakalarının önüne geçebilmek hem de yolculara işlemlerinde daha fazla hız ve şeffaflık sunabilmek hedefleniyor.

Yeni hizmetin bu yılın sonlarına doğru Avrupa’da kullanıma sunulacağı, projenin ilk kullanılacağı ülkenin ise Almanya olacağı belirtiliyor. Finans, teknoloji ve havacılık sektörlerinin bir araya geldiği proje, gerek yolcular gerekse de havayolu şirketleri için önemli bir külfeti ortadan kaldıracak görünüyor.

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz