Skyscanner’ı Satın Alan Çin’li Ctrip, Yerli Otellere Odaklanacak

Şirketin Şangay’da Perşembe sabahı gerçekleşen dördüncü çeyrek toplantısında Ctrip yöneticileri, açık ifadelerle olmasa da daha yerele odaklanacaklarına dair ipuçları verdiler.

Yakın zamanda Ctrip’in Başkanı olarak atanan Jane Jie Sun; Ctrip’in 2017’deki en önemli önceliklerinin Çin’deki “ikincil şehirler”e odaklanmak olduğunu söyledi. Bu pazarlar şimdiye kadar ihmal edilmiş pazarlar, çünkü gecelik fiyatlar 15-17 dolar arasında, ayrıca komisyon ve marjlar Ctrip faaliyetlerinin ana dayanağını oluşturan 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar olan otellere göre daha düşük seviyede.

Ancak bu yıl şirket, Airbnb ve Alibaba gibi şirketlerin bu daha küçük pazarlarda önlerine geçilmesi gerektiğini hissediyor.Şirket, otel listelerini arttırmayı ve müşterilerini buralara çekmek için pazarlama harcamalarını arttırmayı düşünüyor. Şirket, geçen yıl ikincil ve üçüncül şehirlerdeki envanterinin bir önceki yıla göre %80 arttığını açıkladı.

Ctrip, bu yıl personel sayısını arttırmak yerine süreçleri otomatikleştirmeyi de planlıyor.

Bir analist Sun’a emin olmak üzere şirketin uzun vadeli hedeflerini sorduğunda, Sun analiste bir vizyon sundu, bu vizyon şirketin daha önce açıkladığı uluslararası büyüme hedefleriyle de tutarlılık gösteriyordu.

Sun; “Şu anda uluslararası katkı %10-%20 arasında, ileriye dönük olarak bu oranı her yerde arttırarak 3/1’den %40 ve üzerine çıkarmak istiyoruz” dedi.

Skyscanner bu hedefin yalnızca küçük bir bölümüne katkıda bulunuyor. Uzmanlar; Edinburg merkezli meta arama şirketinin yalnızca orta ve yüksek tek haneli sayılardaki yüzdeleri temsil eden gelirlere katkıda bulunacağını söyledi. Ancak Skyscanner platformu Ctrip’in Asya Pasifik ve Avrupa’daki havayolu biletleme faaliyetlerinde büyüme sağlayacak.

Ctrip’in büyümesi bir noktada bazı ek satın almalarla gerçekleşecek. Sun bunun için gerekli şartları açıkladı; “Skyscanner alımını bir kenara bırakırsak, tarihsel olarak piyasa durgunluğu yaşandığında her zaman yatırım yapar ve büyük zincir oteller gibi stratejik bir alanda liderlik kurabiliriz, piyasalar güven kaybettiğinde bundan hoşlanırız; ancak hedef şirketin güçlü temelleri olduğunu da biliriz, tarihsel olarak bu yatırımların geri dönüşü iki, üç ve hatta on kat şeklinde gerçekleşir”dedi.

Daha sonra ise Sun; bu modele ne derece uyulacağına Ctrip’in henüz karar vermediğini belirtti ve bu açıklamanın kendisi Ctrip’in ileriye dönük olarak ilgilendiği segmentlerde piyasa koşullarının ne şekilde değiştiğini görmek için uygun zamanı bekleyebileceğini gösteriyor.

Ctrip dış seyahatle büyümeye devam edebilme iddiasını taşıyor, 2016 yılında 120 milyon Çinli turist yurtdışına çıktı ve Ctrip bu metrik için yıllık %11 oranında bileşik büyüme tahmininde bulunuyor, bu durumun da kendisine fayda sağlayacağına olan inancını belirtiyor.

Bu önemli online seyahat acentası, yurtdışı seyahatlere hitap etmek üzere 2016 yılında online seyahat rehberleri, seçili havaalanlarında otopark rezervasyonları ve döviz hizmetleri gibi yeni ürün ve hizmetlerini de sistemine ekledi, ayrıca yurtdışı destinasyon hizmetlerinde mandarince konuşulması için tur rehberliği şirketleri, araç tedarikçileri gibi şirketlere yatırım da gerçekleştirildi.

Ctrip diğer ürünler konusunda da yenilikçi, önemli girişimlerinden birisi de yıllık bazda %300 büyümeyi temsil eden, bireyleri gruplar halinde bir araya getiren ve yerel uzmanlardan yardım sunan dinamik grup turları olmuştu. 2016 yılında bu hizmet için 10 milyondan fazla birey kayıt gerçekleştirdi.

Paket turlar da yeni deneysel temalar sayesinde şirket için hızlı büyüyen ürünlerden. Finans Yöneticisi Cindy Wang; “Artan bir şekilde giderek daha fazla Çinli yurtdışı seyahatlerde kayak, öğrenim, tıbbi turlar gibi tematik turlara katılıyor” dedi ve sağlık turlarında geçen yılın aynı dönemine göre %500 oranında bir artışın söz konusu olduğu söyledi.

2011 yılında beri acil hizmet ekibine sahip olan Ctrip, geçen yıl doğal felaketler ve diğer krizlerde müşterilerini bulmak ve onlara yardım edebilmek için bir ekip te oluşturdu.

Ayrıca Şirket; pazarlama, müşteri hizmetleri, veri analizleri ve ücret belirleme araçlarını sistemine ekleyerek Booking.com ve Expedia’nın otelciler için var olan arka plan görevlerini gerçekleştiren hizmetleri de taklit ediyor.

Yönetim Kurulu Başkanı James Liag, şirketin sıradan fakat daha fazla websitesi ziyaretçisini özellikle otel kalışları için satın alana dönüştürmek üzere yaşamsal bir iş yaptığını belirtti. Şirketin 2016 yılında rezervasyon gelirleri 1.1 milyar dolar oldu bu da toplam gelirlerin %58’ini temsil ediyor, 2015 yılında ise bu oran %37 idi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Create your own Event group.

Get subscribed today!