CitizenM Büyüme İçin 1 Milyar Dolar Fon Topladı

Hollandalı bir konaklama şirketi olan CitizenM, otel endüstrisi toparlanmaya başlarken büyüme planlarını hızlandırmak için mevcut yatırımcılarından 1 milyar dolarlık yeni sermaye topladı.

Singapur devlet varlık fonu GIC, Hollanda emeklilik fonu yöneticisi APG Asset Management ve CitizenM kurucusu Rattan Chadha’a ait KRC Capital fon turuna katıldı.

İcra Kurulu Başkanı Klaas van Lookeren Campagne bir röportajda, paranın yarısından fazlasının yeni otellerin eklenmesi için ayrıldığını söyledi. Sermaye dengesi, şirketin mevcut geliştirme projelerini tamamlamasına ve pandemi sırasında kaybedilen geliri telafi etmesine yardımcı olacak.

Van Lookeren Campagne, “İşler her zamanki gibi gitmedi, ancak hissedarlarımızla uzun vadeli stratejimiz değişmedi. “Biz sabırlıyız. Hepimiz geçmişte birçok kriz yaşadık” dedi.

GIC, Mart 2019’da 2 milyar Euro (2.3 milyar Dolar) işletme değeriyle CitizenM’in %25 hissesini satın aldı. Uluslararası seyahat bir yıl sonra askıya alındığında, şirket dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde butik oteller açma planlarıyla büyüme çılgınlığına hazırlanıyordu.

Pandeminin başlarında, CitizenM yöneticileri ve yatırımcıları, şirketin uzun vadeli planlarından vazgeçmesi gerekip gerekmediğini tartıştı. Bunun yerine fırsatları aramaya karar verdiler.

Van Lookeren Campagne, işgücü ve tedarik sıkıntısının bazı ABD şehirlerinde yeni otel geliştirme maliyetlerini artırdığını söyledi. Yine de, şirket bu yılın sonuna kadar 24 otel açacak ve 2024’ün sonuna kadar 40 veya daha fazla otel açmayı hedefliyor.

Van Lookeren Campagne, “Hızlı bir şekilde pek bir şeyin değişmeyeceği sonucuna vardık. İnsanlar belki biraz daha az seyahat edecekler, ancak seyahat ettiklerinde daha uzun seyahat edecekler” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!