Shanghai Gezi ve Seyahat Rehberi

Shanghai, Çin’in en büyük kentidir. Eyalet düzeyi şehir yapısına sahip şehir Çin’in doğu sahilinde Yangtze Nehri deltasında kurulmuştur. Oldukça kalabalık olan bu kent, ayrıca Çin Halk Cumhuriyeti’nin en önemli liman kentidir. Eskiden küçük bir balıkçı kasabası olan Şanghay, 2000’lerde ise yaklaşık 1000 gökdelenin olduğu ve 3000 tanesinin yapım aşamasında olduğu metropole dönüştü.

Son yıllarda yükselişiyle tüm dikkatleri üstüne çeken Çin’in en büyük kenti Şanghay, kozmopolit yapısıyla Çin’in dünyaya açılan penceresidir. Bu büyük ülkenin ekonomik, entelektüel, kültürel, bilimsel ve teknolojik merkezi olan Şanghay, modern ile geleneksel olanın kusursuz bir şekilde birbirine karıştığı bir kent.

Şanghay için “zenginlerin cenneti, fakirlerin cehennemi” denir. Bu kontrastı kentin sokaklarında görmek mümkün. Aslında bu kontrast, aynı zamanda kentin hareketli ve bir anlamda da tutkulu günlük yaşantısını da sağlıyor. Bir kültürlerarası buluşma noktası olan Şangay, keşiflere açık gezginler için çok şey sunuyor.

Neden gitmeli?

Uzakdoğu’nun Paris’i Şangay, hem egzotik hem de modern görünüşüyle bölgenin en ilgi çekici destinasyonlarından biri. İnanılmaz bir hızla büyüyen şehir, özellikle devasa alışveriş merkezleri, bar ve gece kulüpleri ve bütün bu değişimin içinde hayatta kalmayı başarmış kültürel mirasıyla ilgi çekici.

Nerede Kalmalı?

The St. Regis Shanghai

Eski tip servis anlayışı, klasikleşmiş lüks algısına dair incelikler ve yüksek teknolojinin modern yaşantıya katkıları. Yastık menüsünden spa’ya misafirleribi iyi hissettirecek her ley mevcut.

Shanghai Marriott Hotel Hongqiao

Gerçek bir iş oteli; hem donanımı hem de tenis kortundan steakhouse’una iş dünyası klişelerine prpfesyonel bir bakışla yakın duran detaylarıyla. Tasarımın içindeki zenginm mermer kullanımı ise gözleri okşuyor.

Fairmont Peace Hotel

1929’dan beri hizmet veren otel, şehrin şık alışveriş noktalarının ortasında Art Deco stilinin yükseldiği bir adres.

Oriental Riverside Hotel

Harika tasarımı ve ferah ortamıyla Huangpu Nehri’ne karşı keyif adresi.

Ramada Plaza

Şehrin merkezinde Ramada kalitesiyle hizmet veren Şangay’ın en iddialı dört yıldızlısı.

Görmeden Dönmeyin!

Şangay Müzesi’nde kaybol!
People’s Square (Halk Meydanı)’de bulunan  Şangay Müzesi, her ne kadar güzel bir şekilde sunulmasa da ülkenin 5000 yıllık tarihini yansıtan objelerle dolu. Fakat müzeyi tek seferde gezmeye çalışmayın. İçerisinden birkaç bölüm seçerek ilerlerseniz, geziniz çok daha verimli ve zevkli olacaktır.

The Bund’u gez!
Nehir kenarındaki The Bund bölgesini biraz fazla turistik olabilir. Fakat bu durum, burayı görmeden dönmenize sebep olmamalı.

Akrobasi gösterileri izle!
Şangay’da akrobasi gösterileri kaçırılmamalı. Her gece düzenenlenen gösteriler, yaklaşık iki saat sürüyor.  The Shanghai Acrobatic Troupe, 1951’de kurulmuş ve Çin’in en iyi akrobasi grubu olarak biliniyor. Mutlaka izleyin.

Shanghai Center Theatre:
Adres: No. 1376 Nanjing Road (W), Tel:  (21) 627 98600

Shanghai Circus World – Middle Theatre:

Adres: Gonghe Xinlu 2266, Baoshan District, Tel: (21) 566 56622

Huangpu nehrinde tekneyle dolaş!
Huangpu nehri, Dingshan gölünden aldığı suyu 114 kilometre boyunca taşıyor. Bu mesafenin 40 kilometresi doğruca Şangay kenti sınırlarından geçiyor. 400 metre genişliğinde ve 9 metre derinliğinde olmasına rağmen, Çin’in uluslararası ticaretinin üçte biri bu nehir vasıtasıyla gerçekleşiyor. Nehir, aynı zamanda kentin simgesi… 13 milyon nüfusa sahip bu büyük metropolün su ihtiyacını da yine bu nehir karşılıyor. Üzerinde tekneler ve vapurlarla dolaşmak eğlenceli bir aktivite olarak Şangay’a gelince yapılması gerekenlerden…

Tekneler Shiliupu Wharf’tan kalkıyor. Adresi; Zhongshan Donglu 127 & 219, Tel: (21) 631 888888.

Çay al!
Çin çay kültürü, çayı hazırlama metodlarından, hazırlarken kullanılan ekipmanlara ve çay içme sebeplerine kadar birçok ilginç detaya sahip. Çin çayları, ilaçlarda ve Çin yemeklerinde de kullanılıyor. Mutlaka deneyin!

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Comment

  • Biletinizi acentanızdan almanızı dostlara öneriyorum özellikle uzak doğu pazarında geniş bir yelpazaye ve seçenekle güncel promosyonları takip edebileceğiniz indirimli bilet bulabilirsiniz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzakrota_logo - Kopya

Uzakrota Travel Summit is connecting the biggest companies with the brightest minds and professionals of the travel industry around the world.

Let’s Do It Together

Get subscribed today!